TOKİ bugüne kadar 45 ilde yaklaşık 179 bin riskli konutu dönüştürdü

TOKİ tarafından 45 ilde 108 projede yaklaşık 179 bin riskli konutun dönüşümü gerçekleştirildi. 5 bin konutun plan ve proje çalışması sürüyor.
TOKİ bugüne kadar 45 ilde yaklaşık 179 bin riskli konutu dönüştürdü

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 45 ilde 108 projede yaklaşık 179 bin riskli konutun dönüşümü gerçekleştirildi. 5 bin konutun plan ve proje çalışması sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye genelinde geniş kapsamlı bir kentsel dönüşüm çalışması yürüten TOKİ, her yıl yaklaşık 30 bin konutun dönüşümünü sağlıyor. İdare, 2022 yılında da 30 bin konutluk dönüşüm projesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda 2003’ten bu yana yerel yönetimlerle iş birliği içinde 64 il, 159 ilçede 279 kentsel dönüşüm projesi geliştiren TOKİ, 45 ilde 108 projede yaklaşık 179 bin riskli konutu dönüştürdü, 5 bin konutun plan ve proje çalışması sürüyor.

2,5 yılda gerçekleştirdiği sosyal nitelikli projelerin yüzde 19’unu kentsel dönüşüm projelerinden oluşturan TOKİ, 18 yılda kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 23 milyar lira proje yatırımı yaptı.

Ülke genelindeki 829 aktif şantiyesinde yatırım değeri 110 milyar lira olan 185 bin konut ve kentsel dönüşüm konutunun sosyal donatılarıyla inşasını sürdüren TOKİ, bu yıl yaklaşık 80 bin konutun ihalesini tamamladı.

TOKİ gelecek yıl da il ve ilçelerden gelen talepler ile ihtiyaçlar doğrultusunda sosyal konut ve kentsel dönüşüm projelerine hız vermeyi planlıyor.

İdarenin kentsel dönüşüm projeleri, başta İstanbul olmak üzere deprem ve afet riski yüksek şehirlerde hız kazandı.

Özellikle deprem tehdidi ile yüz yüze olan İstanbul’da kapsamlı projeler yürüten TOKİ, 22 ilçede devam eden 35 kentsel dönüşüm projesiyle riskli alanlar ve gecekondu bölgelerini çağdaş yerleşim alanlarına dönüştürüyor. Bu kapsamda İstanbul’da 85 bin konutu projelendiren TOKİ, yaklaşık 12 bin yeni konutun da temelini attı.

Buna göre, Gaziosmanpaşa, Güngören Tozkoparan, Esenler, Kağıthane, Küçükçekmece, Bağcılar, Üsküdar, Zeytinburnu’nda devam eden 15 projede, 9 bin 303 konut ve 355 ticari birimden oluşan 9 bin 658 bağımsız birim inşa ediliyor. Ayrıca yeni yapılacak 9 bin 685 bağımsız birime ilişkin kentsel tasarım ve projelendirme çalışmaları tamamlanırken, inşa çalışmalarının kısa sürede başlatılması hedefleniyor.

İdare, kentsel dönüşüm projeleriyle yenilenmiş konut alanları inşa etmenin yanı sıra büyük rekreasyon alanları, kent parkları ve meydanları ile yeni ticaret merkezlerini de şehirlere kazandırıyor.