Troya Müzesi finale kaldı

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı.

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı.

Avrupa Yılın Müzesi Ödülü eşsiz atmosferi, sıra dışı sunumlarıyla ziyaretçilerini etkileyen, eğitim ve sosyal alanlarda sorumluluk üstlenen ve kalite standartlarını geliştiren müzelere veriliyor.

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden Troya Müzesi, Avrupa Konseyinin desteğiyle faaliyet gösteren Avrupa Müze Forumunun düzenlediği “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü 2020”de finale kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, finale ulaşan Troya Müzesinin bu başarısını sosyal medya hesabından duyurarak, müzede emeği geçenleri kutladı.

YARIŞMANIN SONUÇLARI 2 MAYIS 2020’DE

Avrupa Yılın Müzesi 2020 ödülünü kazanacak olan müze 29 Nisan-2 Mayıs 2020 tarihleri arasında Birleşik Krallık Cardiff Amgueddfa Cymru’daki Wales Ulusal Müzesi’nde düzenlenecek Avrupa Müze Forumu Yıllık Konferansı’nın son gününde törenle açıklanacak.

Yarışmada finale kalan Troya Müzesinin heyecanlı bekleyişi de 2 Mayıs 2020’de açıklanacak sonuçlar için daha da arttı.

Avrupa Müze Forumunun ana ödülü olarak kabul gören Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü daha önce Türkiye adına 1997 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi kazanmıştı.

Troya Müzesi 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen yarışma sonucu belirlenen proje kapsamında yapılmaya başlanmış; resmi açılışı da 18 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Baraj ve göletlerde hasar yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremin ardından yapılan incelemelerde bölgede bulunan baraj ve göletlerde hasar bulunmadığını açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, depremin ardından yapılan incelemelerde bölgede bulunan baraj ve göletlerde hasar bulunmadığını açıkladı. Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, bölgedeki baraj ve göletlerin durumu hakkında açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Elazığ Bölgemizde (Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illeri) bulunan 47 baraj ve gölette, Diyarbakır Bölgemizde (Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Siirt illeri) bulunan 30 baraj ve gölette, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş Bölge Müdürlüklerimizde yer alan tüm baraj ve göletler ilgili teknik personelimizce tetkik edilmiş olup, herhangi bir hasar tespit edilmemiştir” diye konuştu.

Konut kredisi faizini düşüren 7 banka

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta repo faizlerini indirmesi ile son bir haftada 7 bankanın konut kredisi faizleri düştü.
Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta repo faizlerini indirmesi ile son bir haftada 7 bankanın konut kredisi faizleri düştü. En düşük konut kredisi faizi yüzde 0.79 oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 Temmuz ayında başladığı faiz indirimlerine Ocak 2020’de de devam etti. Para politikası faiz oranlarının 75 baz puan düşmesinin ardından son bir haftada 7 banka konut kredisi oranlarında indirim uyguladı. Kuveyt Türk Bankası, Türkiye Finans Bankası, İNG, İş Bankası, Garanti BBVA, HSBC ve Anadolubank faiz indirimi sonrasında son bir haftada konuta uyguladıkları kredi faiz oranlarını düşürdü. Bankaların konut için tabela kredi faiz oranları ortalaması yüzde 1.28’e geriledi. Repo faizlerindeki düşüş kredi faiz oranlarındaki indirimleri hızlandırırken kredi hacmi de artmaya devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankaların toplam kredi hacmi ocak ortasında 2.6 trilyona ulaşırken, konut kredisi hacmi 200 milyar lirayı aştı. Aynı dönemde taşıt kredisi hacmi 6.9 milyara, ihtiyaç kredisi hacmi ise 264 milyar liraya ulaştı. 24 Ocak itibariyle bankalardan 400.000 TL tutarda kredi için 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında aylık ödeme miktarı 5.170 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 620.400 TL’ ye karşılık geliyor. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre son bir haftada konut kredisinde yaşanan indirimler şu şekilde; Kuveyt Türk Bankası Kuveyt Türk Katılım

TİKA’dan Libya’ya yeni sağlık merkezi

TİKA tarafından Libya’nın Misurata kentinde inşa edilen sağlık merkezinin Libya Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin protokol imzalandı.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Libya’nın Misurata kentinde inşa edilen sağlık merkezinin Libya Sağlık Bakanlığı’na devrine ilişkin protokol imzalandı. TİKA merkez binasında düzenlenen tören ile Misurata Türk-Libya Dostluk Fizik Tedavi Merkezi’nin Libya makamlarında devri ve devir sonrası çalışmalara ilişkin olarak TİKA, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Libya Devleti Sağlık Bakanlığı tarafından üçlü protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile T.C. Sağlık Bakanlığı, merkezin açılması ve işletilmesi noktasında Libya Devleti Sağlık Bakanlığı’na teknik, eğitim ve personel desteği sağlayacak. Protokol TİKA Başkan V. Serkan Kayalar, T.C. Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ile Libya Sağlık Bakanlığı Sağlık hizmetleri Genel Mdürü Prof. Dr. Taher Abdulaziz tarafından imzalandı. TİKA, Misurata’daki fizik ve tedavi merkezinin inşaatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 2016’da tamamladı. Hastanenin kullanımı için ambulans, gerekli görüntüleme cihazları ve diğer tıbbi ekipmanların temini ise 2018 yılı sonunda tamamlandı. Merkezin hizmete girmesi ile Libya’da yaşanan iç savaş sonrası büyük bir yıkım yaşayan Misurata şehri halkının ve yakın kentlerdeki halkların savaşa bağlı yaşamış oldukları fizyolojik travmaların etkilerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Yaklaşık 2 bin 400 metrekare kapalı alana sahip olan hastane, kadın, erkek, çocuk fizik tedavi bölümleri ve acil ortopedik müdahale olmak üzere 4 bölümü bünyesinde barındırıyor. Hastanede toplam 38 tedavi