En uzun dördüncü köprü açıldı

1700 metre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun 4. köprüsü olan Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, düzenlenen törenle açıldı.
En uzun dördüncü köprü açıldı

1700 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun 4. köprüsü olan Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, düzenlenen törenle açıldı.

Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden canlı bağlantıyla törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye gibi Adana’nın da büyüdükçe, geliştikçe, ulaşım başta olmak üzere her alanda yeni ihtiyaçlarının ortaya çıktığını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: “Batı Akdeniz’i İç Anadolu’ya, Güneydoğu Anadolu ve GAP’a bağlayan transit trafiğin yükü de Adana’nın omuzlarındadır. Adana çevre yolu, âdeta şehir içi yol hâline geldi. Hükûmet olarak bugüne kadar şehrimizin trafik yükünü azaltacak pek çok yatırımı hayata geçirdik. Bu kapsamda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü de bugün hizmete açıyoruz. Köprümüz, sıradan bir ulaşım eseri olmanın çok ötesinde özelliklere sahip. Uzunluğu bin 700 metre olan, 23 tabliyeden oluşan, 3’ü gidiş ve 3’ü geliş 6 şeride sahip bu köprümüzün bünyesinde iki hatlı bir demir yolu da yer alıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni köprümüzle, günde 35 bin aracın kullandığı Seyhan Barajı kret yolu üzerindeki yükü ortadan kaldırıyoruz. Artık Adana’nın kuzey bölgesindeki stadyum, üniversiteler, şehir hastanesi ve otoyolla, şehrin diğer kısımları arasındaki ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Yaklaşık 2 milyar 340 milyon liralık bir yatırım olan bu proje, Adana’mıza ve ülkemize vakitten ve akaryakıttan yılda 286 milyon lira tasarruf ettirecek, karbon salınımını da 4 bin tondan fazla azaltacaktır” dedi.

Köprünün, Adana’ya ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü Adana’ya kazandıran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile kurumlar ve yüklenici firmaları tebrik etti.

Hızlı tren hattı ve Çukurova Havalimanı başta olmak üzere hâlen inşası süren ulaştırma yatırımlarıyla Adana’yı geliştirmeyi sürdüreceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana’da daha başka açılışları yapmayı da planladıklarını, bunlardan birinin de Adana’nın en önemli miraslarından 116 yıllık Millî Mensucat Fabrikası’nın müzeye dönüştürme çalışmalarının son etabı olduğunu aktardı.

Türkiye’nin en büyük müzesi olan bu eserin açılışını, projeyi başlatan Kültür ve Turizm eski Bakanı Ömer Çelik ile onu tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzenin Adana’ya hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki raylı sistemin bitmesinin de Cumhur İttifakı’nın iktidarında gerçekleşeceğini vurguladı.