TOKİ konutlarında yöresel çizgiler

TOKİ'nin Uşak, Niğde ve Balıkesir'de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.

TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.

Yatay yapılaşma ve yöresellik temasıyla ülkenin dört bir yanında yeni mahalle yerleşimleri kuran TOKİ, şehirlerin kendine özgü kültür, mimari ve coğrafi özelliklerini projelerine yansıtıyor. TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’deki konut projeleri, sosyal dokuyu koruyan ve gelenekseli modernle harmanlayan özellikleriyle öne çıkıyor.

UŞAK’TA AHŞABIN İZİNDE

Uşak Karahallı ilçesindeki Dere Mahallesi’nde 2+1 ve 3+1 plana sahip 352 konuttan oluşan yerleşim projesinde, Uşak evlerinde kerpiçten sonra en çok kullanılan malzeme olan ahşap öne çıkıyor.

Bölgenin yöresel dokusuna ve iklimine uygun cephe özellikleri dikkate alınarak geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı projede, cumbalı cephe hareketleri ve yöresel malzemelerle kaplı dış cepheyle geleneksel mimarinin sürdürülmesi amaçlanıyor. Cephelerde ağırlıklı olarak ahşap görünümlü kat silmesi, alüminyum fuga, ahşap görünümlü söve ve payanda, fibercement cephe kaplama ve zemin kat seviyesinde taş kaplamalar dikkat çekiyor.

İNSAN ÖNCELİKLİ TASARIM

Yatay mimari yaklaşımla projelendirilerek zemin üzerine 3 kat şeklinde yükselen konut bloklarının yerleşiminde topografyaya uyum esas alınırken, yaya odaklı araç yolu kurgusu benimseniyor. Projede araç yolları yerleşimden uzaklaştırılarak yaya yollarıyla birbirlerine bağlanan meydanlarla konutlara ulaşım hedefleniyor. Engelli dostu düzenlemelerin de planlandığı yerleşimde 241 adet otopark alanı bulunuyor.

Mayıs ayında ihalesi yapılan projede, cami, ticaret alanları, park ve peyzaj düzenlemeleri ile konut sakinlerinin geleneksel mahalle ve komşuluk ilişkilerini sürdürülebilmesine imkân tanıyan donatılar da yer alıyor.

NİĞDE ALTUNHİSAR’DA YATAY DÖNÜŞÜM

TOKİ’nin Niğde Altunhisar’da kentsel dönüşüm kapsamında projelendirdiği yeni yerleşim, az katlı konut blokları ve mahalle kültüründen izler taşıyan mimarisiyle dikkat çekiyor. Yerel ve modernin iç içe olduğu bir kurgunun benimsendiği konut alanının farklı noktalarında bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları yer alıyor.

7927,46 metrekare alan üzerinde tek adadan oluşan konut projesinin 2499,45 metrekaresi yeşil alan olarak planlandı. Zemin üzerine 4 kat şeklinde tasarlanan konutlar, değişen ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı. Projede ortalama 75 metrekare brüt alana sahip 100 adet 2+1 daire ve 130 metrekare brüt alana sahip 20 adet 3+1 daire bulunuyor. 42 açık otopark alanının bulunduğu konut alanı, engelli rampaları ve tüm yaya yollarında hissedilebilir yüzeylerle engelli dostu bir yerleşim yeri olma özelliği gösteriyor.

AHŞAP VE TAŞ KAPLAMALAR

Niğde’nin sivil mimarisinde yöreye özgü sarı trakit taşı cephelerde ön plana çıkıyor. Siyah renkli bazalt taşı ise sağlamlığından ötürü zemin katların köşelerinde, kapı, pencere sövelerinde, çıkmaları taşıyan konsollarda kullanılırken duvarlarda, balkon ve çıkmalarda ahşap malzemeden yararlanılıyor.

Altunhisar’da kurulacak yeni yerleşimde konut cephelerinin tasarımında Niğde’nin geleneksel mimarisine uygun ahşap ve taş kaplamalar kullanılıyor. Açık renkte boyalar tercih edilerek konutlarda yöresel mimarinin izleri güçlendiriliyor.

BALIKESİR’DE YENİ BİR MAHALLE

Fiziki uygunluk temelinde topografyanın imkân tanıdığı alanlarda mahalle konseptli yerleşimler oluşturan TOKİ, Balıkesir Dursunbey’de 14 bloktan oluşan 160 konutluk yeni bir mahalle kuruyor. Eğimli bir arazide olmasına rağmen bloklar arası yürüyüş yolları, otoparklar ve çocuk oyun alanlarıyla işlevsel ve dinamik bir tasarım içinde kurgulanan projenin ihalesi Mayıs ayında gerçekleştirildi.

Az katlı konut bloklarıyla yatay mimariye atıfta bulunulan projede, zemin üzerine 2 ve 3 kattan oluşan bloklar yer alıyor. Konutların cephelerinde modern ve yerel mimari birlikteliği göze çarparken, proje alanına yakın yeşil alanla uyumlu ahşap cephe elemanlarından yararlanılıyor.

Cephelerde ahşabın sıcaklığı evlere yansıtılırken, dekoratif özelliğinden de faydalanılıyor. Yöresel mimaride bolca görülen kat silmeleri ise mahallenin geleneksel yanını kuvvetlendiriyor.

ENGELLİ DOSTU UYGULAMALAR

Yeni yerleşimde engellilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok uygulamaya da yer veriliyor. Engelli bireyler için yeterli sayıda otoparkın planlandığı projede, kaldırımlarda engeliler için çeşitli yönlendirici ve kolaylaştırıcı uygulamalar bulunuyor. Bina girişlerindeki rampalar ve yeterli büyüklükteki asansörlerle engeli bireylerin konutlarına rahat ulaşması amaçlanıyor.

15 bin 485 metrekare alan üzerinde projelendirilen ve yaklaşık 5 bin metrekaresi yeşil alan olarak ayrılan yerleşimde toplam 61 otopark alanı yer alıyor.

TOKİ Haber Dergisi

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Lekelere ve sararmalara karşı etkili boya

DYO, lekeli ve isli yüzeyler için DYOTEK adında özel boya geliştirdi.
DYO’nun sektöre kazandırdığı yeni ürünlerinden olan DYOTEK, yüzey üzerindeki lekeleri izole ederken, lekenin tekrar yüzeye çıkmasına da engel oluyor. Termoplastik reçine esaslı, kokusu giderilmiş ve solventle formüle edilmiş DYOTEK, kullanıma hazır bir iç cephe boyası. Aynı zamanda mükemmel yapışma özelliği bulunan bu yeni ürün tercih edildiği alanlarda sararma yaşanmadan ilk günkü canlılığını koruyor. Su ile temizlenebilen DYOTEK, içerdiği formül sayesinde dökülmelere karşı da dayanıklı. Mat görünümüyle ortama sofistike bir duygu kazandıran DYOTEK, nemli alanlarda da kullanılmaya imkan tanıyor. DYOTEK’in kurşun içermemesi de, ürünün tercih edilme nedenleri arasında sıralanıyor.

Kırmızı Peribacaları tescillendi

Erzurum'da 62 kilometre uzunluğunda üç vadiden oluşan Narman Peribacaları, doğal sit alanı ilan edildi.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca 2012 yılında Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan ve ‘kırmızı periler diyarı’ olarak adlandırılan Erzurum’daki Narman Peribacaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla doğal sit alanı olarak tescil edildi. Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü sitesinde yayınlanan kararda, “Erzurum ili, Narman ilçesi, Narman Peribacaları nitelikli doğal koruma alanına ait düzeltilmiş yeni sınırlar, bakanlık makamının 20 Kasım 2019 tarihli ve 273461 sayılı ‘olur’u ile tescil edilmiştir” denildi. 3 Aralık’ta Resmi Gazete’de bakanlık kararıyla Narman Peribacaları’nın tescili kesinleşmiş oldu. Erzurum Valisi Okay Memiş, Narman Peribacaları’nın muhteşem bir coğrafya olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Narman Peribacaları’nın jeolojisi, topoğrafyası biraz daha farklı. Kırmızı periler diyarı olarak geçiyor. Muhteşem bir güzergah, yürüyüş ve doğal alanları var. En az 4-5 tur otobüsünün gelip orada yemeğini, ihtiyacını giderebileceği bir tesis düşünüyoruz. Atlı safari, ATV safari, bisiklet safari, doğal yürüyüş turları yapacağız. Hatta balon safari de Kapadokya’da olduğu gibi. Bunun için önce bir bina yapmamız gerekiyordu. Binanın ihalesini geçtiğimiz gün Narman Belediyesi de yaptı. Nisan ayında hemen işe başlıyoruz. 3-4 ay içerisinde binayı bitirip turizm sezonunu açacağız.Çok heyecanlıyız, çok gururluyuz, çok keyifliyiz.” NARMAN PERİBACALARI Kırmızı rengi ve ilginç yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken Narman Peribacaları “Kırmızı periler diyarı” olarak da adlandırılıyor. Peribacaları, Narman ilçesinin güneyinde, Narman-Pasinler

Termik santraller tek tek incelenecek

Bakan Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla yürütecekleri çalışmayla termik santrallerin aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla yürütecekleri çalışmayla termik santrallerin aralık ayı boyunca tek tek inceleneceğini bildirdi. Termik santrallere baca filtresi takma zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğru bulunmadığını ve veto edildiğini anımsatan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız, termik santrallerin bacalarındaki kirlilik sebebiyle yasayı veto etti. Bu anlamda gerçekten çevre hassasiyeti olan çok önemli bir lidere ve eşine sahibiz, bu ülke olarak önemli bir değer. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi. Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yürüteceği ortak çalışma ile insan sağlığı ve çevrenin korunması amacıyla termik santrallere ilişkin yeni bir sürecin başladığını açıkladı. Bakanlıklara bağlı ekiplerin, aralık ayı boyunca 13 termik santrali ayrı ayrı inceleyeceğini vurgulayan Bakan Kurum, şunları kaydetti: “13 termik santralimiz var. Bunların durumları tamamen birbirinden farklı. İllerimize, termik santrallerin son durumunun tespit edilmesi için talimat gönderdik. Aralık ayı içerisinde 13 termik santralimizin her birinin ayrı ayrı incelemesini ekiplerimiz yapacaklar, son durumlarını tespit edecekler. İllerimizden gelen çalışmayla bu ay sonuna kadar termik santrallerin son durumunu netleştireceğiz. Bazılarının filtrasyon sistemi var, bazılarınınki eksik, bazılarınınki yapım aşamasında, bazılarında ise hiçbiri yok. Dolayısıyla durumun net bir şekilde tespitini yapacağız.” Termik santrallerin alması gereken tedbirlerin daha önce ilgili