Türkiye’de 32 milyon parsel dijitalleşti

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Türkiye'deki 32 milyon parseli dijitalleştirdik. Ne ekili ve ne kadar hasat edeceğiz onu görebiliyoruz." dedi.
Türkiye’de 32 milyon parsel dijitalleşti

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım alanında yapay zeka, dron ve uyduları kullanmaya başladıklarını belirterek, “Türkiye’deki 32 milyon parseli dijitalleştirdik. Ne ekili ve ne kadar hasat edeceğiz onu görebiliyoruz.” dedi.

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda çiftçiler için düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, son 15 yılda reel fiyatlarla tarımsal hasılanın 1,5 kat, et üretiminin 3 kat, balık üretiminin 5 kat, süt üretiminin 2 kat, tarımsal ihracatın 4 kat ve hayvansal ürün ihracatının da 10 kat arttığını söyledi. Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu başarının daha da ileriye gitmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

Tarımın teknolojiden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizen Pakdemirli, “Tarım alanında Türkiye’de devlet olarak yapay zekayı, dronları ve uyduları kullanmaya başladık. Türkiye’deki 32 milyon parseli dijitalleştirdik. Ne ekili ve ne kadar hasat edeceğiz onu görebiliyoruz. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz sayesinde de çiftçimiz hava şartlarından kaynaklı zarara uğramasın diye tahmin ve uyarılar yayımlıyoruz. Bizim iktidarlarımızda 8 kat desteklerimiz arttı. Destekleri sadeleştirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de çalışmalarımızı yapıyoruz. Bununla birlikte bürokrasiyi, sizden istediğimiz kağıdı azaltmamız gerekiyor. Size şunu müjdelemek istiyorum. Çok yakın bir gelecekte e-devlet üzerinden her işleminizi yapacak hale geleceksiniz.” dedi.