“Türk müteahhitler dünyada büyük projelere imza atıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, müteahhitlik hizmetleri ihracatındaki artışın başarı hikayesinin boyutlarını daha belirgin hale getirdiğini açıkladı.
“Türk müteahhitler dünyada büyük projelere imza atıyor”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, müteahhitlik hizmetleri ihracatındaki artışın başarı hikayesinin boyutlarını daha belirgin hale getirdiğini belirterek “Hükümet olarak sektöre yönelik desteğimiz tamdır” dedi.

Bakan Turhan, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) Ankara Atlı Otel’de düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Yemeğin ardından konuşan Turhan, binlerce yıllık köklü geçmişiyle milletin uzandığı coğrafyalara bakıldığında, muhteşem mimarlık abideleri ile karşılaşıldığına dikkati çekerek Türk milletinin Orta Asya’dan Avrupa’ya, Güney Asya sahillerinden Sibirya ve Afrika içlerine kadar her tarafı kültür ve sanat eserleriyle taçlandırmış bir millet olduğunu söyledi.

Turhan, Türkiye’de büyük tecrübe kazanan Türk mühendisleri, mimarları, girişimcilerinin artık dünyanın her yerinde büyük projelere imza attığına dikkati çekerek şöyle konuştu: “Bu durum bize de çok büyük gurur veriyor. Müteahhitlik hizmetleri ihracatının artmasıyla sektörün önemini de artırması, başarı hikayesinin boyutlarını daha belirgin hale getirmektedir. Hükümet olarak sektöre yönelik desteğimiz tamdır. Sektörün önünde yer alan birçok engeli 16 yıllık süreç boyunca elimizden geldiğince kaldırdık. Sektördeki kayıt dışılığı önemli ölçüde azalttık. Birçok ülkeyle vizeleri karşılıklı olarak kaldırdık, kaldırmaya da devam ediyoruz. Bugün sektör temsilcilerimiz, dünyanın her tarafında adeta parmakla gösterilecek işler yapıyorlar ve itibar görüyorlar. Elbette birtakım sıkıntılar da var. El birliğimiz devam ettiği müddetçe, aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Bakanlık olarak, hükümet olarak büyük hedeflerimiz var. Hedeflerimizi gerçekleştirmede en önemli çözüm ortağımız, yine sizler olacaksınız. Türk dünyasında dilde, fikirde ve iş yapmada birlik olmayı kendine şiar edinmiş Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin çalışmalarımızda bizlere destek olmasını oldukça önemsiyoruz.”

MÜCAHİT DEMİRTAŞ: ORTAK HAVUZ OLUŞTURULACAK

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve TDMMB Genel Başkanı Mücahit Demirtaş da yapılan mühendislik faaliyetlerinin ve özgün projelerin kardeş ülkelerdeki mimar ve mühendis platformlarında da paylaşılması gerektiğini ifade ederek birliğin üyelerinin her platformda yaptıkları mühendislik faaliyetlerini, proje ve müteahhitlik hizmetlerini, kurumsal olarak ürettikleri bütün projeleri ortak bir havuzda toplama kararı aldıklarını söyledi.

TÜRKSOY’un kuruluşunun 25’inci yılı dolayısıyla Bakan Turhan’a Türk dünyası hizmet madalyası takdim edildi ve Turhan’a geleneksel çapan giydirildi.