Tuz gölünde 71 yeni endemik tür

Bakan Kurum, Tuz Gölü Havzası'nda dünyada eşi olmayan 71 endemik bitki türü tespit ettiklerini, geçen yıldan bugüne 20 bin 381 yavru flamingonun Tuz Gölü'nde hayata gözlerini açtığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tuz Gölü Havzası’nda dünyada eşi olmayan 71 endemik bitki türü tespit ettiklerini, geçen yıldan bugüne 20 bin 381 yavru flamingonun Tuz Gölü’nde hayata gözlerini açtığını bildirdi.

Bakan Kurum, Twitter hesabından Tuz Gölü Havzası’ndaki kuş ve bitki türlerine yönelik bugüne kadar yaptıkları bilimsel araştırmalara ilişkin paylaşımda bulundu.

Tuz Gölü Havzası’nın Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından olduğunu ve sadece Türkiye’de değil dünyada da ender bulunan doğal değerleri barındırdığını belirten Kurum, şunları söyledi: “Tuz Gölü Havzası’nda bugüne kadar yaptığımız bilimsel araştırmalar neticesinde dünyada eşi olmayan 71 farklı endemik bitki türü tespit ettik. Bu endemik bitkiler, tuza ve kuraklığa dayanıklı yapısıyla iklim değişikliğinin etkilerinin yoğun şekilde hissedildiği bu dönemde dünyamız için çok kıymetli bir kaynak. Ayrıca Tuz Gölü Havzası’ndaki 226 bitki türünün 8’i yeni keşfedilen bitki türleri arasında yerini aldı.”

“ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK FLAMİNGO KOLONİSİ”

Kurum, dünyanın en tuzlu göllerinden biri olan ve Türkiye’nin tuz üretimini büyük ölçüde ihtiva eden gölün zengin bitki örtüsünün yanı sıra 17 takım, 34 familyaya ait toplam 101 kuş türüne ev sahipliği yaptığını da belirtti.

Türkiye’nin de taraf olduğu birçok uluslararası anlaşma çerçevesinde korunması gereken türler arasında yer alan Türkiye’nin en büyük flamingo kolonisinin bu tabiat harikasında yaşadığına dikkati çeken Kurum, “Geçtiğimiz yıldan bugüne 20 bin 381 minik flamingo Tuz Gölü’nde hayata gözlerini açtı. Özel Çevre Koruma Bölgesi olan Tuz Gölü Havzası’nda yaşayan bitki ve kuş türlerini korumak için Bakanlık olarak izleme çalışmalarımız aralıksız sürecek. Bin yıldır Anadolu’yu mesken tutan, zarafetin simgesi allı turnalarımız her zaman türkülerimizi, deyişlerimizi süsleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

FLAMİNGOLARIN TERCİHİ TUZ GÖLÜ

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, çevresinde yer alan Tersakan, Düden, Bolluk, Eşmekaya, Akgöl ve Köpek gölleriyle su kuşları için önemli üreme ve kışlama bölgeleri arasında bulunuyor, nesli tükenmekte olan flamingolar, bozkır kartalı ve toylar için habitat niteliği taşıyor.

Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinde 2003’ten beri yapılan flamingo türünün popülasyon izleme çalışmaları kapsamında 2008’de 1610 yavru, 2013’te ise 20 bin 292 yavru tespit edildi.

Tuz Gölü’ndeki yavru sayısı, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Akdeniz ve Batı Afrika Bölgeleri ile kıyaslandığında en yüksek sayıya ulaştı. Ancak Tuz Gölü’ndeki yavru sayısı 2014’te ani bir düşüşle 2 bin 893’e indi. 2016’da Bakanlığa bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce yaptırılan sayımlarda Tuz Gölü’nde 9 bin 564 yavru tespit edildi. 2017’de 11 bin 79, 2018’de 12 bin 746 olan yavru sayısı, 2019’da 20 bin 381 yavru ile en yüksek seviyeye ulaştı.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Mavi Bayraklı plaj sayısı 486 oldu

Türkiye dünyanın en seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak’ta bu yıl da zirvedeki yerini korudu.
İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyanın en çok mavi bayraklı 3’üncü ülkesi olan Türkiye’nin ödüllü plaj sayısı bu yıl 486 oldu. Merkezi Danimarka’nın başkenti Kopenhag olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfının (FEE) verdiği Mavi Bayrak ödüllerinin 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, geçtiğimiz yıl 463 olan ödüllü plaj sayısı 486’ya ulaştı. Türkiye’de 22 marina ve 7 yat ise bu yıl Mavi Bayrak ödülü almaya hak kazandı. Bu yıl Mavi Bayraklı plaj sayıları Antalya’da 206’ya, Muğla’da 105’e, Aydın’da 35’e, İzmir’de 52’ye, Balıkesir’de 31’e, İstanbul’da 2’ye, Samsun’da da 13’e yükseldi. Çanakkale, Kırklareli, Kocaeli, Düzce, Ordu, Mersin ve Van illerinde geçtiğimiz yılın rakamları korundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, plaj sayısında 2023 yılında, uluslararası Mavi Bayrak uygulaması yapan 50 FEE üyesi ülke arasında dünya birinciliğini hedefliyor. Bakanlığın öncülüğünde 1993 yılında Mavi Bayrak programının ulusal takipçisi olarak kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfının (TÜRÇEV) http://www.mavibayrak.org.tr/ internet adresinden 2020 yılı ödüllerine ilişkin tüm detaylara ulaşılabiliyor.

Restore edilen Bodrum Kalesi gelecek ay ziyarete açılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi'ndeki ikinci etap restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, kaleyi en geç haziran sonunda ziyarete açmayı planladıklarını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi’ndeki ikinci etap restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, kaleyi en geç haziran sonunda ziyarete açmayı planladıklarını söyledi. Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, kaleyi Müzeler Haftası’nda açmayı planladıklarını ancak yeni tip koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bazı aksamalar yaşandığını dile getirdi. Ekiplerin bu süreçte gelip gitmesinde ve malzeme tedarikinde birtakım sıkıntılar meydana geldiğini anlatan Bakan Ersoy, “Bodrum Kalesi’ni çok az bir gecikmeyle en geç haziran sonunda açacağız gibi gözüküyor. Böylece Bodrum’un sezonu da başlamış olur diye düşünüyorum. Beraberinde kaleyi de hizmete alırız diye düşünüyoruz. Zaten sona gelindi, şu an toparlanma kısmına geçildi. Hızlı bir şekilde sonuçlanır” diye konuştu. Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi’nde ilk etapta hem çevre düzenlemesi hem de duvarların düzenlenmesinin yapıldığını kaydetti.Dünyanın en önemli batıklarından birinin de Bodrum Kalesi’nde olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Batığın olduğu bölgede çok ciddi bir çalışma yapılıyor. Cam müzesi kısmında bir yenilik var. Birinci etabı geçen sene açılmıştı. Şimdi ziyaretçi uzun süre kalabilecek diyebilirim. Hendek civarında, top mazgallarının olduğu yerde yeni alanlar keşfedildi. Daha önce kullanılmayan atıl durumda olan yerlerde çevre düzenlemesiyle hem Bodrum’a hâkim hem kaleye hâkim köşeler de yaratıldı. Ziyaretçiler, çok daha keyifli

“Hüsn-i Hat” dünyaya tanıtılacak

Yüzyıllardır büyük hattatların ellerinde, hayranlık uyandıran bir sanat olarak varlığını sürdüren “Hüsn-i Hat” dünyaya tanıtılacak.
Yüzyıllardır büyük hattatların ellerinde, hayranlık uyandıran bir sanat olarak varlığını sürdüren “Hüsn-i Hat” dünyaya tanıtılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı insanlığın somut olmayan kültürel mirası olma yolundaki İslami güzel yazı sanatı “Hüsn-i Hat”ın ulusal ve uluslararası farkındalığını artırmak üzere bir tanıtım filmi hazırladı. Çamlıca Camii ile İstanbul’un tarihi mekânlarından görüntülerin yer aldığı filmde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “Mürekkebin İzi” adlı sergide teşhire sunulan el yazması Kur’an-ı Kerim görüntüleri de bulunuyor. Yüzlerce yıllık “Hüsn-i Hat” sanatının inceliklerinin aktarıldığı tanıtım filmde Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazinelerinden Klasik Kitap Sanatçısı Uğur Derman ile Hattatlar Hasan Çelebi ve Fuat Başar’ın da anlatımlarına yer veriliyor. Türkçe ile İngilizce olarak iki ayrı dilde hazırlanan ve yaklaşık 10 dakika süren filmin Türkçesine Bakanlığın aregem.ktb.gov.tr/TR-261905/hat-sanati.html adresinden ulaşılabiliyor. GEÇMİŞTEN GELECEĞE IŞIK Kur’an-ı Kerimi en güzel şekilde yazabilme gayretinden doğan ve estetik değerler dikkate alınarak ölçülü ve nispetli bir şekilde kamış kalem ve is mürekkebiyle yazı yazma sanatı olan “Hüsn-i Hat” tarihi, dini ve sanatsal olarak geçmişten geleceğe ışık tutuyor. Yüzlerce yıldır mimaride de sıklıkla kullanılan bu sanat kapılarda, duvarlarda, mihraplarda, minberlerde ve kubbelerde derin bir hayranlık uyandırıyor; insanların da verilmek istenen mesajı sevgiyle okumalarına vesile oluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, ulusal dosya olarak