Türkiye’nin yeni kuş cenneti

Hatay'da inşa edilen Reyhanlı Barajı'nın tamamlanmasıyla Amik Gölü'nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alan oluştu. Göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanına dönüşen bölge, yeni kuş cenneti olmaya aday görülüyor.

Hatay’da inşa edilen Reyhanlı Barajı’nın tamamlanmasıyla Amik Gölü’nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alan oluştu. Göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanına dönüşen bölge, yeni kuş cenneti olmaya aday görülüyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Hatay’a yaptığı yatırımlarla şehrin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’daki yatırımlar arasında bu yıl içinde hizmete alınan Reyhanlı Barajı’nın da olduğunu aktardı. Barajın temelden yaklaşık 31 metre yüksekliğinde ve 480 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu kaydeden Yıldız, “Baraj, Amik Ovası’nda yaklaşık 600 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek. Reyhanlı Barajı ayrıca 200 bin dekar alanın da taşkından korunmasını sağlayacak. Projenin tüm aşamaları ile tamamlanması sayesinde 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 500 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Diğer taraftan Hatay’ın en büyük projelerinden Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynakları arasında yer alan Afrin Çayı’ndan yıllık 21 milyon metreküp suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan; Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı Projesi İnşaatı işinde iletim kanalı ve regülatör inşaatı tamamlanmıştır. Saniyede 1534 metreküp ile Türkiye’nin en yüksek kapasiteli iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Baraj ve regülatörün toplam maliyeti 2020 yılı fiyatlarıyla 840 milyon TL’dir” dedi.

Reyhanlı Barajı’nın tamamlanmasıyla Amik Gölü’nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alan oluştuğunu ifade eden Yıldız, bölgenin göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanına dönüşmeye başladığını açıkladı. Yıldız, şunları söyledi: “Bölgemizde çalışmalarını sürdüren Doğa Koruma Dernekleri’nin gözlemleri neticesinde elde ettikleri tespitlere göre Reyhanlı Barajı ‘yeni kuş cenneti adayı’ olarak görülüyor. Arkadaşlarımızın sadece 1 saatlik kısa süreli gözleminde dahi 50’den fazla kuş türü gözlemlenmiş. Özellikle göç mevsiminde, tam zamanlı gözlemlerde bu sayı katlanacaktır. Toplam sayıları bini bulan ak pelikanlar, balıkçıllar, bahriler, sumrular, kaşıkçılar ve birçok kuş türünün varlığı bizi mutlu etmiştir. Hatay, göçmen kuşların güzergâhında önemli bir yere sahip. Göçmen kuşlar, kısa süreli dinlenip, beslenerek, üremelerini temin eder ve yollarına devam ederler. Reyhanlı Barajı’nın su tutmaya başlaması ile bölgemizde kuş göç yolu canlanmaya başlamıştır. Baraj inşaatı devam ederken Barajın tamamlanmasıyla ilk birkaç yılın sonunda kuşların burayı mesken tutacağı, ilimizin yeniden kuş cenneti haline geleceği, en önemlisi de göç yolunun yeniden faal olması öngörülmekteydi. Son günlerde yapılan gözlemler bu öngörüleri haklı çıkarmaktadır. Bu alanda zaman içerisinde çok daha nadir türleri görebileceğimizi ve Hatay’a yeni bir ‘kuş cenneti’ kazandıracağımızı inanıyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Salda Gölü’nü koruma kapsamında nazım planımızı hazırladık”

Bakan Kurum, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını bildirdi. Bakan Kurum, Twitter hesabından “#SaldaHepGüzelKalacak” etiketiyle paylaşımda bulundu. Türkiye’nin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını ifade eden Kurum, yapılan bu çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmediğini, aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonunun da yüzde 30 oranında azaltıldığını vurguladı. 1️⃣ Ülkemizin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiğimiz Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalarımız kapsamında nazım planımızı hazırladık. #SaldaHepGüzelKalacak— Murat KURUM (@murat_kurum) September 19, 2020 Bakan Kurum, “ÖÇK ilanı ile her türlü faaliyetin kontrol edildiği çevre köylerde vatandaşımızın yaşadığı bazı mağduriyetler giderilmiştir. Kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köylere yönlendirilmesi hedeflenerek, kırsal kalkınmanın sağlanması amaçlanmıştır. Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır. Salda ve çevresini bütüncül olarak ele alan,

Salda Gölü’nün korunması amacıyla kısıtlama gündemde

Türkiye'nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü'nün "Beyaz Adalar" bölgesinde göle girilmesi, kısıtlama taleplerinin fazla olması halinde yasaklanacak.
Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde göle girilmesi, kısıtlama taleplerinin fazla olması halinde yasaklanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’yle ilgili bir çevre düzenleme projesi gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda gölün Beyaz Adalar ve Halk Plajı olarak anılan bölümlerinde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Salda Gölü’nü çok önemsediklerini dile getiren Bakan Kurum, gölün dünyada eşi benzeri olmadığını, hazırladıkları koruma projesiyle gölün kıyısına kadar giren araçları engellediklerini ve alanda bulunan kamp alanlarının, konteynırların ve kaçak yapıların kaldırıldığını ifade etti. Salda Gölü’ne girilmesinin engellenmesi için kendilerine çok ciddi talepler geldiğine dikkati çeken Kurum, “Burdur’dan bu konuda ciddi talep var. Gölde çamur banyosu yapmayı yasakladık. Dumansız hava sahası ilan ettik, ateş yakılması, mangal yapılması, sigara içilmesi yasaklandı” dedi. Bakan Kurum, Salda Gölü’nün etrafındaki beyaz kumulların muhafaza edilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “İlerleyen süreçte vatandaşlardan, Burdur’dan talep gelmesi halinde kısmi olarak kısıtlamalara gidilebiliriz. Halk Plajı’nda sorun çok ciddi yok ama Beyaz Adalar hakikaten korunması gereken bir bölge. Gelinen süreçte önümüzdeki sezondan itibaren Beyaz Adalar bölgesinde bu kısıtlamaya (göle girilmesinin yasaklanması) gidebiliriz. Beyaz Adalar bölgesinde yasaklayıp halk plajı tarafında devam ettireceğiz. Burada da kontrollü bir şekilde, göle zarar vermeyecek şekilde bu süreci yönetmek zorundayız. Salda, hepimizin. Bu değere, bu mirasa sahip çıkmamız gerekir.

Çevre ve ekonomi için atık motor yağları geri kazanılacak

Bakan Kurum, hayata geçirecekleri yeni uygulamayla motor yağı değişimi yapan işletmelerin belgelendirileceğini, bu sayede atık motor yağlarının geri kazanılarak ekonomiye katkı sağlanacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hayata geçirecekleri yeni uygulamayla motor yağı değişimi yapan işletmelerin belgelendirileceğini, bu sayede atık motor yağlarının geri kazanılarak ekonomiye katkı sağlanacağını bildirdi. Bakan Kurum, güçlü bir ekonomi ve temiz bir çevre için atık yönetiminde ham madde ihtiyacını karşılayacak yeni bir adım daha attıklarını açıkladı. Kurum, “Yeni uygulama kapsamında Bakanlığımız, akaryakıt istasyonları, tamirhaneler, servisler, kamu kurum veya kuruluşları, belediyeler ve madencilik faaliyeti gösteren işletmeleri belgelendirecek. Bu işletmelerin motor yağı değişimlerini Entegre Çevre Bilgi Sistemi Uygulaması üzerinden kayıt altına alacağız” dedi. Kurum, atıkların yerli imkanlarla ekonomiye kazandırılması için çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek “Bu uygulamayla doğaya bırakıldığında telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olan atık motor yağının takibi etkin şekilde yapılacak, toplama miktarı artırılacak ve geri kazanım sayesinde motor yağı ithalatı büyük oranda azaltılacak. Ayrıca motor yağı geri kazanım tesisleri teknolojik imkanlarla yeni bir standarda kavuşacak ve istihdama da katkı sağlanacak” bilgisini verdi. Motor yağı değişimi yapılan işletmeler, 1 Ocak 2021’e kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurarak Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi alacak. İşletmelerin, il müdürlükleri tarafından ücretsiz düzenlenecek belgeyi alabilmesi için geçici depolama alanı kurmaları ve Entegre Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıt olmaları gerekiyor. Motorlu araç sahiplerinin motor yağı değişimlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden izin belgesi