Türk müteahhitlerden 123 ülkede 10 bininci projeye doğru

Yurt dışında 123 ülkede 9 bin 700 projeyi hayata geçiren Türk inşaat sektörü, konut üretimiyle başladığı üretim yolculuğunda metro, enerji santrali, havalimanı gibi büyük ölçekli projelerle gücünü pekiştiriyor.

Yurt dışında 123 ülkede 9 bin 700 projeyi hayata geçiren Türk inşaat sektörü, konut üretimiyle başladığı üretim yolculuğunda metro, enerji santrali, havalimanı gibi büyük ölçekli projelerle gücünü pekiştiriyor.

Dürdane Sevinç – TOKİ Haber Dergisi

Türk inşaat sektörü Cumhuriyet sonrası Türkiye’nin inşasında ortaya koyduğu performansı 1970’lerden sonra ülke dışına taşımaya başladı. 1972 yılında STFA’nın girişimiyle Libya ile başlayan üretim yolculuğu, Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Yunanistan ve İran’da devam etti. Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına 1980’lerde Rusya Federasyonu ve BDT ülkeleri eklendi. İlerleyen yıllarda yeni ülkelerin sayısı artarken, yurt dışında üstlenilen işlerin hacmi ve gelir miktarı da büyümeye başladı.

47 YILIN BİLANÇOSU: 123 ÜLKE, 382 MİLYAR DOLAR

2002 yılında 4,4 milyar dolar düzeyinde olan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, 2018’de 20 milyar dolara ulaştı. Yurt dışında dünya inşaat sektörünün parlayan yıldızı hâline gelen Türk müteahhitleri, en verimli dönemini yıllık 30 milyar dolar değerinde projeyle 2012-2015 aralığında yakaladı.

Müteahhitlerin ilk kez yurt dışına çıktığı 1972 yılından bugüne 47 yılda 123 ülkede 9 bin 700 projeye imza atıldı. Bu projelerin karşılığı olarak ülkeye kazandırılan meblağ ise 382 milyar dolara ulaştı. “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan Türk firması sayısı 46’ya yükselirken, sektör Çin’in ardından dünya ikincisi oldu. Türk İnşaat sektörünü 36 firma ile ABD izledi.

EN ÖNEMLİ PAZARLAR AVRASYA’DA

Türk müteahhitlerin dünyaya açılma serüveninin başladığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika, sektörün en önemli pazarları oldu. TMB’nin verilerine göre bugüne kadarki iş hacminin yaklaşık yarısı (yüzde 46) Asya ve Avrupa’yı kapsayan Avrasya bölgesinde gerçekleşti. Bu bölgeyi Orta Doğu (yüzde 26), Afrika (yüzde 18), Avrupa (yüzde 6), Güney Asya ve Uzak Doğu (yüzde 3,2) ile Amerika (yüzde 0,6) izliyor.

Ülke bazında baktığımızda müteahhitlerimizin 2018 yılında ilk üç pazarının Rusya Federasyonu (3,9 milyar dolar), Suudi Arabistan (3 milyar dolar) ve Katar (2 milyar dolar) olduğu görülüyor. “Türk Müteahhitlerin İlk 10 Pazarı” tablosu, Rusya ve Suudi Arabistan’ın 2016 ve 2017 yıllarında da ilk üçte bulunduğunu gösteriyor.

1972-2012 dönemini baz aldığımızda en çok iş üstlenilen ülkeler Rusya Federasyonu (yüzde 17,2), Türkmenistan (yüzde 12,1), Libya (yüzde 11,3), Irak (yüzde 7,2), Kazakistan (yüzde 6,5), Katar (yüzde 5,2) ve Suudi Arabistan (yüzde 5,1) olarak sıralanıyor. Orta Doğu’daki karışıklıklar öncelikle Libya ve Irak pazarını olumsuz etkiledi. Müteahhitler de son yıllarda yeni pazarlara açıldı. 2012 yılında ilk kez Kolombiya, Papua Yeni Gine, Somali ve Peru’da proje alındı. Hâkim coğrafyadan yeni pazar arayışına giren müteahhitler rotalarını Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu’ya çevirdi.

SAHRA ALTI AFRİKA’NIN PAYI YÜKSELİYOR

Afrika kıtasında 54 ülke bulunuyor. Kuzey Afrika ülkeleri Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Türkiye ile uzun yıllardır yakın ilişkisi olan ülkeler. Büyük Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkeleri kapsayan Sahra Altı Afrika’da ise 850 milyonun üzerinde nüfusa sahip 49 ülke bulunuyor.

Türk müteahhitler, Sahra Altı Afrika’da 1990’ların ortalarından itibaren başta Etiyopya, Nijerya, Sudan, Kamerun, Kongo, Gana, Mali ve Senegal olmak üzere önemli projeler üstlenmeye başladı. 2017 yılında müteahhitlerin en çok iş yaptığı ülke, toplam 2,5 milyar dolar ile Tanzanya oldu. Son 3 yıla baktığımızda Senegal, Nijerya ve Sudan’ın da ilk 10’da bulunduğu dikkat çekiyor.

YURT DIŞINDA EN ÇOK KONUT, YOL, KÖPRÜ VE TÜNEL YAPIYORUZ

Yurt dışında müteahhitlerimizce üstlenilen projelerin iş türlerine göre dağılımı ağırlıklarına göre sırasıyla konut (yüzde 13), yol-köprü-tünel (yüzde 12,9), iş merkezi (yüzde 8), enerji santrali (yüzde 7,2), havaalanı (yüzde 6,9), endüstriyel tesis (yüzde 6,5), demir yolu (yüzde 5,1), sosyal-kültürel tesis (yüzde 4,9), turizm tesisi (yüzde 4,2) ve petrokimya tesisi (yüzde 4,2) olarak sıralanıyor.

PRESTİJLİ PROJELER

Yurt dışında küçük ölçekli altyapı projeleriyle faaliyetlerine başlayan Türk müteahhitlerinin bugün metrodan havalimanına, yol projelerinden enerji santrallerine kadar büyük projelerin altında imzası bulunuyor.

2018 yılında üstlenilen büyük çaplı projeler arasında, 1,1 milyar dolar proje değerine sahip Sudan Hartum Havalimanı öne çıkıyor. Rusya’da 1,6 milyar dolar tutarında Amur doğal gaz işleme tesisi ile Habarovsk ve Çelyabinsk Havalimanları da yine dikkat çeken projeler arasında yer alıyor.

Hollanda’daki 1,1 milyar dolar tutarındaki Blankenburg bağlantı yolu ve Schiphol Havalimanı ek terminal binası yapımı, Romanya-Bükreş’te yaklaşık 480 milyon dolar değerindeki A1-A2 otoyollarını bağlayan yol yapım işi de Avrupa’da yakın zamanda başlayan ve devam eden işlerden dikkat çekenleri.

Yurt dışındaki 47 yıllık birikimi ve dünya ikinciliği payesiyle pek çok ülkede alt ve üst yapı inşasını sürdüren Türk inşaat sektörünün yakın hedefi; geliştirdiği 9 bin 700 proje sayısını kısa sürede 10 bine yükseltmek.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Kale’den hibrit depo kapısı

Kale Çelik Kapı, ticari alanlardaki yoğun kullanımlar için güçlendirilmiş “Kale Hibrit Depo Kapısı” üretti.
Kale Endüstri Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kale Çelik Kapı tarafından oteller, ofisler, AVM’ler ve iş merkezleri gibi ticari alanlardaki yoğun kullanımlar için yangın kapısı ve çelik kapının özelliklerini bir araya getiren “Kale Hibrit Depo Kapısı” üretildi. Yangın kapısı ve çelik kapının özelliklerinin bir araya getirildiği “Kale Hibrit Depo Kapısı”, normal sac kapılara göre daha kapsamlı ve güvenli bir çözüm önerisi sunuyor. Yangın kapılarında kullanılan taş yünü ile yangına karşı; çelik kapılarda kullanılan yüksek güvenlik ve kaliteli donanım ile de istenmeyen girişimlere karşı koruma sağlıyor. Kapının kapanmasıyla “otomatik kilitlenme” özelliğine de sahip “Kale Hibrit Depo Kapısı” ayrıca; forklift, transpalet, tel sepet gibi yük taşıma araçlarının çarpmalarına karşı oluşturulan güçlendirilmiş kanat yapısı sayesinde de, hasarı minimuma indiriyor.

50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı

TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı.
TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı ve hak sahipleri belli oldu. 140 projeden 40’ının ise ihalesi yapılarak inşaatına başlandı. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Mart’ta açıklanan 50 bin yeni sosyal konut projesinde kura çekimi bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 67 ilde yapılacak olan projeye Türkiye genelinden 637 bin kişi başvurdu. Büyük ilgi gören yeni konut hamlesi için her ilde ayrı ayrı kura çekilişi yapıldı. İlgiyle takip edilen kura çekilişleriyle 50 bin ailenin daha ev hayali gerçeğe dönüştü. 50 bin sosyal konut projesi kapsamında yaklaşık 40 projenin ihalesi yapılıp inşaatlarına başlandı. Bu konutların teslimleri ise projelere göre değişiklik göstermekle birlikte 36 ayda yapılacak. Bu kapsamda Ankara Kuzeykent’te bulunan 809 konutun teslimi 26 Ağustos tarihinden itibaren başlayacak. 2+1 VE 3+1 KONUTLARIN FİYATLARI 50 bin yeni sosyal konut projesinde yer alacak konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak. 2+1 konutlar 75 ile 85 metrekare büyüklüklere sahip. Konutların fiyatları 116 bin 400 liradan başladı. Bu konutlar için yüzde 12 peşinat istendi. Buna göre en düşük peşinat miktarı da 13 bin 968 lira oldu. Taksitlerin 388 liradan başlayacağı konutların vadesi 240 aya (20

Hazine taşınmazlarının kiralanmasında yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle Hazine taşınmazları üzerinde seracılık dahil tarımsal üretimde bulunmak isteyen tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına, taşınmazın emlak vergi değerinin yüzde biri üzerinden 20 yıla kadar kiralama imkanı getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle imar planı bulunmayan veya 1/5000 ya da 1/1000 ölçekli imar planlarında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait taşınmazların sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik seracılık faaliyetleri de dahil tarımsal üretim yapmak üzere tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına kiraya verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, Hazineye ait taşınmazlar, sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik seracılık faaliyetleri de dahil tarımsal üretim yapmak üzere tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına 20 yıl süreyle doğrudan kiraya verilebilecek. Kiraya verilecek Hazineye ait taşınmazın ilk yıl kira bedeli, taşınmazın emlak vergi değerinin yüzde biri olacak. Bu tebliğ kapsamında yapılacak kiraya verme işlemlerinde geçici ve kesin teminat alınmayacak. Kiracı tarafından talep edilmesi halinde, kontrol ekibinin uygun görüşü ve idarenin izni ile Hazine taşınmazları üzerinde sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları ile tarımsal üretim için zorunlu