Doğu Ekspresi ilk seferine çıktı

Turistik Doğu Ekspresi, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde ara verdiği seferlerine yeniden başladı.
Doğu Ekspresi ilk seferine çıktı

Turistik Doğu Ekspresi, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde ara verdiği seferlerine yeniden başladı. Ankara’dan Kars’a gidecek ilk tren törenle uğurlandı.

Doğu Ekspresi’ne yolcu talebinin artması üzerine bu talebin karşılanması, yolculara daha iyi hizmet sunulması ve iç turizme katkı sağlamak amacıyla 2019 yılında aynı hatta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ iş birliğinde Turistik Doğu Ekspresi treni hizmete sunuldu.

TCDD Taşımacılık AŞ’nin en uzun rotalarından biri olan Doğu Ekspresi, Ankara’dan hareket edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahında 1310 kilometre yol katettikten sonra son durağı Kars’a ulaşıyor.

Ankara-Kars arasındaki ilk seferini 29 Mayıs 2019’da yapan ve turistlerin beğenisini toplayan Turistik Doğu Ekspresi, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını önlemleri çerçevesinde 2020’de seferlerine ara verdi.

Kovid-19 önlemlerinde normalleşmeye dönülmesiyle yeniden seferlerine başlayan turistik tren, ara verildikten sonra ilk seferine çıktı. Doğu Ekspresi’nin yaklaşık 21 ay sonraki ilk seferi için Ankara Tren Gar’ında uğurlama töreni düzenlendi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile davetliler katıldı. Bakan Karaismailoğlu, Turistik Doğu Ekspresi’nin Türkiye’nin saklı güzelliklerini ve zenginliklerini çok daha konforlu şekilde dünyaya tanıtmak üzere yola çıktığını söyledi.

Doğu Ekspresi’nin her şeyden önce Anadolu kültür mirasının maddi ve manevi değerlerinin izinde dolaştığını ve dolaşmaya devam ettiğini aktaran Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Turistik Doğu Ekspresi, ülkemizin saklı güzelliklerini ve zenginliklerini çok daha konforlu şekilde dünyaya tanıtmak üzere yola çıkmıştı. İlk seferinden itibaren 368 sefer gerçekleştirerek toplamda 483 bin 920 kilometre yol kat etti. Seyahat yazarları tarafından dünyanın en güzel ilk 4 tren rotasından biri seçilen Doğu Ekspresi güzergahında, fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar her kesimden binlerce yolcu seyahat etti. Ancak maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle 2020 Mart ayının ortasından itibaren seferlerimize istemeyerek ara verdik. Bugün ise Turistik Doğu Ekspresi’mizin bu zorunlu molasını bitiriyoruz. Aşılama çalışmalarında yakaladığımız hızla, tedbiri de elden bırakmadan Doğu Ekspresi’ni ülkemizin güzelliklerini tanıtmak üzere tekrar raylara döndürüyoruz.”

“DOĞU EKSPRESİ BİZE TÜRKİYE FOTOĞRAFI SUNUYOR”

Bakan Karaismailoğlu, Doğu Ekspresi’nin, bin 300 kilometrelik parkurunu yaklaşık 31,5 saatte tamamladığını ve hem vatandaşlara hem de Türkiye’ye gelen konuklara eşsiz bir gezi ve manzara şöleni sunduğunu aktardı. Yolcuların Türk mutfağının farklı lezzetlerini tadarken, tarihi ve kültürel değerleri de görme imkanına kavuştuğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Trenimiz, sadece Kars’ın değil, güzergahında bulunan Kayseri, Sivas, Erzurum ve Erzincan’ın keşfedilmesi için de bir fırsat. Ankara–Kars arasında; İliç ve Erzurum’da, Kars-Ankara arasında; Erzincan, Divriği ve Sivas’ta 3’er saat durarak grup ve bireysel olarak seyahat eden yolculara turistik yerleri gezme imkanı sağlıyor. Trenimiz, yolcularını Karanlık Kanyon, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Ani Arkeolojik alanı, Divriği Ulu Camisi, Gök Medrese’nin de aralarında bulunduğu doğal ve kültürel mirası keşfe çıkarıyor. Doğu Ekspresi bize, adeta bir Türkiye fotoğrafı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Turistik Doğu Ekspresi Kars’a hareket etti. Tren sırasıyla Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşacak.