Uşak Millet Bahçesi’ndeki tarihi yapıları TOKİ restore edecek

Bakan Kurum, Uşak'taki Millet Bahçesi alanında yer alan tarihi yapıların restorasyonu ve yeşil alan düzenlemelerinin TOKİ eliyle yapılacağını açıkladı.
Uşak Millet Bahçesi’ndeki tarihi yapıları TOKİ restore edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uşak’a kazandırılacak Millet Bahçesi alanındaki tarihi yapıların restorasyonu ve yeşil alan düzenlemelerinin TOKİ eliyle yapılacağını açıkladı.

Bakan Kurum, Uşak temasları kapsamında Vali Funda Kocabıyık’ı makamında ziyaret ederek, kentteki yatırım ve projeler hakkında bilgi aldı. Görüşme sonrası gazetecilere açıklama yapan Bakan Kurum, Uşak’ın geleceğine ilişkin istişareler yapmak ve ihtiyaçları yerinde görmek amacıyla ziyaretler yapacaklarını, ele alınması gereken projeleri istişare ettiklerini ve bazı kararlar aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 11 maddelik manifesto çerçevesinde Uşak’ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçireceklerini anlatan Kurum, “Her projede çevremizi, doğamızı koruyarak hareket edeceğiz, bu çerçevenin dışına çıkılmasına ne biz ne hiçbir belediyemiz müsaade etmeyecek. Önceliğimiz her zaman tarihi ve doğal güzellikleri koruyarak, gelecek nesillere aktarmak olacaktır. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürüteceğiz” diye konuştu.

Kurum, şehrin önemli değerlerinden Ulubey Kanyonlarını bünyesinde barındıran Gediz Havzası’nda atık su arıtma tesisi yetersizliği nedeniyle kirliliğin söz konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Bu kirliliğe dur demek amacıyla 200 bin ilave nüfusa hizmet verecek önemli bir atık su arıtma tesisini çok uygun kredi şartlarında bakanlığımızın, İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle yapıyor olacağız. Bu yıl içinde bu projeyi kararlaştıracağız, önümüzdeki yıl inşaatına başlayıp çok kısa sürede bu atık su arıtma tesisini tamamlamış olacağız. 50 milyon lira yatırım bedelli bu projeyi de Uşak Belediyesi ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ortak yürütecek.”

MİLLET BAHÇESİ İÇİNDE 3 BİN KİŞİLİK CAMİ PROJESİ

Uşak merkez ve yeni bağlanan mahallelerdeki atık su, kanalizasyon ve içme suyu hatlarının yenilenmesi için de 35 milyon liranın İller Bankası tarafından Uşak Belediyesine temin edileceğini anlatan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Uşak merkezinde yapılacak Millet Bahçesi ile ilgili de kararlar aldıklarını ifade etti.

110 bin metrekare olarak planlanan Millet Bahçesi’nin 40 bin metrekaresinin belediye eliyle tamamlandığını, kalan 70 bin metrekare için proje çalışmasının devam ettiğini, bunun 5 bin metrekaresinde belediyenin hayırseverlerin desteğini de alarak 3 bin kişilik Selahattin Cami’sini inşa edeceğini kaydeden Kurum, kalan 65 bin metrekarede de tarihi yapıların restorasyonu ve yeşil alan düzenlemelerinin TOKİ eliyle yapılacağını açıkladı.

Otogar ve sanayi sitesinin şehir dışına taşınması ve bu alanda kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi için de belediyenin pazartesi itibarıyla çalışma başlatacağını kaydeden Kurum, “Esnafımız ve mülk sahipleriyle birlikte burada bir kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmak istiyoruz. Hiç kimsenin mağduriyetinin yaşanmadığı, şehrin, esnafın kazandığı bir sürece biz de TOKİ eliyle destek vereceğiz. Yapacağımız rezerv alanda sanayi sitesiyle birlikte esnafımızın uygun şartlarda dükkan edinebilmesinin önünü açacağız. Mevcut alanın da yeşil alanların, uygun şehirciliğin yapılması suretiyle Uşak’a çok önemli bir projeyi kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Bakan Kurum ve beraberindekiler daha sonra Kent Park alanı, kentsel dönüşümü planlanan otogar ve sanayi sitesinde incelemelerde bulundu.