Trabzon Beşikdüzü’nde yeni bir yerleşim

Trabzon Beşikdüzü Toplu Konutları, temiz ve bakımlı çevresi, sunduğu sosyal imkanlarla sakinlerinin yaşam kalitesini artırıyor.
Trabzon Beşikdüzü’nde yeni bir yerleşim

Trabzon Beşikdüzü Toplu Konutları, temiz ve bakımlı çevresi, sunduğu sosyal imkanlarla sakinlerinin yaşam kalitesini artırıyor. Kasım 2020’de yerleşime açılan konut alanı kentin eşsiz doğasını evlere taşıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde kurulan yeni yaşam alanı, dört blokta yer alan 142 daire ve blokların giriş katında konumlanan 51 dükkândan oluşuyor. Yerleşim geniş ve konforlu konutları, merkeze ve ulaşım noktalarına yakınlığıyla konut sakinlerinin beğenisini topluyor.

“DENİZ MANZARALI BALKONLARIMIZ VAR”

Ahmet Gören, doğma büyüme Trabzonlu ve Beşikdüzü’nde yaşıyor. TOKİ’nin ilçede kurduğu yerleşimden ev sahibi olan Gören, yeni konutlarından çok memnun olduklarını; konforlu ve geniş bir evde yaşamanın avantajlarını yaşadıklarını anlatıyor: “Evimiz 3+1 planda ve odalarımız geniş; çok rahat bir şekilde ve dilediğimiz gibi döşeyebiliyor, dekore edebiliyoruz. Deniz manzaralı balkonlarımız var, yemeklerimizi bu güzel manzara eşliğinde yiyoruz.”

Blok içlerinin ve diğer ortak alanların bakım ve temizliğinin düzenli olarak yapıldığını, ısınma problemi yaşamadıklarını, özellikle pandemi sürecinde hijyene çok önem verildiğini ifade eden Gören, komşularıyla iyi ilişkiler kurmaya özen gösterdiğini söylüyor. Günümüzde genel anlamda komşuluk ilişkilerinin zayıf olduğu özeleştirisinde bulunan Gören, ilişkilerin iyileştirilebileceğini belirtiyor. Gören ayrıca, TOKİ’nin bölgede ödeme kolaylığı sağlayan projelerini sürdürmesini temenni ediyor.

SES VE ISI YALITIMLI TEMİZ DAİRELER

İlçedeki eski TOKİ yerleşiminde oturan Ferdi Yazıcı, evlilikle birlikte doğan geniş ev ihtiyacı, aynı zamanda merkeze ve iş yerine yakın ikamet etme isteğiyle, yeni TOKİ konutlarına taşınmış. Uygun fiyat ve ödeme kolaylığı yanında sağlam, konforlu ve güvenli olduğu için de TOKİ konutlarını tercih ettiğini anlatan Yazıcı, site yönetimi sayesinde ödemelerin, harcamaların vb. kayıt altına alındığını ve bu kurumsallığın hayatlarını kolaylaştırdığını da söylüyor.

Üç oda, bir salondan oluşan; ses ve ısı yalıtımı güçlü, temiz bir dairede yaşadıklarını söyleyerek memnuniyetini dile getiren Yazıcı, yerleşimde kapalı otopark ve günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri dükkânların bulunduğunu, bunun site sakinleri için büyük avantaj olduğunu ifade ediyor.

“TOKİ SAYESİNDE 66 YAŞINDA EV SAHİBİ OLDUM”

Engin Barbut’un TOKİ konutlarından ev sahibi olmasına kızı vesile olmuş. Daha önce kirada yaşadıklarını, şimdi ise hem kızının hem de kendinin kira öder gibi ev sahibi olduğunu anlatan Barbut, “TOKİ sayesinde 66 yaşında ev sahibi oldum” diyor.

Evinden çok memnun olduğunu; 2+1 planda, kullanışlı, etrafı açık bir dairede yaşadıklarını söyleyen Barbut, yeni yerleşime kısa sürede alıştıklarını belirtiyor. “Yeni yerleşim Beşikdüzü’nün en güzel yerinde kuruldu. Sahile, otobüs ve minibüs duraklarına yakın. Hükümet Konağı hemen karşımızda; böylelikle resmi işlerimizi kolaylıkla yapabiliyoruz” diyen Barbut, site yönetiminin çalışmalarından memnun olduklarını ifade ediyor.

“KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSEDİYORUZ”

Ercan Durmuş, merkeze ve çalıştığı yere yakınlığından dolayı TOKİ konutlarını tercih ettiğini söylüyor. “Çarşıya, eczaneye, belediye binası, kaymakamlık gibi kamu kurumlarına yakınız; işlerimizi zamanında ve kolayca halledebiliyoruz. Jandarma ve polis karakolu hemen yanı başımızda, kendimizi güvende hissediyoruz” diye konuşan Durmuş, Beşikdüzü TOKİ’de huzurla yaşadıklarını anlatıyor.

Önceki evine kıyasla daha geniş ve konforlu olan yeni evlerinde ısınma sorunu yaşamadıklarını, sıcak bir kış geçireceklerini ifade eden Durmuş, çocuk oyun alanları ile konut sakinlerinin yürüyüş yapıp bir araya gelebileceği sosyal alanların varlığının, konut sakinlerini memnun ettiğini dile getiriyor.

“ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ”

Beşikdüzü Toplu Konutları 1.Etap 2.Bölge Müdürü Vedat Çoban, blok ve ortak alanların temizliği ve bakımı, teknik işler, çevre düzenlemesi ve ihtiyaç duyulan malzemelerin temininden sorumlu olduklarını belirtiyor. Aylık toplantılarla konut sakinleriyle bir araya gelerek sorunların çözümünde hızlı ve hassas davrandıklarını ve çözüm odaklı çalıştıklarını anlatan Çoban, “24 saat görevimizin başındayız” diye vurguluyor.

Bir müdür, bir saha sorumlusu ve iki blok sorumlusu olmak üzere dört kişilik bir ekiple yaşam alanının huzuru ve düzeninden sorumlu olduklarını belirten Çoban, özellikle çevre temizliği konusunda titiz davrandıklarını aktarıyor.

Vedat Çoban, yeni yerleşimin çocuk oyun alanları, kapalı otoparkı, dükkânları ve merkezi konumuyla bölge sakinlerinin beğenisini topladığını ve hayatlarını kolaylaştırdığını söylüyor.

RÖPORTAJ-FOTO: YUSUF KELEŞ