Türkiye’nin en yüksek barajı 100 metreye ulaştı

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Barajın gövde yüksekliğinde 100 metreye ulaşıldı.
Türkiye’nin en yüksek barajı 100 metreye ulaştı

Tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Barajın gövde yüksekliğinde 100 metreye ulaşıldı.

Artvin’e 40 kilometre uzaklıkta, Çoruh Nehri üzerinde Türkiye’nin en yüksek barajı inşa ediliyor. Proje tamamlandığında 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde ise dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak. 2,2 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde işletmede olan ve kurulacak baraj ve HES’ler içerisinde en yüksek depolama kapasitesine sahip.

Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olan Yusufeli Barajı’nda, geçen yıl başlayan gövde beton döküm çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Barajda gövde yüksekliğinin 100 metreye ulaştığı açıklandı. 1 milyon 100 bin metreküp beton dökülerek gövde betonunda yüzde 27,5 gerçekleşme oranına ulaşıldı. Gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

YILLIK ENERJİ ÜRETİMİ

Yusufeli Barajı ve HES projesi tamamlandığında, kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilowattsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmalarına planladığı şekilde devam ediliyor. Enerji santralinin elektromekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yürütülüyor.

100 KATLI GÖKDELEN YÜKSEKLİĞİNDE

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliği ile 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşabiliyor. Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon metreküp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir. Ayrıca proje ile üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

BARAJIN PROJE ÖZELLİKLERİ:

Tipi : Çift Eğrilikli Beton Kemer
Kret Kotu : 715 m
Kret Uzunluğu : 490 m
Talvegden Yüksekliği : 220 m
Temelden Yüksekliği : 275 m
Gövde Hacmi : 2.831.729 m3
Ünite Sayısı : 3 adet
Türbin Tipi : Düşey Eksenli Francis
Ünite Gücü : 180 MW
Toplam Kurulu Güç : 558 M
Yıllık Enerji Üretimi : 1 888 GWh/yıl