Trabzon’da Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli atıldı

Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin birinci etabının temeli atıldı.
Trabzon’da Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temeli atıldı

Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabının temeli atıldı.

Temel Atma Töreni’ne Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Trabzon Vali Vekili Mehmet Yapıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Törende bir konuşma yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Trabzon’a son 19 yılda sosyal donatılarıyla birlikte toplam 7 bin 713 konutun yanı sıra 5 ilkokul, 5 lise, 2 hastane, 2 aile sağlığı merkezi, 3 spor salonu, 7 cami, 13 ticaret merkezi, 282 iş yeri, 116 dükkan ve 6 kamu hizmet binasının yapımını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bulut, devam eden uygulamalarla güncel yatırım bedeli yaklaşık 4,9 milyar lira olan toplam 8 bin 396 konutun inşasını tamamlayacaklarını söyledi.

YATAY MİMARİLİ KONUTLAR

Ülke genelinde 50 bin ve 100 bin sosyal konut üretimini içeren iki ayrı kampanyanın Trabzon ayağında da önemli bir süreç yürüttüklerini ifade eden Bulut, şöyle devam etti: “Bu kapsamda Yomra’da 511 konut, Şalpınarı’nda 48 konut, Tonya’da 94 konut, Araklı’da 50 konut, Sürmene’de ise 100 konutun yapımına başlandı. Yine 100 bin sosyal konut üretim programı kapsamında, Arsin Güzelyalı Mahallesi’nde yatay mimari anlayışla yeni bir yerleşim kuruyoruz. 17 bloktan oluşan projede toplam 223 konut ile 10 ticari birim yer alıyor. Proje çalışmalarını bu ay tamamlayarak ihale işlemlerine başlayacağız.”

130 KONUT VE 19 DÜKKÂNIN TEMELİ ATILDI

Çömlekçi Mahallesi’nde yaklaşık 30 bin metrekarelik arazi üzerinde bölgeye değer katacak önemli bir projenin hayata geçirildiğini söyleyen Bulut, “Birinci etabı 106 daire ve 20 dükkan olarak tasarlanan projenin brüt alan miktarlarında yaptığımız revizyonla, 2+1, 3+1 ve 4+1 planda tasarlanan toplam 130 daire ile 19 dükkanın söz konusu alanlarını artırdık. Bu sayede, yaklaşık 58 bin metrekare olan toplam inşaat alanını 64 bin metrekareye; kapalı otopark sayısını da 124 adetten 423’e yükselttik. Proje zemin iyileştirme çalışmaları kapsamında ise toplam uzunluğu 16 bin 565 metre olan bin 164 adet iksa ve temel altı kazığı imalatlarını gerçekleştirdik” dedi.

TRABZON’A 3 MİLLET BAHÇESİ

Trabzon’a çevre yatırımları kapsamında 110 bin metrekare büyüklüğünde 3 adet millet bahçesi yaptıklarını belirten Bulut, şöyle devam etti: “İçinde yürüyüş ve koşu yolları, millet kıraathanesi, tematik bahçeler ve biyolojik göletin bulunduğu 23 bin metrekare büyüklüğündeki Akçabat Millet Bahçesi, 33 bin metrekarelik Vakfıkebir Millet Bahçesi ile Avni Aker Stadı alanında projelendirilen 54 bin metrekarelik millet bahçesi, Trabzon’un çehresini çok daha güzel hâle getiren önemli çevre yatırımlarıdır”

Konuşmaların ardından uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin ilk etabının temelini attı.