Türkiye’nin ‘süper barajı’na ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı'nda incelemelerde bulundu.
Türkiye’nin ‘süper barajı’na ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin ‘süper barajı’ Yusufeli’nin yüzde 70’i tamamlandı. Yaklaşık 6 bin personelin çalıştığı baraj tamamlandığında iki büyük şehri aydınlatacak kapasiteye sahip olacak ve ekonomiye 1.2 milyar liralık katkı sunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin programı kapsamında Yusufeli Barajı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Muhteşem bir eser ortaya çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yusufeli Barajı, kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak. Türkiye’nin enerji sorunu kalmayacak” dedi.

Yusufeli Barajı’nda elektrik üretimine Nisan 2021’de başlanacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Baraj tamamlandığında yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek. Baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranı yüzde 70’i buldu. Barajda üretilecek elektriğin Türkiye’ye katkisi yılda 1 milyar 250 milyon lira olacak. Bu üretim gücüyle baraj, 7 yılda kendini amorti edebilme kabiliyetine sahip olacak. İnşallah bir yıl sonra su tutmaya başlayacak. Bir yılda inşallah bu baraj dolacak.”

650 BİN KİŞİYE ELEKTRİK

Yusufeli Barajı gövdesinde; günlük ortalama beton döküm miktarı 7 bin metreküp olup, bir rekora imza atılıyor. Baraj işletmeye alındığında üretilecek enerjiyle 650 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Barajı, toplam 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, çift eğrilikli ince kemer beton kategorisinde ise dünyanın üçüncü yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı bu yüksekliğiyle “süper yüksek baraj” kategorisinde yer alıyor.