Tarihi manastır ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kızlar Manastırı ziyarete açıldı.
Tarihi manastır ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kızlar Manastırı ziyarete açıldı.

Boztepe Mahallesi’nde kente hakim noktada yer alan ve iki teras üzerine inşa edilen manastırın ziyarete açılması dolayısıyla tören düzenlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Kızlar Manastırı gibi önemli bir mekanın, yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunulmasının huzuru, mutluluğu ve gururu içinde olduklarını açıkladı. Zorluoğlu, “Manastırın her bir kapısı başka bir dünyaya açılıyor. Arkasından küçük bir oda çıkacağını sandığımız odalar büyük avlulara, hamamlara çıkıyor. Birbirini kuşatan bu yapı içinde ana kaya kilisesi, mutfak, yemekhane binası, bazilika, şapeller, kütüphane, çeşme, sarnıç, değirmen, öğrenci hücreleri ve anıt mezar bulunuyor. Burası aynı zamanda Boztepe Dağı’nın eteklerine sığınmış Trabzon’un en güzel manzaraya sahip mekanlarından bir tanesi” ifadelerini kullandı.

Yıllarca atıl durumda kalan manastırın, ilk olarak 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesince restore edilmesi için çalışma yapıldığını ancak bunun gerçekleştirilemediğini anlatan Zorluoğlu, 2011-2018 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığının özel ilgi ve desteğiyle manastırın aslına uygun şekilde restore edildiğini kaydetti. Zorluoğlu, Kızlar Manastırı’nın 15 Ekim’e kadar ücretsiz ziyaret edilebileceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından piyanist ve besteci Tuluyhan Uğurlu konser verdi, ayrıca manastırda “Trabzon’un Renkleri” isimli resim sergisi açıldı.

Daha sonra protokol üyeleri tarafından sembolik olarak açılış kurdelesi kesildi.

Tarihi dokusuyla her zaman yerli ve yabancı turistlerden ilgi gören manastırın restorasyon ve rölöve çalışmaları için yaklaşık 2 milyon 681 bin lira harcandı.