“Üretim gücümüzün yüzde 86’sını sosyal konutlara ayırıyoruz”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Üretim gücünün yüzde 86'sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin aralık sayısında yer alan değerlendirmesinde kentsel dönüşüm ve sosyal konut projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bulut, yatay mimari anlayışıyla projelendirilen 250 bin sosyal konutun 2023 yılına kadar tamamlanması amacıyla inşaatların hız kesmeden sürdüğünü açıkladı.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için hayata geçirilen konut üretim kampanyalarının 2020’de de devam edeceğini belirten Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un yeni yıl için müjdelediği 50 bin yeni sosyal konutla binlerce vatandaşımız daha TOKİ çatısı altında buluşacak. Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor. 2003’ten bu yana yerel yönetimlerle iş birliği içinde modern kentleşmeyi destekleyen, aynı zamanda yerel mimari doku, kültür ve değerleri gözeten bir anlayışla yüzlerce konut projesi hayata geçirdik, yeni yerleşimler kurduk. Bu anlayışın ürünlerinden biri olan Gaziantep Kuzeyşehir, estetik ve mimari çizgisi, özgün uygulamaları, geleneksel şehir dokusuna uyumu ve sosyal, kültürel donatılarıyla örnek projelerimiz arasında ilk sıralarda geliyor. 50 bin konutun aşamalı olarak inşa edileceği ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzeyşehir’de yaşam başladı. Projede 3 bin 136 konutun yapımı sürerken, bin 662 konut tamamlanarak hak sahibi ailelere teslim edildi” açıklamalarında bulundu.

“65 BİN BAĞIMSIZ BİRİMİN DÖNÜŞÜMÜNÜ 2020’DE TAMAMLAYACAĞIZ”

Dönüşüm konutlarında da teslimlerin ve eş zamanlı üretim faaliyetlerinin sürdüğüne değinen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “25 bini İstanbul’da olmak üzere 65 bin bağımsız birimin dönüşümünü 2020 itibarıyla tamamlamayı hedefliyoruz. Karadeniz’de yaşanan sel ve heyelanlardan sonra o bölgedeki çalışmalarımızı da hızlandırdık. Bölgede, riskli alanlarda yaşayan vatandaşlarımız için 15 bin konut üreteceğiz. Bursa’yı kentsel dönüşüme hazır hâle getirmek için Beşyol kavşağında 11 bin metrekarelik alanda 250 rezerv konut, Soğanlı ve Mevlana Mahallelerinde 500 rezerv konut üreteceğiz. Erzurum Palandöken’de ise 3’üncü etap kapsamında inşası tamamlanan 579 konutun anahtar teslimlerini gerçekleştirdik. İnsan merkezli bir anlayışla yerinde, hızlı ve gönüllülük esaslı yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerimizle sağlıklı, güvenli ve kimlikli yerleşimler kuruyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte yine yerel yönetimlerimizle birlikte kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık vereceğiz.”

YEŞİL ŞEHİR VİZYONU

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı hedefleri arasında Yeşil Şehir Vizyonu kapsamında 2023 yılına kadar 81 milyon metrekare alanda millet bahçesi çalışmalarının yürütülmesi de yer alıyor” diyen Bulut, “Bu süreçte Bakanlık koordinasyonunda Türkiye’ye yeşil şehirler, sağlıklı yaşam alanları kazandıracak projeleri üretmeye başladık. 36 şehirde 7 milyon metrekare alanda 97 millet bahçesi projesi yürütüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temeli atılan; geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı örnek bir akademi projesi olan Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, ilk etapta inşa edilecek Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleriyle üniversiteli gençlerimize daha kaliteli ve modern bir ortamda eğitim hayatlarına devam etme imkânı sunacak” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

300 bin TL kredinin taksiti ne kadar?

Güncel olarak bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisinin aylık ödemeleri ne kadar oluyor?
Bankaların konut kredisi faizlerinin düşmesi ile tüketiciye kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı doğdu. Peki güncel olarak bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisinin aylık ödemeleri ne kadar oluyor? Kredi faiz oranlarının düşmesi ve yılbaşına kadar devam eden konuttaki vergi indirimleri ile vatandaş beklemekte olan konut talebini açığa çıkardı. Faizlerdeki indirim hızla devam ederken konut talebinin yeni yılda da devam etmesi bekleniyor. 21 Ocak itibariyle bankaların tabela konut kredisi faiz ortalamaları yüzde 1.29’a düşerken, en uygun kredi faiz oranı sıfır konutlar için 0.79’a kadar indi. İkinci el konut talepleri için ise en uygun kampanyalı faiz oranı yüzde 0.89 oldu. Bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 3.900 TL, geri ödemesi de 465.300 TL’ ye kadar geriledi. KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisinin 10 yıl vadede aylık taksitleri şu şekilde yer alıyor. Kamu Bankaları Konut Kredisi Hesaplama Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’tan sıfır konut talepleri için 300.000 TL tutarlı kredinin 10 yıl vadede taksitleri 3.900 TL, geri ödemesi de 465.300 TL oluyor. Söz konusu bankalardan ikinci el konut almak için aynı tutar ve koşulda kredi alındığında aylık taksitler 4.300 TL, toplam ödeme ise 514.000 TL oluyor. Kuveyt Türk Bankası Konut Finansmanı

Uzay merkezi tamamlanmak üzere

Bursa'da inşa edilen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) 23 Nisan 2020'de açılacağı bildirildi.
Bursa’da inşa edilen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) 23 Nisan 2020’de açılacağı bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve TÜBİTAK işbirliğinde kente kazandırılan ve 23 Nisan’da açılması planlanan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) çalışmalar sürüyor. Yıllık 150 bine yakın ziyaretçisiyle Bursa’nın teknoloji üssü konumuna gelen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin hemen yanına inşa edilen Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, sıradışı mimarisiyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 adet interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi (simülatörler), uzay eğitim merkezi ve dikey rüzgâr tünelini içerecek GUHEM, zeplin şeklindeki mimarisiyle kente değer katan anıtsal bir eser olacak. Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde devam eden çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, GUHEM’in Bursa’nın en prestijli projelerinden biri olacağını söyledi. Bir aksilik olmazsa merkezin, Science Expo’nun kapanış günü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılacağını ifade eden Başkan Aktaş, “Burası, geleceğimiz olan yavrularımızın, gençlerimizin çok daha iyi yetişmeleri, özellikle uzay teknolojileriyle tanışmaları, yüksek teknolojiyi tanımaları ve özellikle de havacılıkla alakalı özel eğitimler alacakları çok güzel bir mekan olacak. Gerçekten hummalı bir çalışma var. Bir taraftan ortamlar hazırlanmaya çalışılıyor, diğer taraftan deney düzenekleri yerleştiriliyor. Havacılığın tarihçesi burada görsellerle ortaya konuyor. Ama

Vadilerin çehresi değişiyor

DSİ tarafından Giresun Aksu Vadisi’ne yapılan rekreasyon ve rehabilitasyon projesi tamamlandı. Proje ile vadinin çehresi değişti.
DSİ tarafından Giresun Aksu Vadisi’ne yapılan rekreasyon ve rehabilitasyon projesi tamamlandı. Proje ile vadinin çehresi değişti. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, baraj, gölet ve taşkın kontrol projelerinin yanı sıra, doğa ile ilgili tahribatların önüne geçmek ve halkın huzur içinde vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturmak maksadıyla, rekreasyon ve rehabilitasyon çalışmalarını da bütün hızıyla sürdürüyor. Bu projeler ile HES’lerin yapım sürecinde ve sonrasında görülebilecek geçici görüntü bozulmalarının en aza indirilmesi, havzada görülebilecek olumsuz etkilerin restore edilerek tabii yapıya kavuşturulması ile birlikte görsel ve estetik bir değer kazandırılması hedefleniyor. Bu kapsamda DSİ 22. Bölge (Trabzon) Müdürlüğü tarafından estetik ve emniyeti ön plana çıkarak inşa edilen ve nezih bir yaşam alanı görünümü ile dikkat çeken önemli bir rekreasyon ve rehabilitasyon projesi daha tamamlandı. Giresun-Dereli Alancık Köyü Tarım Arazileri ve Yerleşim Yerleri, Aksu Deresi Taşkın Kontrol İnşaatı kapsamında projelendirilen Giresun Aksu Vadisi’ne yapılan rekreasyon ve rehabilitasyon projesi tamamlanarak, geçici kabul aşamasına gelindi. Projenin şev üstü kısmındaki imalatlar da ilgili kurumlarca tamamlandıktan sonra tamamen halkın kullanımına hazır hale gelecek.