Türkiye’nin en sıra dışı camisi

Muğla'daki Stratonikeia Antik Kenti içerisinde yer alan tarihi Şaban Ağa Camii, sıra dışı yapısıyla dikkat çekiyor.
Türkiye’nin en sıra dışı camisi

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti içerisinde yer alan ve restorasyonunun ardından yeniden ibadete açılan tarihi Şaban Ağa Camii, sıra dışı yapısıyla dikkat çekiyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsi geçen Şaban Ağa Camii, restorasyon çalışmalarının ardından geçtiğimiz ay yeniden ibadete açıldı. Restorasyon kapsamında cami girişinde ve içerisinde zemine eklenen cam bölmelerle, caminin ilk inşa edilen alanları ile sütunlar ve bazı yapılar gözler önüne seriliyor. Bu bölümler Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyor. Evliya Çelebi’nin geldiğinde caminin altından geçen kanal ve üzerinde oturduğu yerler de cam altına alınarak ziyaretçilere gösteriliyor. Girişte bulunan sadaka taşı ve sanduka da korumaya alınan eserler arasında yer alıyor.

Tarihi Şaban Ağa Camii, antik kent içinde yer alan ve ibadete açılan ilk ve tek cami olma özelliğini taşıyor. Osmanlı döneminde inşa edilen camiye gelenler, hem ibadetlerini yapıyor hem de tarih içinde yolculuğa çıkıyor.

https://www.tokihaber.com.tr/haberler/cumhurbaskani-erdogandan-antik-kente-ziyaret/

Roma’dan günümüze her dönemden izler taşıyan tarihi cami, restorasyon çalışmalarının ardından geçen ay ibadete açıldı. 32 yıldır kullanılmayan camide yeniden ezan sesi yükselmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ağustos ayında Stratonikeia Antik Kenti’ni ve Şaban Ağa Camii’ni ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından tarihi camiyi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da ziyaret etti. Muğla programı kapsamında camide incelemelerde bulunan Erbaş, burada öğle namazını kıldı.

Namaz sonrası cami çıkışında basın mensuplarına bir açıklama yapan Başkan Erbaş, “Bugün Stratonikeia Antik kentini ziyaret ettik. Kentin bütün tarihi zenginliklerini görmeye çalıştık. En önemli tarihi eserlerden birisi olan Şaban Ağa Camii’ni ziyaret ettik, namazımızı kıldık. Allah kabul eylesin. Sayın Cumhurbaşkanımız bundan kısa bir zaman önce bu tarihi kenti ziyaret etmiş, Yatağan ilçemizle ilgili bazı talimatlarda bulunmuştu, şuan Yatağan ilçemizin hem müftüsü görevine başladı hem de tarihi Şaban Ağa Camimizin kadrosunu verdik, imamı göreve başladı. Cuma namazları kılınmaktadır” dedi.

Başkan Erbaş, cami ve antik kentle ilgili Stratonikeia Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Bilal Söğüt’ten bilgi aldı.

STRATONİKEİA ANTİK KENTİ

Stratonikeia kent merkezinde yapılan kazı ve araştırmalar, Geç Bronz Çağı’ndan günümüze kadar yerleşimin olduğunu gösteriyor. MÖ 281-261 yılları arasında tahtta bulunan Seleukos Kralı Antiokhos’un eşi Stratonike adına kurulan kent, Hellenistik, Roma, Bizans, Beylikler ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim yeri olmuş.

Antik kent içinde, arkaik ve klasik döneme ait iki farklı sur duvarı, Hellenistik dönemden Anadolu’nun en büyük Gymnasionu ve Tiyatro, Roma İmparatorluk dönemine tarihlenen meclis binası, hamam kompleksleri, agoralar, tapınaklar, şehir kapıları, sütunlu cadde, çeşmeler ve su yapısı, mezar anıtları gibi yapılar bulunuyor.

Bizans döneminden kiliseler ve evler görülebiliyor. Bunların dışında köy meydanında Beylikler dönemi hamamı, Osmanlı döneminden Şaban Ağa Camii ile kent içinde Osmanlı çeşmesi, ağa evleri, dükkanlar, Adnan Menderes dönemi meydan çeşmesi ve evler yer alıyor.

Stratonikeia, antik dönem ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden birisi. Farklı dönemlere ait pek çok yapının iç içe olması, kenti gezecekler için bulunmaz bir fırsat. Antik kentteki tarihi yapıların tamamı, Osmanlı dönemi taş döşeli yollarda yürüyerek gezilebiliyor.