TOKİ Başkanı Bulut, Arnavutluk’ta inşa edilen konutları inceledi

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Arnavutluk'ta 2019'da meydana gelen depremde evlerini kaybeden aileler için inşa edilen konutları inceledi.
TOKİ Başkanı Bulut, Arnavutluk’ta inşa edilen konutları inceledi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Arnavutluk’ta 2019’da meydana gelen depremde evlerini kaybeden aileler için Türkiye tarafından inşa edilen konutlarda incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın davetlisi olarak Arnavutluk’u ziyaret edecek. Arnavutluk’ta 2019’da meydana gelen deprem felaketinde evlerini kaybeden aileler için Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konutların teslim töreni de ziyaret vesilesiyle yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Tiran’da TİKA tarafından restore edilen Ethem Bey Camisi’nin açılışını gerçekleştirecek, Arnavutluk Meclisi’ne hitap edecek.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Arnavutluk’a gelerek Laç şehrinde TOKİ tarafından depremzede aileler için inşa edilen konutları inceledi. 522 konutun yapıldığı proje hakkında bilgi alan Bulut, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük ile evlerine taşınan ailelerle de görüştü.

522 KONUT İNŞA EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta 26 Kasım 2019’da meydana gelen depremin hemen ardından depremzedeler için 500 konutun inşası için talimat vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanlığı arasında afet sonrası konut yapım alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı.

TOKİ tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 522 konut, 37 ticari bölüm, okul, oyun parkları ve otopark inşa edildi. Konutların temel atma töreni Aralık 2020’de düzenlenmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu törene video konferansla bağlanmıştı.

Arnavutluk’taki 6,3 büyüklüğündeki depremde 51 kişi hayatını kaybetmiş, 900’den fazla kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 17 bin kişinin evlerini terk etmesine neden olan depremden 202 bin 291 kişi etkilenmişti.