Türkiye’nin ikinci dolgu havaalanının yüzde 30’u tamamlandı

Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havaalanının yüzde 30'u tamamlandı.
Türkiye’nin ikinci dolgu havaalanının yüzde 30’u tamamlandı

Rize’nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkiinde, Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havaalanının yüzde 30’u tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Rize-Artvin Havaalanı’nın dolgu çalışmaları aralıksız sürüyor. Projenin en maliyetli ve zahmetli aşaması olan dolgu çalışmaları ilk olarak 16 Eylül 2017 tarihinde başladı. Rize-Artvin Havaalanı’nın deniz dolgusu için yaklaşık 88,5 milyon ton taşın kullanılması bekleniyor.

Günde ortalama 80 bin ton taş ile doldurulan denizin üzerinde 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde pistin yanı sıra 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apron inşa edilecek.

DOLGU YAPILAN ALANIN DERİNLİĞİ DAHA FAZLA

Türkiye’de denize dolgu yapılarak ilk kez Ordu-Giresun Havaalanı inşa edildi. Ordu’daki projede dolgu ortalaması 8 metre iken Rize’de ise derinlik 18,5 metre. En derin yer ise 28 metreye kadar iniyor. Bu nedenle dolgu çalışmaları, projenin en zahmetli ve maliyetli kısmını oluşturuyor. Dolgu için özel teknikler kullanılıyor.

Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması hedeflenen Rize- Artvin Havalimanı’na ilk uçağın 29 Ekim 2020’de inmesi hedefleniyor.

VALİ ÇEBER: YAKINDA ÜST YAPI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARA BAŞLANACAK

Rize Valisi Kemal Çeber, havalimanı inşaatının yüzde 30’unun tamamlandığını belirterek dolgu çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü söyledi. Vali Çeber, “Havaalanının yüzde 95 işçiliği dolgu olacak. Yani bu bölümü bitirdik mi yapım işini de tamamlıyoruz. Yakında üst yapı ile ilgili çalışmalara başlanacak. İhalesi yapılacak ve cumhurbaşkanımızın emir buyurduğu şekilde 2020’nin 29 Ekim’ine yetiştirmek, herkesin şu andaki amacı. Ondan sonra da 3 milyon yolcu kapasiteli ve şu anda dünyada hizmet veren geniş gövdeli uçakların da inebileceği nitelikte bir havaalanına kavuşmuş olacağız. Hem Rize olarak hem Artvin olarak bu havalimanı turizmden ticarete her şeyi hareketlendirecek” dedi.