Üsküdar Tatbikat Camii ibadete açıldı

Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2012'de yıkılarak yenisi yapılan İlahiyat Fakültesi Camii mimarisiyle görenleri büyüledi.
Üsküdar Tatbikat Camii ibadete açıldı

Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2012’de yıkılarak yenisi yapılan İlahiyat Fakültesi Camii mimarisiyle görenleri büyüledi.

Üsküdar’da yapımı tamamlanan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camii’nin açılışı yapıldı. Dört katlı olan camiinin proje müdürü Bayram Saraçoğlu, Tatbikat Camii hakkında bilgiler verirken camiinin 21 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirtti.

EĞİTİM MERKEZİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

1100 metre karesinin camii, 8500 metre karesinin otopark ve geri kalan kısmın derslik, konferans salonu, kafeterya olarak kullanılacağını söyleyen Saraçoğlu ‘Bu nedenle buraya sadece bir camii olarak değil, bir eğitim merkezi olarak bakıyoruz’ dedi.

500 TON ÇELİK KULLANILDI

‘Camii ve minareler çelik konstrüksiyon üzerine, yaklaşık 500 ton çelik kullanılarak inşaa edilmiştir’ diyen proje müdürü Bayram Saraçoğlu ‘Camiinin dış kısmı prekast, iç kısmı ise ahşap kaplama. Kubbede Osmalıdan esinlenilmiş fakat Selçuk mimarisinden de yansımalar görebilirsiniz. Camimizde açık alanları da hesaba katarsak aynı anda 10 bin kişi, sadece kapalı alanları kullanırsak 4500 kişi aynı anda namaz kılabilir.’ diye konuştu.

YENİDEN İBADETE AÇILDI

Yeniden yapılan Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla kılınan Cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve damadı Berat Albayrak da ilk cuma namazında camideydi.