Turistik Tatvan Treni sefere başladı

Turistik Doğu Ekspresi ve Turistik Diyarbakır Ekspresi'nden sonra Turistik Tatvan Treni de Ankara-Tatvan arasındaki ilk seferine törenle başladı.
Turistik Tatvan Treni sefere başladı

Turistik Doğu Ekspresi ve Turistik Diyarbakır Ekspresi’nden sonra Turistik Tatvan Treni de Ankara-Tatvan arasındaki ilk seferine törenle başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, Ankara Tren Garı’ndaki uğurlama törenindeki konuşmasında demir yollarının Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hayatının ötesinde tarihi ve stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin doğu ve batı arasında sahip olduğu konumla uluslararası yük ve yolcu taşımacılığındaki önemine işaret eden Boyraz, ülkenin uluslararası ticaretten aldığı payı artırmak ve ticari avantajlar elde etmek için demir yolunun kalkınmasına önem verildiğini dile getirdi.

Boyraz, bu kapsamda son 22 yılda 57 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, 2002 yılında 10 bin 948 kilometre olan demir yolu ağının bugün 13 bin 919 kilometreye ulaştığını söyledi.

2 bin 251 kilometre hızlı tren ağı inşa edildiğini bildiren Boyraz, “Trenler geçtiği bölgelerde ulaşımı kolaylaştırmakla kalmaz. Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini birbirine bağlayarak yolcuları kültürlararası yolculuğa çıkararak bölgede turizmin ve ekonominin kalkınmasına katkı sağlar. İlk seferine uğurlayacağımız Turistik Tatvan Treni de geçtiği güzergahlara bu minvalde katkılar sağlayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından tren ilk seferine başladı.

TURİSTİK TATVAN TRENİ

Turistik Tatvan Treni parkurunu 28 saatte tamamlayacak. Nostalji ve konforu eşsiz bir manzarayla buluşturacak. Turistik tren ev konforunda seyahat imkanına sahip yataklı vagonlardan oluşuyor. Yataklı vagonların bir odasında 2 kişi seyahat edebiliyor, her odada buzdolabı ve lavabo bulunuyor.

Turistik Tatvan Treni, Ankara-Tatvan seferinde 3 saat Elazığ’da turizm amaçlı mola verecek. Bu molada yolcular Elazığ’ın kültürel ve tarihi dokusunu keşfetme olanağına sahip olacak. Dönüş yolculuğuna Tatvan’dan çıkacak tren bu kez Sivas’ta 3 saat durarak yolculara Sivas’ta vakit geçirme imkanı tanıyacak.