Yeni İpek Yolu Projesi: Kuşak ve Yol Girişimi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Yeni İpek Yolu olarak da adlandırılan ve kıtaları bağlayan Kuşak ve Yol Girişimi'nin "kazan-kazan" anlayışıyla hayata geçirilmesinin büyük önem arz ettiğini açıkladı.
Yeni İpek Yolu Projesi: Kuşak ve Yol Girişimi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Yeni İpek Yolu olarak da adlandırılan ve kıtaları bağlayan Kuşak ve Yol Girişimi’nin “kazan-kazan” anlayışıyla hayata geçirilmesinin büyük önem arz ettiğini açıkladı.

Türkiye’yi Bakan Turhan’ın temsil ettiği Uluslararası Ulaştırma Forumu (ITF), Almanya’nın Leipzig kentinde başladı. Turhan, forumda Uluslararası Yol Federasyonu ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) tarafından düzenlenen “Kuşak ve Yol: Avrasya’da Sürdürülebilir Ulaştırma ve Büyüme için Bağlantı Kurulması” etkinliğine ana konuşmacı olarak katıldı.

Turhan, Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin, süratle geliştiği ve derinleştiği bir dönemden geçtiğini belirterek, “Kıtalar arası ticaret hacmi devasa boyutlara ulaşmış bulunmakta. Öyle ki, 2050 yılında Avrupa ve Çin arasındaki ticaret hacminin 800 milyar doları aşması bekleniyor. Şüphesiz, bu hacmin karşılanmasında kaliteli ve kesintisiz ulaştırma altyapılarının tesis edilmesi büyük öneme sahiptir.“ diye konuştu.

DÜNYA NÜFUSUNUN 4,5 MİLYARINI KAPSAYAN DEVASA PROJE

“Dünya genelinde 65’ten fazla ülkeyi kapsayan Kuşak ve Yol Girişimi, yaklaşık 40 milyon kilometrekarelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını kapsayan devasa bir projedir.” diye konuşan Turhan, “Bu nedenle ikili, çok taraflı ve bölgesel iş birliklerinden istifade edecek ülkeler için bu girişimin ‘kazan-kazan’ anlayışıyla hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.” dedi.

TÜRKİYE, İPEK YOLU COĞRAFYASINDA ÖNDE GELEN ÜLKELERDEN BİRİ

Asya ve Avrupa’nın kesişme noktasında bulunan Türkiye’nin özel coğrafi konumuyla İpek Yolu coğrafyasının önde gelen ülkelerinden birisi olduğuna işaret eden Turhan, “Kuşak ve Yol Girişimi’nin, Türkiye’nin Hazar geçişli ‘Orta Koridor’ projesiyle bütünleşiyor olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son 16 yıldır ulaştırma politikalarının bölgesindeki ulaştırma koridorlarına yönelik tamamlayıcı ve kapsayıcı bir bakış açısına dayandığına işaret eden Turhan, “Ulaştırma altyapılarımızı iyileştirmek, bu ağları genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak üzere son 16 yılda 537 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. Bunu yaparken, kamu kaynaklarıyla sınırlı kalmayarak yap-işlet-devret mekanizmasını etkin olarak kullandık ve dev projeler tamamladık.” bilgisini paylaştı.

“ENGELLER, MALİYETLERİ VE TAŞIMACILIK SÜRELERİNİ YÜKSELTİYOR”

Bakan Turhan, Türkiye’nin Hazar Geçişli Orta Koridor kapsamındaki çalışmaları sadece altyapı ile sınırlı olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti: “Bu koridorun gelişmesine yönelik iş birliği mekanizmalarına verdiğimiz önemi de vurgulamak isterim. Ulaştırmanın önündeki fiziki olmayan engellerin kaldırılması da ulaştırma koridorlarının gelişiminde anahtar bir rol oynamaktadır. Bürokratik engeller, kotalar, sınır geçişlerindeki tıkanıklıklar ve yüksek geçiş ücretleri gibi engeller, kimi zaman uluslararası taşımacılığa altyapı eksikliklerinden daha fazla zarar verebilmektedir. Bu engeller, maliyetleri ve taşımacılık sürelerini yükseltmektedir. Türkiye, sınır kapılarının modernizasyonu ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılmasının yanı sıra temel taşımacılık anlaşmalarına da taraf olarak, uluslararası transit taşımacılık için en çok tercih edilen ülkelerden biri konumuma yükselmiştir.”

Bakan Turhan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Bakanlar Toplantısı’na da katılarak Türkiye’nin ulaştırma alanındaki projelerini anlattı. Daha sonra, Uluslararası Yol Federasyonu Başkanı Kiran Kumar Kapila ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Uluslararası Ulaştırma Forumu’na 70’den fazla ülkeden yaklaşık 40 bakan, bin delege katılıyor. 24 Mayıs’a kadar sürecek Forum’da 80’dan fazla etkinlikte yeni ticaret yollarından otomobillerin bağlantılarına kadar birçok konu masaya yatırılacak.

TÜRKİYE VE ÇİN DEMİRYOLU ANLAŞMASI PLANLIYOR

Bakan Turhan, Uluslararası Yol Federasyonu ile KEİ tarafından düzenlenen “Kuşak ve Yol: Avrasya’da Sürdürülebilir Ulaştırma ve Büyüme için Bağlantı Kurulması” etkinliğine katıldıktan sonra bir Çinli gazetecinin Çin ile Türkiye arasında demiryolu hatları inşasına yönelik sorusunu cevaplandırdı.

Turhan, “Türkiye ile Çin arasında demiryolu hatlarının inşası amacıyla bir finansal anlaşması imzalamayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.