Yeni banyo koleksiyonu: Liquid

Londra Tasarım Madalyası sahibi Tom Dixon ve VitrA’nın işbirliğiyle geliştirilen banyo koleksiyonu Liquid’in Türkiye lansmanı yapıldı.
Yeni banyo koleksiyonu: Liquid

Londra Tasarım Madalyası sahibi Tom Dixon ve VitrA’nın işbirliğiyle geliştirilen banyo koleksiyonu Liquid’in Türkiye lansmanı yapıldı. Tom Dixon’ın tasarım dehası ile VitrA’nın tasarım ve üretim yetkinliğini buluşturan koleksiyon, banyoları yuvarlak hatlar ve heykelsi formlarla tanıştırıyor.

Tasarımları Londra’daki Victoria & Albert, New York’taki MOMA ve Paris’teki Centre Pompidou gibi dünyanın en ünlü müzelerinde yer alan Tom Dixon, Liquid ile ilk banyo koleksiyonuna imza atarken, yuvarlak hatlı seramik tabure, koleksiyonun adeta simgesi oluyor. İngiliz tasarımcının “dışavurumcu minimalizm” olarak tanımladığı felsefeyi banyolara taşıyan Liquid, dayanıklı ve beyaz seramiğin yumuşak hatlarıyla kalıcılık hissi uyandırıyor, tek parça armatürler ve ikonik aksesuarlarla banyolar tasarımına kontrast ve netlik kazandırıyor. Uyumlu mobilyalar ve geniş seçenekli duvar karolarıyla bütünsel banyo çözümleri sunan koleksiyon, Viktorya dönemi banyolarının etkilerini pop art öğelerle birleştiriyor. Tom Dixon’ın “andan bağımsız olarak çağdaş” diye tanımladığı koleksiyon; son yıllarda yaygınlaşan ince hatlı minimalist tasarımlara adeta meydan okuyan bir alternatif sunuyor.

Liquid Koleksiyonu’nda seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyası, ayna, armatür, duş sistemi, banyo aksesuarı ve tamamlayıcı ürünler olmak üzere 57 modelde 115 çeşit ürün bulunuyor. Krom ve parlak siyah lavabo bataryalarının bulunduğu koleksiyonun öne çıkan ürünlerinin arasında ikonik seramik tabure, çanak ve monoblok lavabonun yanı sıra; iki renkli ayna, yerden lavabo bataryası, tuvalet fırçalığı ve kâğıtlığı yer alıyor. Koleksiyondaki tüm karolar 20×20 cm ebadında ve parlak yüzeye sahip. Adaçayı yeşili, gri, siyah, beyaz ve ebru olmak üzere 5 renkte ve 5 desende hazırlanan duvar karoları, farklı döşeme alternatifleriyle sonsuz tasarım olasılığı sunuyor. Mat siyah lake gövdeye sahip lavabo dolabı, çizgili şeritleriyle İskandinav stili camdan ya da sağlamlığıyla öne çıkan perfore siyah metal örgü kapaktan oluşan iki seçenek sunuyor.

“Bence banyoda isteyeceğimiz son şey sert köşeler! Suyun akışında bir yuvarlaklık var. Her şey böyle başladı!” diyen Tom Dixon’a neden VitrA ile çalışmayı tercih ettiği sorulduğunda şöyle yanıtlıyor: “Karolar, armatürler, seramik sağlık gereçleri, banyo aksesuarları ve mobilyalarından oluşan entegre bir sistem tasarlamak istiyordum. Çok az üretici bunu başarabilecek yetkinliğe veya hepsini tek bir koleksiyon olarak üretebilecek vizyona sahip. Tasarım ve araştırma uzmanlığının yanı sıra, seramik, akrilik, porselen ve kromdan imal edilen ürünleri aynı çatı altında üretebilme kapasitesine erişebilmek süreci daha da kolaylaştırdı. Kullanıcı gözüyle bakınca da aynı mekanda kullanılacak ürünlere tek noktadan erişebilmek kıymetli.”