Ceylanpınar – Kızıltepe Yolu’nun temeli atıldı

Şanlıurfa’da proje bedeli 240 milyon TL olan Ceylanpınar- Kızıltepe Yolu’nun temeli düzenlenen törenle atıldı.
Ceylanpınar – Kızıltepe Yolu’nun temeli atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Şanlıurfa’da proje bedeli 240 milyon TL olan Ceylanpınar- Kızıltepe Yolu’nun temel atma törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, Şanlıurfa’nın dünyanın ve Türkiye’nin en önemli bölgesel kalkınma projesi olan GAP’ın merkezi olduğunu aktardı. Karaismailoğlu, “Böylesine tarihi ve stratejik bir öneme sahip olan Şanlıurfa’nın tarımının, turizminin, ticaretinin gelişmesi için bugün Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı’nın açılışını gerçekleştirdik. Diğer yandan Ceylanpınar ile Mardin’in Kızıltepe ilçesini birbirine bağlayan Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu‘nun temelini atıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ceylanpınar ile Mardin’in Kızıltepe ilçesini birbirine bağlayan Ceylanpınar-Kızıltepe Yolu’nun temelini atmaktan dolayı duydukları mutluluğu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, şu şekilde konuştu: “Toplam 61,7 km uzunluğunda olan Ceylanpınar-Kızıltepe yolu 2×1 olarak projelendirilmiştir. Proje bedeli 240 milyon TL olan proje bünyesinde 227 metre uzunluğunda 3 adet köprü ve 10 adet kavşak bulunmaktadır. Proje sayesinde mevcut yolun fiziksel ve geometrik standartları yükseltilecek böylece daha konforlu ve güvenli bir trafik akışı sağlanacaktır. Sınır güvenliğinin temini, askeri birliklerin sevkiyatı ve insani yardım faaliyetlerinin sorunsuz olarak sağlanacağı güvenli bir ulaşım koridoru oluşturulacaktır.”

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte Şanlıurfa’nın üretkenliğinin ve bereketinin arttığına vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “Şimdi Şanlıurfa’nın alın terini ve emeğini, yollarımızla, köprülerimizle, raylarımızla dünyaya taşıma zamanıdır. Yaptığımız ulaşım yatırımları sayesinde tarım ürünlerimizin yurt içi ve yurt dışı pazarlarına dağıtımını sağlayarak bölgemizin ekonomik büyümesine önemli bir katkı yapacağız. İnşallah, daha nice projeler ve yeniliklerle Şanlıurfa’mızın imarına ve inşasına devam edeceğiz” dedi.