Türk müteahhitlerden 123 ülkede 10 bininci projeye doğru

Yurt dışında 123 ülkede 9 bin 700 projeyi hayata geçiren Türk inşaat sektörü, konut üretimiyle başladığı üretim yolculuğunda metro, enerji santrali, havalimanı gibi büyük ölçekli projelerle gücünü pekiştiriyor.

Yurt dışında 123 ülkede 9 bin 700 projeyi hayata geçiren Türk inşaat sektörü, konut üretimiyle başladığı üretim yolculuğunda metro, enerji santrali, havalimanı gibi büyük ölçekli projelerle gücünü pekiştiriyor.

Dürdane Sevinç – TOKİ Haber Dergisi

Türk inşaat sektörü Cumhuriyet sonrası Türkiye’nin inşasında ortaya koyduğu performansı 1970’lerden sonra ülke dışına taşımaya başladı. 1972 yılında STFA’nın girişimiyle Libya ile başlayan üretim yolculuğu, Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Yunanistan ve İran’da devam etti. Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına 1980’lerde Rusya Federasyonu ve BDT ülkeleri eklendi. İlerleyen yıllarda yeni ülkelerin sayısı artarken, yurt dışında üstlenilen işlerin hacmi ve gelir miktarı da büyümeye başladı.

47 YILIN BİLANÇOSU: 123 ÜLKE, 382 MİLYAR DOLAR

2002 yılında 4,4 milyar dolar düzeyinde olan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri, 2018’de 20 milyar dolara ulaştı. Yurt dışında dünya inşaat sektörünün parlayan yıldızı hâline gelen Türk müteahhitleri, en verimli dönemini yıllık 30 milyar dolar değerinde projeyle 2012-2015 aralığında yakaladı.

Müteahhitlerin ilk kez yurt dışına çıktığı 1972 yılından bugüne 47 yılda 123 ülkede 9 bin 700 projeye imza atıldı. Bu projelerin karşılığı olarak ülkeye kazandırılan meblağ ise 382 milyar dolara ulaştı. “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan Türk firması sayısı 46’ya yükselirken, sektör Çin’in ardından dünya ikincisi oldu. Türk İnşaat sektörünü 36 firma ile ABD izledi.

EN ÖNEMLİ PAZARLAR AVRASYA’DA

Türk müteahhitlerin dünyaya açılma serüveninin başladığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika, sektörün en önemli pazarları oldu. TMB’nin verilerine göre bugüne kadarki iş hacminin yaklaşık yarısı (yüzde 46) Asya ve Avrupa’yı kapsayan Avrasya bölgesinde gerçekleşti. Bu bölgeyi Orta Doğu (yüzde 26), Afrika (yüzde 18), Avrupa (yüzde 6), Güney Asya ve Uzak Doğu (yüzde 3,2) ile Amerika (yüzde 0,6) izliyor.

Ülke bazında baktığımızda müteahhitlerimizin 2018 yılında ilk üç pazarının Rusya Federasyonu (3,9 milyar dolar), Suudi Arabistan (3 milyar dolar) ve Katar (2 milyar dolar) olduğu görülüyor. “Türk Müteahhitlerin İlk 10 Pazarı” tablosu, Rusya ve Suudi Arabistan’ın 2016 ve 2017 yıllarında da ilk üçte bulunduğunu gösteriyor.

1972-2012 dönemini baz aldığımızda en çok iş üstlenilen ülkeler Rusya Federasyonu (yüzde 17,2), Türkmenistan (yüzde 12,1), Libya (yüzde 11,3), Irak (yüzde 7,2), Kazakistan (yüzde 6,5), Katar (yüzde 5,2) ve Suudi Arabistan (yüzde 5,1) olarak sıralanıyor. Orta Doğu’daki karışıklıklar öncelikle Libya ve Irak pazarını olumsuz etkiledi. Müteahhitler de son yıllarda yeni pazarlara açıldı. 2012 yılında ilk kez Kolombiya, Papua Yeni Gine, Somali ve Peru’da proje alındı. Hâkim coğrafyadan yeni pazar arayışına giren müteahhitler rotalarını Afrika, Güney Amerika ve Uzak Doğu’ya çevirdi.

SAHRA ALTI AFRİKA’NIN PAYI YÜKSELİYOR

Afrika kıtasında 54 ülke bulunuyor. Kuzey Afrika ülkeleri Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Türkiye ile uzun yıllardır yakın ilişkisi olan ülkeler. Büyük Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkeleri kapsayan Sahra Altı Afrika’da ise 850 milyonun üzerinde nüfusa sahip 49 ülke bulunuyor.

Türk müteahhitler, Sahra Altı Afrika’da 1990’ların ortalarından itibaren başta Etiyopya, Nijerya, Sudan, Kamerun, Kongo, Gana, Mali ve Senegal olmak üzere önemli projeler üstlenmeye başladı. 2017 yılında müteahhitlerin en çok iş yaptığı ülke, toplam 2,5 milyar dolar ile Tanzanya oldu. Son 3 yıla baktığımızda Senegal, Nijerya ve Sudan’ın da ilk 10’da bulunduğu dikkat çekiyor.

YURT DIŞINDA EN ÇOK KONUT, YOL, KÖPRÜ VE TÜNEL YAPIYORUZ

Yurt dışında müteahhitlerimizce üstlenilen projelerin iş türlerine göre dağılımı ağırlıklarına göre sırasıyla konut (yüzde 13), yol-köprü-tünel (yüzde 12,9), iş merkezi (yüzde 8), enerji santrali (yüzde 7,2), havaalanı (yüzde 6,9), endüstriyel tesis (yüzde 6,5), demir yolu (yüzde 5,1), sosyal-kültürel tesis (yüzde 4,9), turizm tesisi (yüzde 4,2) ve petrokimya tesisi (yüzde 4,2) olarak sıralanıyor.

PRESTİJLİ PROJELER

Yurt dışında küçük ölçekli altyapı projeleriyle faaliyetlerine başlayan Türk müteahhitlerinin bugün metrodan havalimanına, yol projelerinden enerji santrallerine kadar büyük projelerin altında imzası bulunuyor.

2018 yılında üstlenilen büyük çaplı projeler arasında, 1,1 milyar dolar proje değerine sahip Sudan Hartum Havalimanı öne çıkıyor. Rusya’da 1,6 milyar dolar tutarında Amur doğal gaz işleme tesisi ile Habarovsk ve Çelyabinsk Havalimanları da yine dikkat çeken projeler arasında yer alıyor.

Hollanda’daki 1,1 milyar dolar tutarındaki Blankenburg bağlantı yolu ve Schiphol Havalimanı ek terminal binası yapımı, Romanya-Bükreş’te yaklaşık 480 milyon dolar değerindeki A1-A2 otoyollarını bağlayan yol yapım işi de Avrupa’da yakın zamanda başlayan ve devam eden işlerden dikkat çekenleri.

Yurt dışındaki 47 yıllık birikimi ve dünya ikinciliği payesiyle pek çok ülkede alt ve üst yapı inşasını sürdüren Türk inşaat sektörünün yakın hedefi; geliştirdiği 9 bin 700 proje sayısını kısa sürede 10 bine yükseltmek.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Kurum: 10 milyon kişi İmar Barışı’ndan faydalandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuruları 15 Haziran 2019 itibariyle sona eren İmar Barışından 10 milyonu aşkın vatandaşın faydalandığını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuruları 15 Haziran 2019 itibariyle sona eren İmar Barışından 10 milyonu aşkın vatandaşın faydalandığını açıkladı. Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Murat Kurum, İmar Barışının uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soru üzerine, “İmar barışı vatandaşımızın mülkiyet problemlerini yine elektrik, su, doğal gazla alakalı alamadıkları hizmetleri almaları açısından yapılmış bir düzenleme ve 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış yapılarımızı ilgilendiriyor. Başvurumuzu biliyorsunuz daha önce gelen talepler doğrultusunda iki kez uzattık. Son başvuru 15 Haziran 2019 tarihinde imar barışına başvuru süresi tamamlanıyor. Herhangi bir uzatma şu an için söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu. Bu süreçte imar barışından yaklaşık 10 milyon 79 bin vatandaşın faydalandığına işaret eden Bakan Kurum, en çok başvuru gelen illeri ise şöyle sıraladı: “En fazla başvuru gelen iller arasında İstanbul’umuz 1 milyon 747 bin başvuruyla, İzmir’imiz 811 bin 452 başvuruyla Ankara‘mız da 469 bin başvuruyla üçüncü sırada yer alıyor.” Bakan Kurum, başvuruların bitmesine müteakip ödeme süresinin 30 Haziran’da tamamlandığını hatırlatarak, “Bu süreçten vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde faydalandığını görüyoruz. Bizleri de bu memnun ediyor. Tabii kaçak yapılara da izin vermeyeceğimizi, tespit ettiğimiz kaçak yapıların yıkımını belediye başkanlarımızla valilerimizle birlikte yapacağımızı buradan tekrar ifade etmek istiyorum.” diye konuştu. “19 MİLYAR 300 MİLYON LİRA

Taksit düzenlemesi mobilya sektörünü hareketlendirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) dün kamuoyuna yaptığı açıklama sonrasında mobilya sektöründe yeni bir hareketlilik yaşandı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) dün kamuoyuna yaptığı açıklama sonrasında mobilya sektöründe yeni bir hareketlilik yaşandı. Dün yapılan açıklamaya göre; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 8385 sayılı kararı ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca, 8198 sayılı Kurul Kararı ile belirlenen kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin; mobilya alımlarında 12 aydan 18 aya çıkarılmasına karar verildi. Kararı büyük bir sevinçle karşıladıklarını belirten Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, “Mobilya alımında tüketicinin kredi kartı ile yaptığı alışverişlerde taksit sınırlaması hem tüketiciyi, hem mobilyacıyı hem de piyasayı olumsuz yönde etkiliyordu. Ancak açıklanan yeni karar tüketicinin ve dar gelirli vatandaşın yüzünü güldürürken, aynı zamanda mobilya alışverişlerinde sektörü de canlandırarak piyasanın üzerindeki yaz durgunluğunun kalkmasına büyük katkı sağlayacak” dedi. HÜKÜMET KDV İNDİRİMİNİ UZATMALI, MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR ŞART! “MOSDER olarak hükümetten 30 Haziran’da sona erecek olan mobilyada KDV indiriminin uzatılması yönünde de bir beklentimiz bulunuyor” diye konuşan Başkan Balcı,  “Her ne kadar KDV indiriminin mobilyada yüzde 8’e düşmesi mart ayından itibaren devam etse de sektör genel olarak zor günler geçiriyor. Hammadde alımlarımızda KDV oranı yüzde 18 satışlarımızda ise yüzde 8. Aradaki fark ihracat yapan markalar için çok ciddi bir problem oluşturuyor. Ekonomiye büyük katkısı olan mobilya sanayinin istikrarlı

Konut kredisinde faizler düşüyor

Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bankalar bir bir konut kredisi faiz indirimi uyguluyor. Son iki günde dört banka konut kredisi faizlerini düşürdü.
Konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bankalar bir bir konut kredisi faiz indirimi uyguluyor. Son iki günde dört banka konut kredisi faizlerini düşürdü. Konut kredisi faiz oranları kur krizi sonrasında 2018 Ekim ayına kadar yükselişine devam ederek yüzde 2.68 faiz oranı ortalamasına ulaştıktan sonra düşmeye başladı. Ekim ayından sonra 2019 Mart ayına kadar düşüşünü sürdüren konut kredisi faiz oranları ortalama yüzde 1.85’e kadar düştü. Yaklaşık 5 ay süren düşüş trendinin ardından Mart ayının son haftasından itibaren tekrar yükselmeye başladı. Yerel seçimler öncesinde yükselen kurdan etkilenen konut kredisi faiz oranları yeniden 11 hafta boyunca hızla yükseliş gösterdi. Yaklaşık 3 ay süren artış trendinin ardından ilk konut kredisi faiz indirimi dün gerçekleşti ve bugün gerçekleşen indirimlerle devam etti. 11 Haziran itibariyle kampanyalı konut kredisi faiz oranları kapsamında ICBC ve Akbank dün ise HSBC ve ŞekerBank konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Peki konut kredisi faiz oranları düşmeye devam eder mi? KrediPazari.com’un araştırmalarına göre konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş hızlanarak devam edebilir. Piyasaların merakla beklediği TCMB Para Politikası Faizleri dün belli oldu. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo faizlerinde değişikliğe gitmeyerek bir kez daha faizlerini yüzde 24’te sabit tuttu. TCMB kararı sonrası döviz kurunda ilk tepki düşüş yönlü gerçekleşti. Uzmanların görüşü kurda artış