Türkiye’nin ilk ve tek kadın eserleri kütüphanesi

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Türkiye’nin ilk ve tek kadın eserleri kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.
Türkiye’nin ilk ve tek kadın eserleri kütüphanesi

Kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri bugünün araştırmacılarına derli toplu bir şekilde sunmak ve bugünün yazılı belgelerini gelecek nesiller için saklamak” amacıyla kurulan Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, Türkiye’nin ilk ve tek kadın eserleri kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

8 Mart 1990’da tüzel kişiliğini kazanan Vakıf, 14 Nisan 1990’da, İstanbul’un Haliç-Fener semtinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce kendilerine tahsis edilen tarihi bir binada hizmete açıldı. Binanın giderleri, restorasyon ve bakım onarım çalışmaları yine Belediye tarafından karşılanıyor.

Kuruluşundan bu yana kadın tarihinin kaynaklarını (özel arşivler, günceler, fotoğraflar, afişler, kitaplar vb.) toplayan, elde ettiği kaynaklardan yararlanarak yeni yayınlar üreten, kolektif bir çaba, gönüllü emek ve sponsor desteğiyle projeler gerçekleştiren ve çalışmalarını sürdürmeye çalışan Vakıf, 2020 yılında 30. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

“KADINLARIN ÜRETTİĞİ BİLGİYİ TANITMAK İSTİYORUZ”

Kütüphanede bulunan yayınlarla ilgili bilgi veren Vakıf Başkanı Aslı Davaz, “Kadın tarihi, toplumsal cinsiyet alanlarında çalışanların birincil kaynaklara ulaşabilmelerini sağlayacak en kısa yolları bulmaya çalışıyoruz. Bibliyografyalar ve arşiv katalogları yayınlıyoruz. 32 tane Osmanlı dönemi kadın dergisini, gönüllülerin de desteğiyle yeni harflere çeviriyoruz. Kütüphanecilik ve arşivcilik çalışmalarımızın yanı sıra konferans, panel, atölye, sözlü tarih çalışmaları, uluslararası sempozyumlar olmak üzere bugüne kadar 400’den fazla etkinlik düzenledik. Bu sayede kadınların ürettiği her türlü bilgiyi etkinlikler aracılığıyla tanıtmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kütüphane’de son dönemde yoğun olarak özel arşivlerde kataloglama ve dijitalleştirme çalışmalarına ağırlık verildiğini anlatan Arşiv Sorumlusu Sibel Sular, “Kütüphane, hem akademik çalışma yapanlar için hem meraklıları için bir hafıza merkezi. Dolayısıyla bunu ne kadar çoğaltabilirsek kadınların belleğine ilişkin o kadar derin bir hafızaya sahip olmuş olacağız” dedi.

“KADIN”A DAİR HER ŞEY BURADA

Kadın merkezli bir arşiv ve kütüphane özelliği taşıyan Vakıf’ta 16 koleksiyon bulunuyor. Bu koleksiyonlardan Kitap Koleksiyonu’nda 15 bin kadın konulu kitap, Süreli Yayın Koleksiyonu’nda 1928 Harf Devrimi öncesi (en eski tarihlisi 1869 Terakki-i Muhadderat) ve 1928’den günümüze olmak üzere iki ana bölüm çatısı altında bir araya getirilmiş kadın konulu süreli yayınlar yer alıyor. Diğer koleksiyonlar ve Vakfın çalışmalarıyla ilgili kapsamlı bilgi Vakfın web sayfası kadineserleri.org üzerinden edinilebilir.

Koleksiyonlarını bağış ve satın alma yoluyla zenginleştirmeye gayret gösteren Vakfın okuyucu salonunda, kapalı bir vitrin içinde Kerime Nadir’in yeğeni tarafından bağışlanan ve Kerime Nadir’in romanlarını yazarken kullandığı daktilosunu ve bir kütüphane dostu tarafından bağışlanan 1940-1950’li yıllara ait bir kadın eldiveni koleksiyonu görmeniz mümkün.

Haftanın beş günü okuyucu ve araştırmacıların ziyaretine açık olan Kütüphane, bunun yanı sıra Balat’ın son dönemde popülerleşmesiyle yerli ve yabancı turistlerin de ilgisiyle karşılaşıyor.