Vezirköprü’nün yeni gözdesi Nalbantlı TOKİ Konutları

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Nalbantlı Mahallesi’nde kentsel dönüşümle hayata geçirilen TOKİ konutlarında yaşam ağustos ayında başladı.
Vezirköprü’nün yeni gözdesi Nalbantlı TOKİ Konutları

Samsun’un Vezirköprü ilçesine bağlı Nalbantlı Mahallesi’nde kentsel dönüşümle hayata geçirilen TOKİ konutlarında yaşam ağustos ayında başladı.

Sağlam konutları ve sağlıklı çevre düzenlemesiyle ilçeyi modern bir görünüme kavuşturan 504 konutluk yeni yerleşim, dükkânları ve sosyal alanlarıyla konut sakinlerinden tam not alıyor. İlçenin kültürel yapısına uygun tasarlanan yeni yerleşimin sakinleri, TOKİ’nin kentsel dönüşümle ilçelerini güzelleştirdiğini söylüyor.

“EV ALMA HAYALİMİZİ TOKİ SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİRDİK”

10 Ağustos 2020’de yeni evlerine taşınan Muhammet ve Emine Güllü çifti, uzun yıllar kirada yaşayarak kendilerine ait yeni bir yuvanın hayalini kurmuş. Muhammet Bey belediyede çalışıyor, eşi Emine Hanım ev hanımı.

İki tane de çocukları var. TOKİ sayesinde ev sahibi olan çift, yeni evlerinden ve yaşam alanlarından duydukları memnuniyeti şöyle ifade ediyor: “Ev alma hayalimizi TOKİ sayesinde gerçekleştirdik. Önceki evimize kıyasla burada şartlar oldukça iyi. Önceden sobalı bir evde yaşıyorduk, ısınması çok zordu. Şimdiki evimiz doğalgazlı, ısınma sorunu yaşamıyoruz. Ev ile birlikte âdeta içimiz de ısınıyor. Çocuklarımızı sokağa çıkaramazdık, oyun alanı yoktu. Burada spor ve oyun parkları mevcut. Rahatlıkla ve güven içinde site bahçesine çıkabiliyor, oyun oynayabiliyorlar. Komşuluk ilişkilerimiz de oldukça iyi. Burada yaşamaktan çok mutluyuz. Tam bir aile ortamı var.”

İlçede benzer yaşam alanlarına ihtiyaç olduğunu ifade eden Güllü çifti, site yönetiminin hizmet kalitesinden de memnun olduklarını söylüyor.

“EMEKLİLİĞİN TADINI ÇIKARIYORUZ”

TOKİ’nin, eski evlerinin yerine yaptığı yeni yerleşimde eşiyle beraber keyifli bir yaşam sürdüklerini, emekliliğin tadını çıkarttıklarını anlatan 74 yaşındaki Faruk Üçar, “Huzurlu bir ortamda yaşamanın rahatlığını burada bulduk” diyor.

Yeni evlerine geçen Ağustos ayında taşındıklarını söyleyen ve komşuluk ilişkilerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Üçar, şöyle konuşuyor: “Önceden burada eski bir evimiz vardı. TOKİ’nin yerinde yaptığı kentsel dönüşüm projesi sayesinde çok daha modern ve kaliteli bir yerleşimde yaşama imkânına kavuştuk. Doğal gazlı, konforlu ve huzurlu bir ortamda yaşıyoruz. Çevre düzenlemeleri, kamelya ve oyun parkları ile alışveriş yapabileceğimiz alanlar mevcut. Tüm bunlar bizim gibi emekliler için oldukça güzel imkânlar. Yeni yerimizden çok memnunuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

“AİLE ORTAMINDAYIZ”

“Vezirköprü’nün böyle bir yaşam alanına ihtiyacı vardı” diyen Gökduman ailesi, Nalbantlı TOKİ konutlarında düzenli ve sağlıklı bir yaşam alanına kavuştukları için kendilerini şanslı hissettiklerini belirterek, “Yeni yerimizde mutlu ve konforlu bir hayat sürmeye başladık” diyor.

Daha önce sobalı, bakımsız, eski bir binada kiracı olarak yaşadıklarını, araç park yeri bulamadıklarını anlatan Gökduman ailesi, yeni sitelerini şöyle anlatıyor: “Şimdi oldukça modern, güvenlikli, asansörlü, bahçesinde kamelya ve oyun alanlarının olduğu, site yönetiminin en ufak bir sıkıntıya dahi hızlıca müdahale ettiği bir yerde çok daha iyi şartlarda yaşıyoruz. Komşularımız da çok iyi, tam bir aile ortamı içinde günlerimizi geçiriyoruz.”

“VEZİRKÖPRÜ’MÜZ MODERN BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU”

Nalbantlı Mahallesi’nin yerlilerinden olan ve şimdiki TOKİ yerleşimin bulunduğu yerde daha önce binası olan 62 yaşındaki emekli Burhan Küçük, “Vezirköprü’ye böyle güzel bir yer kazandıran TOKİ’ ye teşekkür ediyorum” diyerek, kentsel dönüşüm projesiyle yapılan konutlardan duyduğu memnuniyeti ifade ediyor.

Küçük, yeni evinde eşi ve oğluyla mutlu bir şekilde yaşadıklarını anlatıyor: “Eski evimize kıyasla oldukça kullanışlı ve muhafazalı bir ev. Önceki evimiz sobalı idi. Şuan doğal gazlı ve ısınma sorunu olmayan yeni evimizde ağzımızın tadıyla yaşıyoruz.”

Vatandaş olarak kentsel dönüşüm projelerini desteklediğini, yapıldıkları bölgeleri güzelleştirdiğini söyleyen Küçük, “Burada çarpık bir yerleşim vardı. Evler iç içeydi, sokaklar oldukça dardı ve çevre düzeninden yoksundu. 5 Ağustos’ta teslim aldığımız evimizin çevre düzenlemesi, yeşil alanları, oyun parkları ve düzenli yaşam alanıyla huzur içinde bir yaşam sürmeye başladık. Site yönetimi ve çalışanlarından çok memnunuz. Ellerinden gelenin en iyisini yapma gayretindeler. En önemlisi de TOKİ sayesinde Vezirköprü’müz çok daha modern bir görünüme kavuştu” diye konuşuyor.

“HUZURU VE KONFORU BULDUK”

TOKİ konutlarının Vezirköprü’ye ayrı bir hava kattığını ifade eden Ergin Kaşcı ve eşi, güzel ve modern bir yaşam alanında kira öder gibi ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını, yeni yuvalarında huzuru ve konforu bulduklarını dile getiriyor. Kaşcı, gerek komşuluk ilişkilerinden gerekse temiz, bakımlı ve yeşil ortak alanların varlığından oldukça memnun olduklarını anlatıyor.

“TOKİ sayesinde hayallerimize kavuştuk” diyen Kaşcı, “Burada merkeze çok yakın mesafedeyiz. Önceki evimize kıyasla yeni evimiz çok daha kullanışlı, sıcak ve huzurlu. Yürüyüş parkuru, spor ve oyun alanları ile yeşil alanların olması da ayrı bir güzellik. Komşuluk ilişkilerimiz gayet güzel. Henüz çok yeni bir yerleşim olmasına rağmen, site yönetiminden de çok memnunuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diyor.

Site Müdürü Gökhan Kumandaş

“ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ”

“Kaliteli yaşam alanını sorunsuz yönetmek için buradayız” diyen Site Müdürü Gökhan Kumandaş, ortak alanların bakımı, temizliği, teknik işler, eksikler ve sorunları gidermek gibi görevlerin dışında, site sakinlerine daha iyi hizmet vermeye dönük çalışmalar yürüttükleri, bu kapsamda bina sözcüleriyle sürekli istişare hâlinde olduklarını söylüyor. Kumandaş, şunları aktarıyor: “504 konutun yer aldığı yerleşimde market, berber ve elektrikçi gibi günlük ihtiyaçların karşılanacağı 26 iş yeri, kamelyalar, iki basketbol sahası, yedi oyun parkı, yürüyüş yolu, otopark alanları mevcut. Sekiz personel, muhasebe ve teknik personel ile hizmet veriyoruz. Binaların her birinin girişlerinde engelli girişi mevcut olup yangın söndürme ekipmanları da bulunuyor. Pandemi dolayısıyla ilaçlama ve temizliği aksatmadan yapıyoruz. Sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ederken, konut sakinlerine sunduğumuz hizmetle, yerleşim yerinde aile ortamına ve huzurlu yaşama katkıda bulunmak için özveriyle çalışıyoruz.”

RÖPORTAJ-FOTO: OSMAN KALYONCU