Üç bakan Yusufeli Barajı’ndaki çalışmaları inceledi

Bakanlar Kurum, Pakdemirli ve Karaismailoğlu, Artvin'de inşası devam eden Yusufeli Barajı'nda incelemelerde bulundu.
Üç bakan Yusufeli Barajı’ndaki çalışmaları inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin’de inşası devam eden Yusufeli Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde inşası devam eden Yusufeli Barajı’yla ilgili koordinasyon ve değerlendirme toplantısı düzenlendi. Bakanlar Kurum, Pakdemirli ve Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve diğer ilgililer, inşaat sahasında incelemelerde bulundu ve koordinasyon toplantısına katıldı.

Pakdemirli, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yerinde inceleme ve koordinasyonun son derece önemli olduğunu belirterek, vakit ayırıp gelen bakanlara ve diğer ilgililere teşekkür etti.

Pakdemirli, Yusufeli Barajı’nın, DSİ koordinasyonunda yapılan bir proje olduğunu ancak sadece bir bakanlığı değil, 4 bakanlığı da ilgilendirdiğini söyledi.

Barajda artık sona doğru gidildiğini ve ipi göğüslemek için çok daha fazla koordinasyon gerektiğine dikkati çeken Pakdemirli, bu konuda gerekli çalışmaların bundan sonra nasıl yürüyeceğine dair çalışmaları tamamladıklarını ifade etti.

Pakdemirli, en önemli konunun ilçenin yeniden yerleşimi, ilçede yaşayan insanların mutluluğu ve refahını bozmadan bu işin tamamlanması olduğunu belirterek, “Bugüne kadar hakikaten devletimiz şefkatli elleri ile ilçede yaşayanlara, hak sahiplerine de gereğini yapmıştır. Bundan sonra yapma konusunda da tüm bakanlıklarımızla bugün gerekli inisiyatifin olduğunu da gördük. Hızlı bir şekilde yeniden yerleşim için ve diğer konularda da çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

Koordinasyon toplantısının ardından baraj gövdesinin üzerine çıktıklarını dile getiren Pakdemirli, şu değerlendirmelerde bulundu: “275 metre ile Türkiye’nin en yüksek gövdesi ama bununla beraber de 550 megavat güç üretecek üniteleri ile de ülkemize hakikaten büyük bir faydası olacak bir baraj. Sadece enerji değil, ileride sulamalara da büyük bir fayda yaratacak bir barajımız en nihayetinde. 20 milyar liralık dev, mega bir proje. Bu projenin de inşallah bu sene tamamlanmadan bitmesini mutlaka hedefliyoruz. Burada, Yusufeli ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın refahı, mutluluğu son derece önemli.”

Pakdemirli, bakanlara, müteahhit firma yetkililerine ve ilgili tüm kurumlara koordinasyon ve motivasyonları dolayısıyla teşekkür ederek, “İnşallah en yakın zamanda da bu mega projemizi bitirip Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber açacak hale getireceğiz” dedi.

KARAYOLU ULAŞIMI İÇİN 56 KİLOMETRELİK TÜNEL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, Yusufeli Barajı’nın Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olduğunu söyledi. Böyle büyük bir projeyi en kısa zamanda ülkeye kazandırma çabası içinde olduklarını belirten Karaismailoğlu, “Yusufeli Barajı’ndan etkilenen yollardan dolayı 69 kilometrelik yol inşa ediyoruz Yusufeli’nde. Bu 69 kilometrenin 56 kilometresi tünel olarak inşa ediliyor, tünel imalatları da bitmek üzere, yakında elektromekanik işlere başlayacağız, yaz itibarıyla da tünellerdeki bütün işlerimiz bitmiş olacak” diye konuştu.

Karaismailoğlu, 56 kilometrelik tünel inşaatının dışında 21 adet de köprü imalatlarının bulunduğunu dile getirerek, “Orada da çalışmalarımız devam ediyor. Sadece 4 tane özel tasarım köprüde de imalatlar devam ediyor, onu da yıl içinde, 2021 yılı içinde bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yusufeli Barajı Projesi’nin dünya ölçeğinde çok büyük bir proje olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Zaten yaptığımız yolların büyüklüğünden projenin de önemini ve büyüklüğünü anlayabiliyorsunuz. Sadece bir örnek vermek istiyorum, 2002 yılında Türkiye genelindeki bütün tünellerin uzunluğu 50 kilometreydi. Biz şu anda Yusufeli Barajı’nın etrafında 56 kilometrelik tünel inşa ediyoruz. İnşallah bu ulaşım yatırımları da bir an önce bitecek, yine yıl içinde de barajda da önemli bir seviyeye gelip su tutmaya başlayacağız.”

Bakan Karaismailoğlu, böyle büyük bir projenin ülkeye kazandırılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Bakanlar ve diğer ilgililer, ilçenin yeni yerleşim yerinde de incelemelerde bulundu.