Üç banka kredi faizlerini indirdi

Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararı sonrası, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Türkiye İş Bankası kredi faiz oranlarını düşürdü.
Üç banka kredi faizlerini indirdi

Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararı sonrası, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Türkiye İş Bankası kredi faiz oranlarını düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) temmuz ayına politika faizlerinde uyguladığı 424 puanlık indirimin ardından eylül ayında da 325 puanlık bir indirim daha gerçekleştirdi. Güncel olarak haftalık repo faiz oranları yüzde 16.5’e indi.

Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararı sonrası, bankalardan ardı ardına faiz oranları indirim haberi geliyor.

Ziraat Bankası kredi faiz oranlarını 16 Eylül’den geçerli olmak üzere indirdi. Ziraat Bankası açıklamasına göre, banka, kurumsal kredi faiz oranlarını yıllık yüzde 13-15,5 aralığına kadar düşürdü.

İhtiyaç kredisi faiz oranlarını da maaş müşterileri için aylık yüzde 1,25’e ve maaş dışı müşteriler için ise aylık yüzde 1,35’e çeken banka, ayrıca, konut kredilerinde 500 bin TL ve üzeri kredilerde faiz oranını aylık yüzde 1,19 olarak belirledi.

Açıklamaya göre, 500 bin TL altındaki konut kredilerindeki faiz oranı ise değiştirilmeyerek aylık yüzde 0,99’da sabit bırakıldı.

VAKIFBANK’TAN ÜÇLÜ FAİZ İNDİRİMİ

VakıfBank, bireysel ihtiyaç ve konut kredisi faizlerinde üçüncü kez indirime gitti. VakıfBank açıklamasına göre, geçtiğimiz günlerde hem konut hem de ihtiyaç kredilerinde art arda indirimler yapan banka, bir kez daha indirime gitti. Maaş müşterileri için ihtiyaç kredisi faizi 60 ay vadeye kadar yüzde 1,45’ten yüzde 1,25’e düşüren VakıfBank, diğer müşteriler için ise 60 ay vadeli kredi faiz oranını yüzde 1,55’ten 1,35’e indirdi.

Konut kredilerinde ise 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde aylık yüzde 0,99 faiz oranını koruyan banka, 500 bin TL üzerindeki konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 1,15’e çekti.

Açıklamaya göre, 16 Eylül’den itibaren geçerli olacak bireysel faiz indirim kampanyası kapsamında kredi tahsis ücreti yüzde 0,5 olurken, bu ücret üzerinden yüzde 5 de Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınacak. Konut kredilerinde ise BSMV muafiyeti olacak.

İŞ BANKASI, KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI İNDİRDİ

Türkiye İş Bankası, konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadeye kadar yüzde 1,17’ye indirdi. Yapılan açıklamaya göre banka, konut alımlarının finansmanı amacıyla kullanılacak kredilerde 120 ay vadeye kadar yüzde 1,17 faiz oranı uygulayacak.