Tarihi sığınak müze olacak

Ankara Kalesi'nin altında yer alan ve yıllardır kapalı olan tarihi sığınak müzeye dönüştürülecek.
Tarihi sığınak müze olacak

Ankara Kalesi’nin altında yer alan ve yıllardır kapalı olan tarihi sığınak müzeye dönüştürülecek.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı’nda aldığı tedbirler doğrultusunda Ankara Kalesi’nin altına inşa edilen Kalealtı Sığınağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı ‘Ankara Kalesi Sığınağı Tahsis ve İşletme Protokolü İmza Töreni’yle müze yapılması amacıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Altındağ Belediyesi’ne tahsis edildi.

AFAD merkez yerleşkesindeki Anadolu Salonu’ndaki törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sığınağın kültür ve turizm alanında hizmet vereceğini açıkladı. Bakan Soylu, “Kalealtı Sığınağı’nın kültür ve turizm merkezi olması, aynı zamanda afet farkındalık merkezi de oluşturulması, afet çalışmalarımızın zihni altyapısı için önemlidir. Kalealtı’nda çok güzel bir kültür destinasyonu çıkacaktır. Ankara’mıza, Altındağ’ımıza, Ankaralı hemşehrilerimiz ile çocuklarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Projenin Ankara’da yıllardır beklenen bir çalışma olduğunu belirten Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ise, “Kalealtı Sığınağı Müzesi için akademisyenler, sanatçılar ve birçok farklı kesimin görüşlerini alacağız. Bu konuda katkısı olabilecek herkesin fikirlerine açığız. Aklımızda birkaç düşünce var ve en doğru olanı hayata geçirmek için istişareler yapacağız. Dünyadaki diğer örnek projeleri de inceliyoruz. Biz bu sığınağın dünyaca ünlü bir müze olabilmesi ve başkent turizmine yeni bir soluk getirmesi için yola koyulduk. Şehrimize şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Altındağ Belediyesine devredilen sığınak, olası afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulması halinde, ikinci bir emre gerek kalmaksızın Ankara Valiliğine devredilecek. Hem kültür ve turizm alanı olarak ziyarete açılacak hem de acil bir durumda sığınak olarak hizmet verecek.