“Üretim gücümüzün yüzde 86’sını sosyal konutlara ayırıyoruz”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Üretim gücünün yüzde 86'sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin aralık sayısında yer alan değerlendirmesinde kentsel dönüşüm ve sosyal konut projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bulut, yatay mimari anlayışıyla projelendirilen 250 bin sosyal konutun 2023 yılına kadar tamamlanması amacıyla inşaatların hız kesmeden sürdüğünü açıkladı.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için hayata geçirilen konut üretim kampanyalarının 2020’de de devam edeceğini belirten Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un yeni yıl için müjdelediği 50 bin yeni sosyal konutla binlerce vatandaşımız daha TOKİ çatısı altında buluşacak. Üretim gücünün yüzde 86’sını sosyal konut niteliğindeki projelere ayıran İdaremiz, bugüne dek 3,5 milyon kişiyi yuva sahibi yapmanın memnuniyeti ve sorumluluğuyla çalışıyor. 2003’ten bu yana yerel yönetimlerle iş birliği içinde modern kentleşmeyi destekleyen, aynı zamanda yerel mimari doku, kültür ve değerleri gözeten bir anlayışla yüzlerce konut projesi hayata geçirdik, yeni yerleşimler kurduk. Bu anlayışın ürünlerinden biri olan Gaziantep Kuzeyşehir, estetik ve mimari çizgisi, özgün uygulamaları, geleneksel şehir dokusuna uyumu ve sosyal, kültürel donatılarıyla örnek projelerimiz arasında ilk sıralarda geliyor. 50 bin konutun aşamalı olarak inşa edileceği ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşayacağı Kuzeyşehir’de yaşam başladı. Projede 3 bin 136 konutun yapımı sürerken, bin 662 konut tamamlanarak hak sahibi ailelere teslim edildi” açıklamalarında bulundu.

“65 BİN BAĞIMSIZ BİRİMİN DÖNÜŞÜMÜNÜ 2020’DE TAMAMLAYACAĞIZ”

Dönüşüm konutlarında da teslimlerin ve eş zamanlı üretim faaliyetlerinin sürdüğüne değinen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “25 bini İstanbul’da olmak üzere 65 bin bağımsız birimin dönüşümünü 2020 itibarıyla tamamlamayı hedefliyoruz. Karadeniz’de yaşanan sel ve heyelanlardan sonra o bölgedeki çalışmalarımızı da hızlandırdık. Bölgede, riskli alanlarda yaşayan vatandaşlarımız için 15 bin konut üreteceğiz. Bursa’yı kentsel dönüşüme hazır hâle getirmek için Beşyol kavşağında 11 bin metrekarelik alanda 250 rezerv konut, Soğanlı ve Mevlana Mahallelerinde 500 rezerv konut üreteceğiz. Erzurum Palandöken’de ise 3’üncü etap kapsamında inşası tamamlanan 579 konutun anahtar teslimlerini gerçekleştirdik. İnsan merkezli bir anlayışla yerinde, hızlı ve gönüllülük esaslı yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerimizle sağlıklı, güvenli ve kimlikli yerleşimler kuruyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki süreçte yine yerel yönetimlerimizle birlikte kentsel yenileme ve gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık vereceğiz.”

YEŞİL ŞEHİR VİZYONU

“2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı hedefleri arasında Yeşil Şehir Vizyonu kapsamında 2023 yılına kadar 81 milyon metrekare alanda millet bahçesi çalışmalarının yürütülmesi de yer alıyor” diyen Bulut, “Bu süreçte Bakanlık koordinasyonunda Türkiye’ye yeşil şehirler, sağlıklı yaşam alanları kazandıracak projeleri üretmeye başladık. 36 şehirde 7 milyon metrekare alanda 97 millet bahçesi projesi yürütüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temeli atılan; geleneksel ve modern mimarinin harmanlandığı örnek bir akademi projesi olan Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, ilk etapta inşa edilecek Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleriyle üniversiteli gençlerimize daha kaliteli ve modern bir ortamda eğitim hayatlarına devam etme imkânı sunacak” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Tapu işlemlerine e-Devlet kolaylığı geliyor

Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, yeni yılın ilk yarısından itibaren tapu müdürlüklerine gitmeden "e-Devlet" üzerinden alınabilecek.
Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, yeni yılın ilk yarısından itibaren tapu müdürlüklerine gitmeden “e-Devlet” üzerinden alınabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2020 Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamında “tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kaydı” belgelerinin e-Devlet üzerinden alınabilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda söz konusu belgeler, gelecek yılın ilk yarısında artık tapu müdürlüklerine gidilmeden “e-Devlet” üzerinden alınacak. Mevcut 4 belge resmi geçerlilikleri olabilmesi için tapu müdürlüklerinden alınıyordu. e-Devlet’e dahil edilecek işlemlerle vatandaşlar tapu müdürlüklerine işlem başvurusunda bulunmadan elektronik ortamda resmi belgelerini temin edebilecek.

Konut kredisinde indirim beklentisi

Merkez Bankası aralık ayı Para Politikası faizlerinde de beklentiye paralel olarak 200 puanlık indirim gerçekleştirdi. Politika faizlerindeki düşüş sonrasında konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı.
Merkez Bankası aralık ayı Para Politikası faizlerinde de beklentiye paralel olarak 200 puanlık indirim gerçekleştirdi. Politika faizlerindeki düşüş sonrasında konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı. Merkez Bankası temmuz ayında başladığı faiz indirimlerinin dün itibariyle dördüncüsü gerçekleşti. Son dört toplantıda arka arkaya politika faizlerinde indirim uygulayan Merkez Bankası toplamda 1200 baz puan indirim gerçekleştirdi. Güncel olarak bir hafta vadeli repo faizlerinin yüzde 12 seviyesine gerilemesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya gibi temsilciler kararın büyüme verileri, iş dünyası için olumlu olduğunu görüşünde bulundu. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz üç politika faiz indiriminin hemen ardından kredi faizlerinde hızlı düşüşler gerçekleşmişti. Kamu bankaları ile başlayan konut kredisi faiz indirimleri özel bankaların atakları ile halen devam ediyor. Son haftalarda özel bankaların kredi faiz indirimleri sonrasında cazibesini yitiren kamu bankalarının yeniden iddialı faiz indirimi beklentisi büyüdü. En son ağustos başında konut kredisi faiz indirimi gerçekleştiren Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank uzun süre boyunca piyasadaki en uygun faiz oranlarını kullandırmıştı. Bankaların tekrar piyasadaki cazip konumunu korumaları bekleniyor. Güncel olarak bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.32 düzeyinde seyrediyor. En uygun tabela konut kredisi faizi yüzde 0.98

100 bin sosyal konutun başvuru şartları açıklandı

"Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut" projesi için başvuru şartları açıklandı.
81 ilde dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak “Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut” projesi için başvuru şartları açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilecek proje, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törenle tanıtıldı. Vatandaşların merakla beklediği 100 bin sosyal konut projesinin detayları da paylaşıldı. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasının amaçlandığı projede, depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimarili konutlar inşa edilecek. Projenin yatırım bedeli 17 milyar 300 milyon lirayı bulacak. BAŞVURU TARİHİ BELLİ OLDU 100 bin sosyal konut için başvuru tarihleri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Albayrak, TOKİ 100 bin sosyal konut projesi için başvuru tarihini 15 Aralık 2019-15 Ocak 2020 olarak duyurdu. 894 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLER Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek. 100 bin sosyal konut, aylık 894 liradan başlayan taksitlerle satışa sunulacak. Ayrıca 0,49’luk oran ile 240 ay vadelik taksit imkanı sağlanacak. Yüzde 10’luk peşinat talep eden TOKİ, evleri 2+1 75-85 metrekare ve 3+1 100 metrekare olarak inşa edecek. Konutlar 1 ila 1,5 yıl içinde sahiplerine teslim edilecek. KİMLER BAŞVURABİLECEK? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, projenin başvuru