Yarı yüksekliğine ulaşan dev barajın etkileyici görünümü

Yusufeli Barajı ve HES projesinin gövde yüksekliği 133 metreye yükseldi.
Yarı yüksekliğine ulaşan dev barajın etkileyici görünümü

Dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinin gövde yüksekliği 133 metreye yükseldi. Yarı yüksekliğine ulaşan baraj şimdiden devasa görünümüyle dikkat çekiyor.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES)projesinde 133 metre gövde yüksekliğine ulaşıldı. 2021 yılında tamamlanması planlanan baraj için gece gündüz çalışmalar devam ediyor. İşçiler vardiya şeklinde 24 saat çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin prestijli projeleri arasında yer alan, tamamen milli sermayeyle Türk mühendis ve işçisinin alın teriyle inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesinin devasa büyüklüğü görenleri etkiliyor.

Devlet Şu İşleri Genel Müdürlüğü, gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelene eş değer olacak Yusufeli Barajı’nın son halini twitter hesabından paylaştı. Barajın 30 Eylül’de çekilen fotoğraflarıyla birlikte şu bilgiler verildi: “Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Baraj Gövde Betonu dökülmesi çalışmaları devam ediyor. Yusufeli Barajında gövde yüksekliği 133 metreye yükselirken; dökülen gövde beton miktarı 1.750.000 metreküp seviyesine ulaşmıştır.”

https://twitter.com/dsi_gn_md/status/1178594934871465984