Yabancıya 1,3 milyar dolarlık konut satışı

Türkiye'de ilk çeyrekte yabancıya satılan konut sayısı 9 bin 618 oldu. Yabancıya konut satışından elde edilen gelir ise 1,3 milyar dolar oldu.
Yabancıya 1,3 milyar dolarlık konut satışı

Türkiye’de ilk çeyrekte yabancıya satılan konut sayısı 9 bin 618 oldu. Yabancıya konut satışından elde edilen gelir ise 1,3 milyar dolar oldu.

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, son yıllarda rekor üstüne rekor kıran Türk gayrimenkul sektörünün yurt dışına satışta da büyük bir başarı hikayesi yazdığını açıkladı. Akbal, 2018’de yabancıya satışta tüm zamanların rekoru kırılırken, yabancılara satılan konut sayısının da 40 bin sınırına dayandığını anımsattı.İlk çeyrekte konut satışından 1,3 milyar dolar gelir elde edildiğini dile getiren Akbal, aslında gelirin yabancıların mobilya, beyaz eşya, perde, halı gibi konut için aldığı diğer eşyalarda çok daya yüksek olduğunu anlattı.

Akbal, “Geçen yıl 148 bin dolara satılan ortalama bir gayrimenkulü 2019’da 135 bin dolara sattığımızı görüyoruz. Piyasadaki hareketliliğin artmasıyla bu rakamın yıl genelinde 150 bin doları bulacağını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Akbal, son dönemde ekonomi yönetimi tarafından hayata geçirilen düzenlemelerin de etkisiyle, yabancıya satıştaki yukarı yönlü hareketin 2019’da da devam ettiğini belirterek, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 81,5’lik bir artış yaşandı. İlk 3 ayında yabancılara toplam 9 bin 618 konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 5 bin 298 adetti. Bu da aslında bu trendin tüm canlılığıyla devam ettiğini gösteriyor.” dedi.