Üsküdar’da 501 konutun temeli atıldı

İstanbul Üsküdar'da, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında 501 konutun ve 48 dükkanın temeli atıldı.
Üsküdar’da 501 konutun temeli atıldı

İstanbul Üsküdar’da, kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında 501 konutun ve 48 dükkanın temeli atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Üsküdar Belediyesi ve TOKİ tarafından inşa edilecek olan, Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi 1. etap 501 konut, 48 adet dükkan inşaatları ile altyapı ve çevre düzenleme işinin temel atma töreni yapıldı.

Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, milletvekilleri, yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Kurum, “Bu dönüşüm projelerinde iki önemli kriterimiz var. Birincisi yerinde dönüşüm yapacağız. Yani mahallesinden, komşularından kimseyi ayırmayacağız. Kirazlıtepe’deki bu projemiz buna örnektir. Bu proje alanında, içinden finans elde edeceğimiz hiçbir konut yok. İkincisi ise gönüllü dönüşüm. 31 Mart’ı gönüllü dönüşüm belediyeciliği ilan ettik” dedi.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yaptığı konuşmada, “837 bin konutun yaklaşık yüzde 17’si yani 145 bin konut kentsel dönüşüm kapsamında üretilmiştir” ifadelerini kullandı.

TOKİ olarak yeni yapılan ve yapımı devam eden projeleri de anlatan Bulut, bu yıl içerisinde bu projelere 40 bin konutun daha ilave edileceğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, yılda dönüştüreceği 300 bin konutluk projenin 40 bin konutunun TOKİ tarafından yapılacağını belirtti.

Törende yapılan konuşmaların ardından katılımcılar butona basarak temel atımının startını verdi. Törenin ardından Bakan Kurum, Üsküdar’daki kentsel dönüşüm merkezini gezerek burada vatandaşlarla bir araya geldi.