“Yalıtım enerji faturasını yüzde 50 düşürüyor”

İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “Binalara yalıtım yapılması ile yaz boyunca enerjiden yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanırken kışın da doğalgaz faturaları yarı yarıya düşer” dedi.
“Yalıtım enerji faturasını yüzde 50 düşürüyor”

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, “Binalara yalıtım yapılması ile yaz boyunca enerjiden yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanırken kışın da doğalgaz faturaları yarı yarıya düşer” dedi.

Yalıtımın enerjide tasarruf sağlamasının yanında pek çok avantajı olduğunu vurgulayan İZODER Başkanı Eruslu, şunları söyledi: “Yaz aylarında iş yerleri, AVM’ler ve konutlar başta olmak üzere hemen hemen tüm binalarda neredeyse gün boyunca klimalar yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu da elektrik faturalarının katlanmasına sebep oluyor. Sıcaklardan bunalanlar için gönül rahatlığıyla serinlemenin yolu binalara yalıtım yaptırmaktan geçiyor. Üstelik yalıtım sadece faturaları hafifletmiyor, binalarımızı sağlık açısından büyük tehlike olan küf ve nemden koruyup sağlıklı ve konforlu yaşam alanları sağlıyor. Türkiye yalıtımlı binalar konusunda istenilen noktadan oldukça uzakta… Hem bireysel hem de kamusal ortak bilinçle binalarımızı yalıtımla korumak vatandaşlar açısından da ülke ekonomisi açısından da kritik önem taşıyor. Bu bağlamda mevsim şartları da bu kadar uygunken herkesi binalarını yalıtımlı yapmaya davet ediyoruz.”

Yaz ya da kış fark etmeksizin enerji verimli, sağlıklı, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamak için ısı, su, ses ve yangın yalıtımı yaptırmanın atılacak en doğru adım olduğunu dile getiren İZODER Başkanı Eruslu, açıklamalarını şu sözlerle bitirdi: “Türkiye enerjisinin yüzde 67,8’ini, doğalgazının ise yüzde 99’unu ithal ediyor. Geçtiğimiz yıl enerji ithalatına yaklaşık 70 milyar dolar harcandı. Ülkemizde kullanılan toplam enerjinin yüzde 32,7’si ise binalarda tüketiliyor. Tüketilen bu enerjinin yüzde 80’i de kışın ısınma, yazın soğutma için kullanılıyor. Oysa ısı yalıtımlı binalar enerji giderlerini yüzde 50 düşürerek bütçeye önemli bir katkı sağlıyor. Doğru malzeme, doğru kalınlık ve doğru uygulama ile binayı çevreleyen yalıtım, yazın dışarıdan içeriye kışın içeriden dışarıya ısı geçişini azaltıyor. Standartlara uygun yapılmış yalıtım sayesinde yaz aylarında soğutmaya kış aylarında ise ısıtmaya harcanan enerji azalıyor, faturalar hafifliyor. Enerji tasarrufunda önemli rol oynayan yalıtımla azalan enerji tüketimi aynı zamanda hava kirliliğinin önlenmesine destek olarak çevreyi de koruyor.”