TOKİ konutlarında yöresel çizgiler

TOKİ'nin Uşak, Niğde ve Balıkesir'de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.

TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.

Yatay yapılaşma ve yöresellik temasıyla ülkenin dört bir yanında yeni mahalle yerleşimleri kuran TOKİ, şehirlerin kendine özgü kültür, mimari ve coğrafi özelliklerini projelerine yansıtıyor. TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’deki konut projeleri, sosyal dokuyu koruyan ve gelenekseli modernle harmanlayan özellikleriyle öne çıkıyor.

UŞAK’TA AHŞABIN İZİNDE

Uşak Karahallı ilçesindeki Dere Mahallesi’nde 2+1 ve 3+1 plana sahip 352 konuttan oluşan yerleşim projesinde, Uşak evlerinde kerpiçten sonra en çok kullanılan malzeme olan ahşap öne çıkıyor.

Bölgenin yöresel dokusuna ve iklimine uygun cephe özellikleri dikkate alınarak geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı projede, cumbalı cephe hareketleri ve yöresel malzemelerle kaplı dış cepheyle geleneksel mimarinin sürdürülmesi amaçlanıyor. Cephelerde ağırlıklı olarak ahşap görünümlü kat silmesi, alüminyum fuga, ahşap görünümlü söve ve payanda, fibercement cephe kaplama ve zemin kat seviyesinde taş kaplamalar dikkat çekiyor.

İNSAN ÖNCELİKLİ TASARIM

Yatay mimari yaklaşımla projelendirilerek zemin üzerine 3 kat şeklinde yükselen konut bloklarının yerleşiminde topografyaya uyum esas alınırken, yaya odaklı araç yolu kurgusu benimseniyor. Projede araç yolları yerleşimden uzaklaştırılarak yaya yollarıyla birbirlerine bağlanan meydanlarla konutlara ulaşım hedefleniyor. Engelli dostu düzenlemelerin de planlandığı yerleşimde 241 adet otopark alanı bulunuyor.

Mayıs ayında ihalesi yapılan projede, cami, ticaret alanları, park ve peyzaj düzenlemeleri ile konut sakinlerinin geleneksel mahalle ve komşuluk ilişkilerini sürdürülebilmesine imkân tanıyan donatılar da yer alıyor.

NİĞDE ALTUNHİSAR’DA YATAY DÖNÜŞÜM

TOKİ’nin Niğde Altunhisar’da kentsel dönüşüm kapsamında projelendirdiği yeni yerleşim, az katlı konut blokları ve mahalle kültüründen izler taşıyan mimarisiyle dikkat çekiyor. Yerel ve modernin iç içe olduğu bir kurgunun benimsendiği konut alanının farklı noktalarında bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları yer alıyor.

7927,46 metrekare alan üzerinde tek adadan oluşan konut projesinin 2499,45 metrekaresi yeşil alan olarak planlandı. Zemin üzerine 4 kat şeklinde tasarlanan konutlar, değişen ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı. Projede ortalama 75 metrekare brüt alana sahip 100 adet 2+1 daire ve 130 metrekare brüt alana sahip 20 adet 3+1 daire bulunuyor. 42 açık otopark alanının bulunduğu konut alanı, engelli rampaları ve tüm yaya yollarında hissedilebilir yüzeylerle engelli dostu bir yerleşim yeri olma özelliği gösteriyor.

AHŞAP VE TAŞ KAPLAMALAR

Niğde’nin sivil mimarisinde yöreye özgü sarı trakit taşı cephelerde ön plana çıkıyor. Siyah renkli bazalt taşı ise sağlamlığından ötürü zemin katların köşelerinde, kapı, pencere sövelerinde, çıkmaları taşıyan konsollarda kullanılırken duvarlarda, balkon ve çıkmalarda ahşap malzemeden yararlanılıyor.

Altunhisar’da kurulacak yeni yerleşimde konut cephelerinin tasarımında Niğde’nin geleneksel mimarisine uygun ahşap ve taş kaplamalar kullanılıyor. Açık renkte boyalar tercih edilerek konutlarda yöresel mimarinin izleri güçlendiriliyor.

BALIKESİR’DE YENİ BİR MAHALLE

Fiziki uygunluk temelinde topografyanın imkân tanıdığı alanlarda mahalle konseptli yerleşimler oluşturan TOKİ, Balıkesir Dursunbey’de 14 bloktan oluşan 160 konutluk yeni bir mahalle kuruyor. Eğimli bir arazide olmasına rağmen bloklar arası yürüyüş yolları, otoparklar ve çocuk oyun alanlarıyla işlevsel ve dinamik bir tasarım içinde kurgulanan projenin ihalesi Mayıs ayında gerçekleştirildi.

Az katlı konut bloklarıyla yatay mimariye atıfta bulunulan projede, zemin üzerine 2 ve 3 kattan oluşan bloklar yer alıyor. Konutların cephelerinde modern ve yerel mimari birlikteliği göze çarparken, proje alanına yakın yeşil alanla uyumlu ahşap cephe elemanlarından yararlanılıyor.

Cephelerde ahşabın sıcaklığı evlere yansıtılırken, dekoratif özelliğinden de faydalanılıyor. Yöresel mimaride bolca görülen kat silmeleri ise mahallenin geleneksel yanını kuvvetlendiriyor.

ENGELLİ DOSTU UYGULAMALAR

Yeni yerleşimde engellilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok uygulamaya da yer veriliyor. Engelli bireyler için yeterli sayıda otoparkın planlandığı projede, kaldırımlarda engeliler için çeşitli yönlendirici ve kolaylaştırıcı uygulamalar bulunuyor. Bina girişlerindeki rampalar ve yeterli büyüklükteki asansörlerle engeli bireylerin konutlarına rahat ulaşması amaçlanıyor.

15 bin 485 metrekare alan üzerinde projelendirilen ve yaklaşık 5 bin metrekaresi yeşil alan olarak ayrılan yerleşimde toplam 61 otopark alanı yer alıyor.

TOKİ Haber Dergisi

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Çin’e 5 milyon ton Türk mermeri

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye'den Çin'e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı.
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’den Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gittiğini açıkladı. Çin’de kullanılan ithal mermerlerin yüzde 60’ının Türk mermeri olduğunu ifade eden Büyükelçi Deng Li, iki ülke arasında istikrarlı ve uzun vadeli ticari bir ilişki olduğunu dile getirdi. Türk mermerinin Çin piyasasındaki geleceğinden umutlu olduğunu belirten Deng Li, “Çin’e geçen yıl 5 milyon ton mermer gitti. O yüzden bence bu yılki rakam bundan daha büyük olacaktır. Çin’in ekonomik büyüme oranı çok istikrarlı bir şekilde yükselirse, o zaman Türk mermerine olan ihtiyacımız da onunla orantılı bir şekilde artacak” dedi.

Aynı anda 3 milyon fidan dikilecek

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kasım ayında aynı anda 3 milyon fidan dikilerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, “11 Kasım’da saat 11.00’de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum” dedi. 11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra orman alanlarının artırılması amacıyla yapılan faaliyetlere dikkat çekilecek.

Gaziantep’in yeni yaşam merkezi Kuzeyşehir’de kuralar başladı

TOKİ'nin Gaziantep'te hayata geçirdiği Kuzeyşehir Toplu Konut Projesindeki 2 bin 217 konutun hak sahipleri belirleniyor.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi alanındaki 2 bin 217 konut için hak sahipleri belirleme kuraları başladı. 21-22 Ağustos 2019 tarihlerinde Talat Özkarslı Spor Salonu’nda yapılacak kura törenlerinin ilki yapıldı. Kura töreninde 2+1 nitelikte olan bin 252 konutun hak sahipleri noter huzurunda belirlendi. Duygu dolu anların yaşandığı kura töreninde ev sahibi olan vatandaşlar sevinçten gözyaşlarına hakim olamadı. İkinci ve üçüncü grupta yer alan 3+1 nitelikli toplam 965 konut için yarın Talat Özkarslı Spor Salonu’nda noter huzurunda kura töreni yapılacak. 6 BİN 177 BAŞVURU ALINDI 12 Nisan 2019 tarihinde sona eren başvuruda, projeye yoğun talep olunca daha önce 787 olan konut sayısı, 2 bin 217’ye çıkarıldı. Orta gelir konut grubu olarak tasarlanan projede, 1’inci grup 2+1 tipi brüt 91,94 metrekareyle 116,31 metrekare arasında bin 252 konut için 3 bin 604, 2’nci grup 3+1 tipi, brüt 124,31 metrekareyle 135,30 metrekare arasında 461 konuta bin 252, 3’üncü grup 3+1 tipi brüt 136,15 metrekareyle 145,78 metrekare arasında 504 konut için bin 321 başvuru olmak üzere kuralı satışa sunulan toplam 2 bin 217 konut için 6 bin 177 başvuru alındı. KUZEYŞEHİR TOPLU KONUT PROJESİ Gaziantep Şehitkamil ilçesinde 50 bin konutlu 250 bin nüfusun yaşayacağı,