Üç denizde 3 büyük liman projesi

Türkiye'nin 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için gerekli olan büyük ölçekli liman yatırımları devam ediyor.
Üç denizde 3 büyük liman projesi

Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için gerekli olan büyük ölçekli liman yatırımları devam ediyor. Bu kapsamda İzmir-Çandarlı, Zonguldak-Filyos ve Mersin-Taşucu konteyner limanları yapılıyor.

Her yıl 1 Temmuz’da “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 2023’te “lider denizci ülkeler” sınıfında yer almak için yatırımlarını hızlandıran Türkiye, denizcilik sektöründeki hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Bu alanda atılan adımlardan biri 2004’te başlatılan ÖTV’siz yakıt uygulamasıyla kabotaj taşımacılığının canlandırılması oldu. Böylece deniz yoluyla yapılan yük, yolcu ve araç taşımacılığında yüzde 100’ü aşan artışlar oldu.

3 DENİZDE 3 BÜYÜK LİMAN PROJESİ

2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedefleyen Türkiye’nin, bu hedefe ulaşması için ihtiyaç duyacağı büyük ölçekli liman yatırımları da hayata geçiriliyor. “3 Denizde 3 Büyük Liman Projesi” kapsamında, İzmir-Çandarlı, Zonguldak-Filyos ve Mersin-Taşucu konteyner limanları yapılıyor.

Türkiye, mevcutlara ilave olarak ülkenin en az 16 noktasında büyük ölçekli lojistik merkezlerin kurulmasıyla bölgesinin lojistik merkezi haline dönüştürülmesi de planlanıyor.

Türkiye’nin 2023’e kadarki ana hedefi, dünya denizciliğinin her alanında “lider denizci ülkeler” arasında yer almak olarak belirlendi.