TOKİ Başkanı Bulut: Güvenli yapılar, güzel şehirler için çalışıyoruz

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Ülkemiz insanına güzel ve güvenli konutlar, şehirlerimize yeni sosyal alanlar ve yeşil çevreler kazandırmak için özveriyle çalışıyoruz" dedi.
TOKİ Başkanı Bulut: Güvenli yapılar, güzel şehirler için çalışıyoruz

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Ülkemiz insanına güzel ve güvenli konutlar, şehirlerimize yeni sosyal alanlar ve yeşil çevreler kazandırmak için özveriyle çalışıyoruz” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin nisan sayısında yaptığı değerlendirmede; konut üretim programları, kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmaları ile sosyal donatı ve park üretimlerinin ülkemizin tüm şehirlerinde devam ettiğini belirtti.

“Yerel yönetimlerle iş birliği hâlinde yürüttüğümüz çalışmalarla, insanı odağa alan, sosyal bütünleşmeyi sağlayan ve aynı zamanda tarihi ve kültürel mirası korumayı gözeten bir yaklaşımla yeni yerleşimler, yeni şehirler inşa ediyoruz” diyen Başkan Bulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürüttükleri büyük kentsel dönüşüm programının 41 ilde 110 kentsel dönüşüm projesiyle devam ettiğini kaydetti.

Plansız ve çarpık yapılaşmayı engelleyerek afet riski altındaki alanları dönüştürdüklerini ifade eden Bulut, şöyle devam etti: “Yenilediğimiz ve yeniden inşa ettiğimiz alanlarda az katlı, yerel mimariyle uyumlu ve sürdürülebilir özellikteki konut uygulamalarını hayata geçirirken, mahalle kültürünü geleceğe taşıyacak bir tasarım yaklaşımını benimsiyoruz. Bu bakış açısıyla ürettiğimiz 1 milyon konutta bugün vatandaşlarımız güven içinde yaşıyor. Elazığ ve Malatya’da deprem dönüşümü kapsamında bölgelerin yerel dokusuyla uyumlu konut üretimlerimiz sürüyor. Merkez ve ilçelerinde depremzedeleri yeni konutlarına kavuştururken, kırsalda yaşayan, hayvancılıkla geçinen vatandaşlar için geri dönüşüm özellikli, çelik konstrüksiyonlu, depreme ve yangına dayanaklı evler yapıyoruz. Bu kapsamda Elazığ’da bin 564, Malatya’da ise bin 555 köy evi üretiyoruz. Yeni konutlarında güvenle yaşamlarına devam eden depremzede vatandaşlarımızın sevinci bizleri de mutlu ediyor. Giresun’da yıkımlara neden olan sel felaketinin ardından Dereli ve Doğankent’te yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını hız kesmeden sürdürürken, kamu binası, hastane ve okul gibi pek çok sosyal yapının yenileme projelerini gerçekleştirerek, il ve ilçelerde sosyal donatı ve alanları yeni bir görünüme kavuşturuyoruz. Artvin’in Dereiçi köyünde meydana gelen yangında evleri yanan vatandaşlarımız için inşa edeceğimiz 52’si konut toplam 193 yapının projesini tamamladık. İnşa edeceğimiz konutlar ile ahır ve samanlıklarda, bölge mimarisine uyumlu şekilde yatay planda tasarım yaparak, yöreye özgü taş ve ahşap kullanımına yer veriyoruz. Hedefimiz, ihale sürecinin hemen ardından konutların yapımına başlayarak, yenilenen yerleşimi vatandaşlarımıza 6 ayda teslim etmektir.”

Daha yeşil bir Türkiye için her ile en az bir millet bahçesi yapma hedefiyle millet bahçesi projelerinin devam ettiğini belirten TOKİ Başkanı Bulut, “Bu kapsamda 11 millet bahçesini tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. 194 millet bahçemizin proje çalışmaları devam ediyor. 66 millet bahçesinin yapımı sürerken, 19’u ihale, 98’i ise proje aşamasında. Ülkemiz insanına güzel ve güvenli konutlar, şehirlerimize yeni sosyal alanlar ve yeşil çevreler kazandırmak için özveriyle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.