Türkiye’nin en büyük ikinci içmesuyu projesinde sona gelindi

DSİ tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük ikinci içme suyu projesi olan Gaziantep Düzbağ projesinde sona gelindi.
Türkiye’nin en büyük ikinci içmesuyu projesinde sona gelindi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük ikinci içme suyu projesi olan Gaziantep Düzbağ projesinde sona gelindi.

Düzbağ projesi ile Göksu nehrinden alınacak yıllık 96,60 milyon metreküp su Gaziantep’e iletilecek. Proje kapsamında regülatör, terfi merkezi, isale hattı, iletim hattı, dağıtım hattı ve tünel imalatları bulunuyor.

İSALE HATTINA SU VERİLEREK TEST EDİLİYOR

2017 yılında başlayan inşaat çalışmaları çerçevesinde 81 bin 581 metrelik isale hattının tamamı bitirilerek, hatta su verildi ve test çalışmalarına başlandı. Ayrıca proje kapsamında 13 bin 974 metre iletim hattı, 632 metre terfi hattı, 2 bin 659 metre dağıtım hattı, 400 metre Mizmilli deplasesi ve 12 bin 78 metre Kartalkaya terfi yenilemesi olmak üzere toplam 111 bin 324 metrelik boru hattı döşendi.

Gaziantep’in içme suyu sorununun çözümü amacıyla geliştirilen projede şu an isale hattında test çalışmaları sürüyor. Testlerin tamamlanmasından sonra Gaziantep’e kaynak suyu kalitesinde içme, kullanma ve endüstriyel su verilecek.

SUYUN MALİYETİ YÜZDE 75 DÜŞECEK

Düzbağ Projesi’nde içme suyu ilk aşamada Göksu çayından regülatör vasıtasıyla alınacak. Bu aşamada Gaziantep suya yüzde 75 mertebesinde daha uygun maliyetle kavuşacak. Düzbağ Barajının bitmesiyle de şehre verilen su yılda 173,60 milyon mereküpe yükselecek ve tamamen cazibeyle yani herhangi bir enerjiye ihtiyaç olmadan Gaziantep bu suya kavuşmuş olacak.

PROJEYE 1,2 MİLYAR LİRA HARCANDI

Gaziantep Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı Projesi inşaatında genel iş ilerlemesi yüzde 90 seviyesinde. Bugüne kadar proje kapsamında 1,2 Milyar TL harcama yapıldı.