TOKİ’nin indirim kampanyasına katılım 3 kat arttı

TOKİ'nin borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği indirim kampanyası sona erdi.
TOKİ’nin indirim kampanyasına katılım 3 kat arttı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ), borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği indirim kampanyası sona erdi. Kampanyaya katılım bir önceki döneme göre 3 kat arttı.

TOKİ’nin 23 Eylül’de başlattığı yılın ikinci indirim kampanyası 18 Ekim itibariyle sona erdi. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılamayacak.

Son zamanlarda ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler ve faizlerin düşmesiyle kampanyaya katılım bir önceki döneme göre büyük artış gösterdi. Bir önceki dönemde kampanyadan 4 bin 755 konut ve iş yeri alıcısı faydalandı, bu dönemki kampanyadan ise son güne kadar 12 bin 78 kişi yaralandı.

Kampanyaya, bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da başvurdu. Bu durumdaki vatandaşlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından faydalandı.

Borcunun tamamını kapatamayan 1305 konut ve iş yeri alıcısı da yaptıkları peşin ödemelerle indirim kampanyasından yararlandı.

Ayrıca kampanyadan yararlananların yaklaşık yüzde 60’ı borçlarını banka kredisi kullanmadan kişisel tasarrufları ile kapattı.

İNDİRİM KAMPANYASINA KATILIM ŞARTLARI

Başvuru yapmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve emlak vergisi gibi herhangi bir borcu bulunmaması gerekiyor. Kampanyadan, satışları 2018 yılı haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2018 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yerleri sahipleri yararlandı. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmedi.

Kampanyadan faydalanan konut ve iş yeri alıcıları, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabildi.