Türkiye’den Güney Afrika’ya restorasyon desteği

TİKA, Osmanlı Sultanı Abdulamid’in katkılarıyla inşa edilen Güney Afrika'daki Nur El Hamidiye Camii'ni restore ediyor.
Türkiye’den Güney Afrika’ya restorasyon desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Osmanlı Sultanı Abdulamid’in katkılarıyla inşa edilen Güney Afrika’daki Nur El Hamidiye Camii’ni restore ediyor.

TİKA, yürüttüğü çeşitli kalkınma projelerinin yanı sıra ortak tarihi ve kültürel varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çeşitli restorasyon projelerine de imza atıyor.

Mandela’nın bir dönem yaşadığı, Güney Afrika’nın ayrımcılığa karşı mücadelesinin en önemli merkezinde, ırki ve dini köktenciliğin mağduru bir sembol olan, Soweto Cami, direnişin başlangıç noktası ve kalbi olan Soweto bölgesinin merkezinde yer alıyor.

Daha önce Apartheid Rejimi destekçisi bir grup tarafından bombalı saldırıya uğrayan cami, TİKA tarafından, İslam’ın ve geleneksel Afrika kültürünün birbirine uyumu ve yakınlığını yansıtacak şekilde restore edildi. Caminin iç süslemesinde Osmanlı motifleri kullanılırken, dış süslemesinde Afrika çizgileri kullanılarak, bölge kültürünü yansıtan Ndebele sanatıyla tamamlandı.

Soweto Müslüman Birliği Yöneticisi Loqman yapılan çalışmaların ardından cemaatinin 5 katına çıktığını, bölgede yaşayan gayrimüslimlerin dahi camiyi görmek için ziyaret ettiklerini belirterek, bu vesileyle Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

TİKA ayrıca, kuruluşunda Osmanlı Sultanı Abdulamid’in de katkılarının bulunması sebebiyle Nur El Hamidiye olarak isimlendirilen tarihi camiyi de restore ediyor. Nur El Hamidiye, 1884 yılında Cape Town’da Müslümanların ekonomik katkısı ile inşa edilmiş iki katlı bir cami olarak biliniyor.

Tarihi özellikleri yönünden iki ülke arasındaki bağın bir nişanesi olan caminin restorasyonunu tamamlayan TİKA, iç süsleme çalışmalarına başlıyor.

Nur El Hamidiye Cami’nin iç süslemesinde hat işlemeciliği (Kufi ve Sulüs) ve nakkaşlık kullanılarak gerçekleştirilmesi ve bu sayede merkezi bir bölgede bulunan ilgili camiye cezbedici bir özellik kazandırılması planlanıyor.

Cami Yönetimi Başkanı Abdurrauf Boux, TİKA’nın daha önce Cape Town’da gerçekleştirdiği titiz ve itinalı çalışmalarıyla birçok proje ve Nur-ul Hamidiye Cami restorasyonundan ötürü Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ifade etti.