“Türk müteahhitleri Irak’ta 25 milyar dolarlık iş yaptı”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Türk müteahhitleri tarafından Irak’ta bu güne kadar üstlenilen 976 projenin toplam bedeli yaklaşık 25,7 milyar dolara ulaştı." dedi.
“Türk müteahhitleri Irak’ta 25 milyar dolarlık iş yaptı”

Türk şirketlerinin Irak’ın yeniden imarında faaliyet göstermesi için çeşitli teşviklerde bulunduklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türk müteahhitleri tarafından Irak’ta bu güne kadar üstlenilen 976 projenin toplam bedeli de yaklaşık 25,7 milyar dolara ulaştı.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde heyetler arası görüşmelere katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Irak Planlama Bakanı Nuri Sabah Hameed Al-Dulaimi ile görüşmesinde Irak’ın yeniden imarı gündeme gelirken, bu kapsamda Türk yatırımcılara “somut kolaylıklar” sağlanmasının iki tarafın yararına olacağı belirtildi. Iraklı Bakan ile başbaşa görüşmesinde Türk şirketlerinin Irak’ın yeniden imarında faaliyet göstermesi için çeşitli teşviklerde bulunduklarını dile getiren Bakan Kurum, Irak ve Türkiye arasında daha önce imzalanan ikili işbirliği anlaşmasının güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede, Türkiye’nin inşaat alanında dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğuna vurgu yapan Kurum, “Türk müteahhitlerinin üstlendiği proje büyüklüğü 10,6 milyar dolar düzeyine ulaştı. 30 ülkedeki 96 proje Türk firmaları tarafından yapılıyor. Müteahhitlik firmalarımızca 1972’den 2018 yılı sonu itibariyle, 120 ülkede üstlenilen 9 bin 375 projenin toplam bedeli 367 milyar doları oldu. Türk müteahhitleri tarafından Irak’ta bu güne kadar üstlenilen 976 projenin toplam bedeli de yaklaşık 25,7 milyar dolara ulaştı. Bu meblağın 22 milyar dolarlık kısmını 2003 yılı sonrasında üstlenilen projeler teşkil etmektedir ki bu son yıllarda her iki ülke arasındaki müteahhitlik ilişkilerinin ne kadar yakınlaştığının somut bir göstergesidir” diye konuştu.