“Üretim gücümüzün yüzde 86’sını sosyal konutlara ayırıyoruz”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Üretim gücünün yüzde 86'sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin aralık sayısında yer alan değerlendirmesinde kentsel dönüşüm ve sosyal konut projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bulut, yatay mimari anlayışıyla projelendirilen 250 bin sosyal konutun 2023 yılına kadar tamamlanması amacıyla inşaatların hız kesmeden sürdüğünü açıkladı.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için hayata geçirilen konut üretim kampanyalarının 2020’de de devam edeceğini belirten Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un yeni yıl için müjdelediği 50 bin yeni sosyal konutla binlerce vatandaşımız daha TOKİ çatısı altında buluşacak. Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor. 2003’ten bu yana yerel yönetimlerle iş birliği içinde modern kentleşmeyi destekleyen, aynı zamanda yerel mimari doku, kültür ve değerleri gözeten bir anlayışla yüzlerce konut projesi hayata geçirdik, yeni yerleşimler kurduk. Bu anlayışın ürünlerinden biri olan Gaziantep Kuzeyşehir, estetik ve mimari çizgisi, özgün uygulamaları, geleneksel şehir dokusuna uyumu ve sosyal, kültürel donatılarıyla örnek projelerimiz arasında ilk sıralarda geliyor. 50 bin konutun aşamalı olarak inşa edileceği ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzeyşehir’de yaşam başladı. Projede 3 bin 136 konutun yapımı sürerken, bin 662 konut tamamlanarak hak sahibi ailelere teslim edildi” açıklamalarında bulundu.

“65 BİN BAĞIMSIZ BİRİMİN DÖNÜŞÜMÜNÜ 2020’DE TAMAMLAYACAĞIZ”

Dönüşüm konutlarında da teslimlerin ve eş zamanlı üretim faaliyetlerinin sürdüğüne değinen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “25 bini İstanbul’da olmak üzere 65 bin bağımsız birimin dönüşümünü 2020 itibarıyla tamamlamayı hedefliyoruz. Karadeniz’de yaşanan sel ve heyelanlardan sonra o bölgedeki çalışmalarımızı da hızlandırdık. Bölgede, riskli alanlarda yaşayan vatandaşlarımız için 15 bin konut üreteceğiz. Bursa’yı kentsel dönüşüme hazır hâle getirmek için Beşyol kavşağında 11 bin metrekarelik alanda 250 rezerv konut, Soğanlı ve Mevlana Mahallelerinde 500 rezerv konut üreteceğiz. Erzurum Palandöken’de ise 3’üncü etap kapsamında inşası tamamlanan 579 konutun anahtar teslimlerini gerçekleştirdik. İnsan merkezli bir anlayışla yerinde, hızlı ve gönüllülük esaslı yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerimizle sağlıklı, güvenli ve kimlikli yerleşimler kuruyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte yine yerel yönetimlerimizle birlikte kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık vereceğiz.”

YEŞİL ŞEHİR VİZYONU

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı hedefleri arasında Yeşil Şehir Vizyonu kapsamında 2023 yılına kadar 81 milyon metrekare alanda millet bahçesi çalışmalarının yürütülmesi de yer alıyor” diyen Bulut, “Bu süreçte Bakanlık koordinasyonunda Türkiye’ye yeşil şehirler, sağlıklı yaşam alanları kazandıracak projeleri üretmeye başladık. 36 şehirde 7 milyon metrekare alanda 97 millet bahçesi projesi yürütüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temeli atılan; geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı örnek bir akademi projesi olan Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, ilk etapta inşa edilecek Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleriyle üniversiteli gençlerimize daha kaliteli ve modern bir ortamda eğitim hayatlarına devam etme imkânı sunacak” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

TOKİ, Şanlıurfa’da 144 iş yerini satışa sundu

TOKİ, Şanlıurfa merkezde “Eski Sanayi 1.Etap Projesi’nde” inşa edilen 144 iş yerini “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa sundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Şanlıurfa Merkez’de “Eski Sanayi 1.Etap Projesi’nde” inşa edilen 144 iş yerini “Açık Artırma Yöntemi” ile satışa sundu. Alıcılar, büyüklükleri 16 ile 52 metrekare arasında değişen iş yerlerine 61 bin 200 TL’den başlayan fiyatlarla yüzde 25 peşinat ve 60 ay vade ödeme planıyla sahip olabilecek. Ayrıca iş yerleri hemen teslim edilecek. Açık artırmaya ilişkin bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek. Başvurular 10 – 25 Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılacak. Müzayede 25 Ağustos Salı günü saat 13.00’de Şanlıurfa GAP Tarımsal Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ayrıca www.emlakyonetim.com.tr internet adresinden canlı yayınla teklifler alınabilecek. Satışa ilişkin detaylı bilgilere www.toki.gov.tr ve www.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek. Satış DuyurusuSatış ŞartnamesiSatış Listesi

İhaleye çıkılan devlet lojmanlarından 4 bin 413’ü satıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yıl sonuna kadar açık ihale usulüyle satışı gerçekleştirilecek 10 bin lojmandan 4 bin 413'ünün satışı tamamlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yıl sonuna kadar açık ihale usulüyle satışı gerçekleştirilecek 10 bin lojmandan 4 bin 413’ünün satışı tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması çalışmaları kapsamında Ankara’da 3 bin 265, İstanbul’da 600, İzmir’de 474, Edirne’de 362, Konya’da 187, Gaziantep’te 148, Antalya’da 137, Mersin’de 133 olmak üzere, Türkiye genelindeki 65 ilde 1 milyar 950 milyon 890 bin 481 lira değerinde toplam 8 bin 889 kamu konutunun satışı için bir süre önce talimat verildi. İlk etapta konutlardan satış bedeli 1 milyar 99 milyon 424 bin 39 lira olan 4 bin 413’ünün satış işlemi tamamlandı. Yeni tip koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında durdurulan kamu konutu satış ihalelerine, normalleşme planı ve kontrollü sosyal hayata geçiş kapsamında gerekli sosyal ve fiziki tedbirler alınarak 15 Haziran itibarıyla yeniden başlandı. Bakanlık, yıl sonuna kadar 10 bin kamu konutunun ihalesini gerçekleştirecek. Açık ihale yöntemiyle satılacak devlet lojmanlarından kat mülkiyeti kurulanlarda oturanlara, ikamet ettikleri lojmanın ihalede oluşan bedeli üzerinden öncelikli olarak satın alma hakkı tanındı. İkamet ettiği lojmanı satın almak isteyen memurlara 5-7 ve 10 yıl süreli ödeme seçenekleri sunuluyor. Satış ihalesinde en yüksek bedel ve ödeme koşullarını kabul eden memur, ihale bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde oturduğu lojmanı

Antalya’da kaçak yapılar uydudan tespit edilip yıkılıyor

Antalya'da uydudan bakılıp yapı kayıt belgeleri incelenen ve sıkı saha denetimleriyle tespit edilen kaçak yapılardan 2 bin 100'ü yıkıldı.
Antalya’da uydudan bakılıp yapı kayıt belgeleri incelenen ve sıkı saha denetimleriyle tespit edilen kaçak yapılardan 2 bin 100’ü yıkıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ile bakanlık müfettişleri, uydudan görüntüleri inceleyip saha çalışmaları yaparak bölgedeki kaçak yapıların tespitini gerçekleştiriyor. İmar bölümünde çalışan yaklaşık 30 kişilik ekip, 2017’den bu yana 772’si bu yıl olmak üzere 6 bin 513 kaçak yapı saptadı. Değerlendirmeler sonucunda gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kaçak yapı inşa ettikleri belirlenen yerlerin yapı kayıt belgesi iptal ediliyor. Kaçak yapıların yıkımı, uyarılar sonucunda ilgili belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor. 2017’de 453, 2018’de 649, 2019’da ise 593 kaçak yapının yıkıldığı Antalya’da, bu yılın 6 ayında 405 kaçak yapının yıkımı gerçekleştirildi. Merkez ilçelerden Kepez’de şu ana kadar tespit edilen 1451 kaçak yapıdan 947’si, Muratpaşa’da belirlenen 366 yapının 318’i, Konyaaltı’nda 72 yapıdan 47’si, Döşemealtı’nda 214 yapıdan 96’sının yıkımı yapıldı. Kemer’de tespit edilen 529 kaçak yapıdan 169’u, Manavgat’ta 493 yapıdan 143’ü, Aksu’da 327 yapıdan 156’sı, turistik ilçelerden Kaş’ta 1436 kaçak yapıdan 20’si yıkıldı. Serik’te 432 kaçak yapıdan 15’i, Alanya’da 582 yapıdan 50’sinin yıkımı yapıldı. Diğer ilçeler Gazipaşa, Korkuteli, Elmalı, Kumluca, Finike, İbradı, Gündoğmuş ve Demre’de tespit edilen 611 kaçak yapıdan 139’unun yıkımı gerçekleştirildi. Akseki’de ise şu ana kadar kaçak yapı tespiti gerçekleşmediği belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı