Galata Kulesi’ne ilgi artıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galata Kulesi'nin Topkapı Sarayı kadar ziyaretçi ağırladığını açıkladı.
Galata Kulesi’ne ilgi artıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galata Kulesi’nin Topkapı Sarayı kadar ziyaretçi ağırladığını açıkladı.

Bakan Ersoy, inşaatı devam eden Atatürk Kültür Merkezi’yi (AKM) basın mensuplarına gezdirdi, ardından açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da “Beyoğlu Kültür Yolu” adı altında bir hat belirlediklerini aktaran Ersoy, bu hattın başta kültür varlıklarının ihyasından sonra bir konsept çerçevesinde içerikle desteklenerek, kültür sanat ve İstanbulluların yaşamına yeni bir renk katacağını anlattı.

Beyoğlu Kültür Yolu’nun iki önemli noktadaki akstan oluştuğuna değinen Ersoy, dünyadaki sayılı yatırımlardan Galataport’la başlayıp dünyanın 10 önemli kültür binasından biri olacak AKM ile biten bir yoldan bahsettiklerini söyledi.

Ersoy, “Galataport haziran ayında hizmete girecek. Daha önce girecekti ama pandemi dolayısıyla proje bir süreçte ertelendi. Dünyadaki emsalleriyle kıyaslandığında en önemli ve cruise liman işletmeciliğinde gelecek noktasında örnek alınacak projelerden biri olarak lanse ediliyor. İstanbul açısından çok önemli” diye konuştu.

Beyoğlu’nun turistik açıdan çok büyük bir çekim merkezi olacağını ve her yıl milyonlarca turistin ağırlanacağını aktaran Ersoy, şöyle devam etti: “İstanbul’daki birçok yerleşik vatandaşımızın da ilgi duyacağı bir nokta. Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin ilk etaplarından Galata Kulesi’ni ekim ayında açmıştık çok büyük bir restorasyondan geçirerek. Gerçek, olması gereken işlevine kavuşturuldu. Eskiden eğlence ve yeme içme üzerine kurulu bir konsepti vardı. Şu anda o ünitelerden arındırılarak İstanbul’un cazibe noktalarından biri olmakla kalmadı, İstanbul’un cazibe noktalarına yönlendirme merkezi şeklinde yeni işlevine kavuşturuldu. Çok çok iyi bir iş çıktı.”

Galata Kulesi’nin, Topkapı Sarayı kadar ziyaretçi ağırladığını vurgulayan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada yayılan Instagram fotoğrafları arasında ön sıralara gidiyor. Pandemi koşullarında bile 300 bine yakın ziyaretçi aldı. Pandemiyi atlattıktan sonra milyonlarca ziyaretçiyi her yıl ağırlayacak. Güzergahta devam ettiğiniz zaman Galata Mevlevihanesi’ne geliyorsunuz. Galata Mevlevihanesi eskiden de var olan önemli noktalarımızdan biriydi. Galata Mevlevihanesi’nin önünde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi vardı. Eski Beyoğlu Evlendirme Dairesi olarak da hatırlayacağınız bir nokta. Onun da restorasyonunu tamamladık, hizmete aldık. İçinde çok amaçlı tiyatro salonu, cep salonu ve çok amaçlı sergi salonu var, 185 metrekare genişliğinde. Özellikle galerilerde ve diğer etkinliklerde kullanabileceğimiz bir mekan. Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’nin mihenk taşları arasında.”