TOKİ ile ev sahibi olma sevinci

TOKİ’nin Tokat Niksar’da kurduğu doğayla iç içe yeni yerleşim, temiz havası ve huzurlu ortamıyla sakin ve güvenli bir yaşam sunuyor.
TOKİ ile ev sahibi olma sevinci

TOKİ’nin Tokat Niksar’da kurduğu doğayla iç içe yeni yerleşim, temiz havası ve huzurlu ortamıyla sakin ve güvenli bir yaşam sunuyor.

Tokat’ın Niksar ilçesinde 27,5 dönüm üzerine kurulan yeni TOKİ yerleşiminde, aileler uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmanın sevincini yaşıyor. Şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede yer alan, 310 konuttan oluşan Niksar 4. Etap Toplu Konutları, konforu, bakımlı ve yeşil ortak alanları, engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran uygulamaları ve sağlıklı bir yaşam ortamıyla sakinlerinin hayat kalitesini artırıyor.

GÜVENLİ VE SAKİN

Yeni evlerine yaklaşık 5 ay evvel taşınan Sinan ve Nurgül Arslan çifti, TOKİ konutlarında yaşamaktan duydukları memnuniyeti şöyle anlatıyor: “Burası beklentimizin üzerinde bir yer. En güzel yanı güvenlikli olması. Hem yeşil hem sakin, doğa ile iç içe yaşıyoruz. Sosyal alanlarımız da mevcut. Site içerisinde ya da cadde üzerinde bir yer değil; ileride çocuğumuz olunca parklarda güvenle oynayabilir. Burada kendimizi huzurlu hissediyoruz.”

Önceki evlerine kıyasla yeni evlerinin daha kaliteli olduğunu söyleyen Arslan çifti, “Pandemiden dolayı şu anda komşular olarak birbirimizi fazla ziyaret edemiyoruz, bina önlerinde sadece tanışma ve ufak sohbetlerimiz oluyor. Pandemi bitince insanların daha çok kaynaşacağını düşünüyoruz” diye ekliyor.

“12 BLOKTA TEK BİR AİLEYİZ”

6 ay evvel yeni evlerine taşınmanın mutluluğunu yaşayan emekli Mehmet ve Emine Edemen çifti, Bursa’dan kendilerini ziyarete gelen çocuklarının da evlerini çok beğendiklerini anlatıyor. Daha önce Melikgazi Mahallesi’nde araç park sıkıntısının yaşandığı bir noktada, sobalı bir evde oturduklarını belirten Edemen çifti, artık araçlarını güvenli bir şekilde evlerinin önüne bırakabildiklerini söylüyor. Ayrıca odun ve kömür derdinden kurtuldukları için de oldukça memnunlar. Yeni yaşam alanında kendilerine sunulan imkânlardan faydalandıklarını ifade eden Edemen çifti, “Pandemiden dolayı şu an için ziyaretler yapılamıyor ama komşularımızla tanışmayı, konuşmayı çok isteriz. Sonuçta biz burada 12 blok olarak tek bir aileyiz. İnşallah hep birlikte mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamımızı sürdüreceğiz” diye belirtiyor.

“ULAŞIM DERDİNDEN KURTULDUK”

Yeşil bir alanda doğayla iç içe, huzurlu bir ortamda yaşamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Bekir ve Hacer Tuğ, daha önceden ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta yaşadıklarını ve ulaşım sorunu çektiklerini anlatıyor: “6 ay oluyor yeni evimize taşınalı. Önceden en büyük sorunumuz ulaşımdı; şehre gidip gelmemiz sorun oluyordu. Taşındığımız günden bu yana evimizde güzelce oturuyoruz. Burası havadar bir yer. Rahatız, özellikle tabiatla iç içe olmamız çok güzel. Gürültü yok, sakin bir ortam. Evimizin, binaların kalitesi gerçekten çok iyi. İki oda, bir salondan oluşan yeni evimizde dört kişi yaşıyoruz. Eski evimiz sobalıydı, ısınma sorunu yaşıyorduk, şimdi çok memnunuz.”

“ÇOCUKLAR GÜVENLE PARKTA OYNUYOR”

Dört kişilik üyesiyle Balan ailesi, Niksar Toplu Konutlarında 80 metrekare büyüklüğündeki 2+1 plana sahip evlerinde huzur ve güven içinde yaşıyor. Evin annesi Tefide Balan, TOKİ konutlarında yaşamanın en güzel yanının güvenli ve sakin bir yaşam sürmek olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Yeni yaşam alanımıza çok çabuk uyum sağladık. Salgından dolayı şimdilik sadece yürüyüşler yapabiliyoruz. Çocuklar ortak sosyal alanlarda, parkta güvenli bir şekilde vakit geçirebiliyor, oynayabiliyor. Gözümüz arkada kalmıyor.”

“EVİMİZ GENİŞ VE ÇOK RAHAT”

Daha önce ilçe merkezinde ısınma sorunu olan müstakil bir evde kirada oturduklarını ve kiracılığın zor olduğunu anlatan Ahmet Burak Hamamcı, 7 ay önce TOKİ konutlarına taşındıklarını, ailesiyle yeni evlerinde, sıcak bir yuvada huzurla yaşadıklarını söylüyor. Harmancı, yeni evlerinin düzenini çok sevdiklerini şöyle ifade ediyor: “Evimiz 3+1 şeklinde, geniş ve çok rahat. Ortak banyonun yanında ebeveyn banyosu da var. Bu düzen hoşumuza gitti doğrusu.”

Yeni yaşam alanlarına çabuk alıştıklarını belirten Harmancı, salgının sona ermesiyle birlikte komşuluk ilişkilerinin de daha yakın ve güçlü olacağını söylüyor.

TOKAT’IN EN BÜYÜK VE EN MODERN YERLEŞİMİ

Niksar 4. Etap Toplu Konutları Site Müdürü Ömer Faruk Pilgir, 12 blok ve 310 konut bulunan yerleşimde beş dükkân, cami, çocuklar için park ve oyun gruplarının yer aldığını, yerleşimin 8 bin 500 metrekaresinin yeşil alandan oluştuğunu söylüyor. “Konut sakinlerinin yaşam kalitesini ve konforunu artırmak, onlara daha güzel bir yaşam sağlayabilmek için çalışıyoruz. Konut sakinlerinin istek ve önerilerini dikkate alıyoruz” diyen Pilgir, dört kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini, daha önce kurulmuş TOKİ yerleşimlerindeki Emlak Yönetim uzmanlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak kendilerini sürekli güncellediklerini söylüyor. Pilgir, şöyle devam ediyor: “Buranın en önemli özelliği şehrin keşmekeşinden uzakta, doğayla iç içe olması ve temiz havası. Pandemi dolayısıyla komşuluk ilişkileri sekteye uğruyor tabii, ancak ortak alanlarımızda bir araya gelen konut sakinleri kısıtlı da olsa birlikte vakit geçirebiliyor, sosyalleşiyor. 4. Etap Toplu Konutları, Tokat’ın, Niksar’ın en büyük, en modern ve en sıcak yerleşimi.”

RÖPORTAJ-FOTOĞRAF: SEDAT ÖZATA

TOKİ Haber