TOKİ Başkanı Bulut, İzmir’de yapımı süren deprem konutlarını inceledi

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, İzmir Bayraklı'da 7 bölgede yapımı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulundu.
TOKİ Başkanı Bulut, İzmir’de yapımı süren deprem konutlarını inceledi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, İzmir Bayraklı’da 7 bölgede yapımı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulundu.

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören depremzedeler için Bayraklı ilçesindeki rezerv alanında yapılacak 8 bin 100 konuttan 3 bin 649’unda inşaat çalışmaları devam ediyor.

Merkez üssü Seferihisar açıkları olan deprem özellikle Bayraklı ve Bornova ilçelerindeki çok sayıda binada ağır hasara neden oldu.

Depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) depremden zarar gören evlerin bulunduğu bölgelerde çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Şubat’ta İzmir’de katıldığı törende, 7 proje bölgesinde 1444 konut ile 208 dükkanın ve Bayraklı Şehir Hastanesinin yanında bulunan rezerv alanındaki proje bölgesinin ilk etabı olan 397 konutun temeli atıldı.

Bayraklı Şehir Hastanesi yanındaki 375 hektarlık rezerv alanda ilk etapta zemin artı dört ve zemin artı beş kat olmak üzere toplam 34 blokun kaba inşaatları tamamlandı.

TOKİ, depremden zarar gören vatandaşların hızlı şekilde yeni evlerine kavuşmaları için rezerv alanda yapılacak etaplar için ihaleleri gerçekleştirdi.

Rezerv alana TOKİ tarafından 8 bin 100 konutun inşa edilmesi planlanırken, yapılan ihalelerle 8 etapta 3 bin 640 konutun yapımına devam ediliyor. Deprem konutlarının en kısa sürede hak sahiplerine teslim edilmesi için yoğun mesai harcanıyor.

İzmir’e bir ziyaret gerçekleştiren TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Bayraklı’da 7 bölgede yapımı devam eden 1.444 deprem konutunu inceledi. Kaba inşaatların tamamlandığı bölgede örnek daireyi de gezen Bulut, çalışmalar hakkında bilgi aldı.