TOKİ konutlarında yöresel çizgiler

TOKİ'nin Uşak, Niğde ve Balıkesir'de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.
TOKİ konutlarında yöresel çizgiler

TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’de mahalle kültüründen esinlenerek yatay mimari anlayışla tasarladığı az katlı konutlar, şehirlerin yöresel dokusundan izler taşıyor.

Yatay yapılaşma ve yöresellik temasıyla ülkenin dört bir yanında yeni mahalle yerleşimleri kuran TOKİ, şehirlerin kendine özgü kültür, mimari ve coğrafi özelliklerini projelerine yansıtıyor. TOKİ’nin Uşak, Niğde ve Balıkesir’deki konut projeleri, sosyal dokuyu koruyan ve gelenekseli modernle harmanlayan özellikleriyle öne çıkıyor.

UŞAK’TA AHŞABIN İZİNDE

Uşak Karahallı ilçesindeki Dere Mahallesi’nde 2+1 ve 3+1 plana sahip 352 konuttan oluşan yerleşim projesinde, Uşak evlerinde kerpiçten sonra en çok kullanılan malzeme olan ahşap öne çıkıyor.

Bölgenin yöresel dokusuna ve iklimine uygun cephe özellikleri dikkate alınarak geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı projede, cumbalı cephe hareketleri ve yöresel malzemelerle kaplı dış cepheyle geleneksel mimarinin sürdürülmesi amaçlanıyor. Cephelerde ağırlıklı olarak ahşap görünümlü kat silmesi, alüminyum fuga, ahşap görünümlü söve ve payanda, fibercement cephe kaplama ve zemin kat seviyesinde taş kaplamalar dikkat çekiyor.

İNSAN ÖNCELİKLİ TASARIM

Yatay mimari yaklaşımla projelendirilerek zemin üzerine 3 kat şeklinde yükselen konut bloklarının yerleşiminde topografyaya uyum esas alınırken, yaya odaklı araç yolu kurgusu benimseniyor. Projede araç yolları yerleşimden uzaklaştırılarak yaya yollarıyla birbirlerine bağlanan meydanlarla konutlara ulaşım hedefleniyor. Engelli dostu düzenlemelerin de planlandığı yerleşimde 241 adet otopark alanı bulunuyor.

Mayıs ayında ihalesi yapılan projede, cami, ticaret alanları, park ve peyzaj düzenlemeleri ile konut sakinlerinin geleneksel mahalle ve komşuluk ilişkilerini sürdürülebilmesine imkân tanıyan donatılar da yer alıyor.

NİĞDE ALTUNHİSAR’DA YATAY DÖNÜŞÜM

TOKİ’nin Niğde Altunhisar’da kentsel dönüşüm kapsamında projelendirdiği yeni yerleşim, az katlı konut blokları ve mahalle kültüründen izler taşıyan mimarisiyle dikkat çekiyor. Yerel ve modernin iç içe olduğu bir kurgunun benimsendiği konut alanının farklı noktalarında bölge sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları yer alıyor.

7927,46 metrekare alan üzerinde tek adadan oluşan konut projesinin 2499,45 metrekaresi yeşil alan olarak planlandı. Zemin üzerine 4 kat şeklinde tasarlanan konutlar, değişen ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı. Projede ortalama 75 metrekare brüt alana sahip 100 adet 2+1 daire ve 130 metrekare brüt alana sahip 20 adet 3+1 daire bulunuyor. 42 açık otopark alanının bulunduğu konut alanı, engelli rampaları ve tüm yaya yollarında hissedilebilir yüzeylerle engelli dostu bir yerleşim yeri olma özelliği gösteriyor.

AHŞAP VE TAŞ KAPLAMALAR

Niğde’nin sivil mimarisinde yöreye özgü sarı trakit taşı cephelerde ön plana çıkıyor. Siyah renkli bazalt taşı ise sağlamlığından ötürü zemin katların köşelerinde, kapı, pencere sövelerinde, çıkmaları taşıyan konsollarda kullanılırken duvarlarda, balkon ve çıkmalarda ahşap malzemeden yararlanılıyor.

Altunhisar’da kurulacak yeni yerleşimde konut cephelerinin tasarımında Niğde’nin geleneksel mimarisine uygun ahşap ve taş kaplamalar kullanılıyor. Açık renkte boyalar tercih edilerek konutlarda yöresel mimarinin izleri güçlendiriliyor.

BALIKESİR’DE YENİ BİR MAHALLE

Fiziki uygunluk temelinde topografyanın imkân tanıdığı alanlarda mahalle konseptli yerleşimler oluşturan TOKİ, Balıkesir Dursunbey’de 14 bloktan oluşan 160 konutluk yeni bir mahalle kuruyor. Eğimli bir arazide olmasına rağmen bloklar arası yürüyüş yolları, otoparklar ve çocuk oyun alanlarıyla işlevsel ve dinamik bir tasarım içinde kurgulanan projenin ihalesi Mayıs ayında gerçekleştirildi.

Az katlı konut bloklarıyla yatay mimariye atıfta bulunulan projede, zemin üzerine 2 ve 3 kattan oluşan bloklar yer alıyor. Konutların cephelerinde modern ve yerel mimari birlikteliği göze çarparken, proje alanına yakın yeşil alanla uyumlu ahşap cephe elemanlarından yararlanılıyor.

Cephelerde ahşabın sıcaklığı evlere yansıtılırken, dekoratif özelliğinden de faydalanılıyor. Yöresel mimaride bolca görülen kat silmeleri ise mahallenin geleneksel yanını kuvvetlendiriyor.

ENGELLİ DOSTU UYGULAMALAR

Yeni yerleşimde engellilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok uygulamaya da yer veriliyor. Engelli bireyler için yeterli sayıda otoparkın planlandığı projede, kaldırımlarda engeliler için çeşitli yönlendirici ve kolaylaştırıcı uygulamalar bulunuyor. Bina girişlerindeki rampalar ve yeterli büyüklükteki asansörlerle engeli bireylerin konutlarına rahat ulaşması amaçlanıyor.

15 bin 485 metrekare alan üzerinde projelendirilen ve yaklaşık 5 bin metrekaresi yeşil alan olarak ayrılan yerleşimde toplam 61 otopark alanı yer alıyor.

TOKİ Haber Dergisi