Yeni kredi paketiyle mobilyacının ve vatandaşın yüzü gülecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kovid- 19 salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerini gidermek amacıyla yeni “İstikrar Kalkanı Paketini” bugün devreye soktu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kovid- 19 salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerini gidermek amacıyla yeni “İstikrar Kalkanı Paketini” bugün devreye soktu. Tarihin en büyük kredi paketi olarak hazırlanan ekonomi paketi; konut, otomobil, tatil ve sosyal harcamaları kapsıyor.

Yeni normalleşme süreci ile birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük kredi paketi de devreye girecek. Bu doğrultuda kamu bankalarının desteği ile hem vatandaş hem de konut, otomobil, beyaz eşya, mobilya ve tatil sektörü başta olmak üzere düşük faizli ve uzun vadeli krediler kullanılabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, tüketicilerin sosyal harcamaları noktasında ön plana çıkan mobilya alışverişlerinde kullanılabilecek kredi miktarının minimum 3 bin TL maksimum 30 bin TL olarak açıklanmasıyla birlikte hem vatandaşların hem de mobilyasının rahat bir nefes alacağını ifade etti.

İstihdamı en çok destekleyen sektörlerin başında gelen mobilya sektöründe yerli üretimi desteklemeye yönelik açıklanan İstikrar Kalkanı Paketi’nin alım gücü düşük olan vatandaşlar açısından da oldukça olumlu olduğunu kaydeden Mustafa Balcı, tarihin en büyük kredi paketinde faiz oranlarının da 0,64 olacağını belirtti.

Kredi kartı kullanımında da tüketiciye belli kolaylıklar sağlandığını ifade eden MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, 3 ay ödemesiz ve 15 ile 18 ay arası uzatılabilen taksitlerin de vatandaşın cebini rahatlatacağını ve taksit oranlarının düşük olacağını belirtti.

Yılın ikinci yarısından umutlu olduklarını belirten Başkan Balcı, özellikle temmuz ayında yapılması planlanan düğünler için ertelenen mobilya alışverişlerinin satışa dönmeye başlamasıyla mobilyacıların da eski günlere hızlıca döneceğini kaydetti.

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Temmuz ayında başlaması planlanan düğün sezonu için markalarımız da çeşitli kampanyalara imza atarak “İstikrar Kalkanı Paketine” destek verecek dedi. “Ülkemizde evliliklerde ortalama 15 – 20 Bin TL’den başlayan mobilya alışverişleri; ürünün malzemesine, kalitesine, modeline ve markasına göre 60 Bin TL’ye kadar ulaşabiliyor” diye belirten Mustafa Balcı, “Haziran ayında yaşanmasını beklediğimiz satış hareketliliği ile birlikte iç pazarda yılsonuna kadar 60 Milyar TL’lik bir satış hacmine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

MODOKO BAŞKANI ÇALIŞKAN: DESTEK PAKETİ ÜRETİCİLER İÇİN CAN SUYU OLDU

MODOKO Başkanı Koray Çalışkan ise, pandemi süreci boyunca MODOKO olarak mağazalarının yüzde 80’inin açık olduğunu ve hijyen kuralları içerisinde hizmet vermeye devam ettiklerini açıkladı. “Bu süreci Türkiye’nin en büyük mobilya internet satış sitesini kurarak ve buradan satışlarımızı gerçekleştirerek geçirdik” diyen Çalışkan, “11 Mayıs itibariyle de 350 mağazamızın tamamını açarak müşterilerimize hizmet vermeye başladık ki 1 Temmuz itibariyle düğünlerin yeniden başlaması, mağazalarımızın hareketlenmesine neden oldu. Firmalarımız da düğün alışverişi için özel indirim kampanyaları hazırladılar. Yüzde 40’lara 50’lere varan indirimlerle mobilya satın alabilmek mümkün. Sektörün bu kadar hareketlenmeye başladığı bir zamanda yapılan destek paketi üreticiler için bir nevi can suyu oldu. Bu süreçte üretimini durdurmak zorunda kalan ya da minimuma indiren üreticilerin randımanlarını arttırmaları ve ödemelerin 6 ay sonra başlaması, birçok firmayı bu krediyi kullandırmaya sevk edecektir. Özellikle kredilerin çeyiz, beyaz eşya, konut gibi sektörün birbirini tamamlayan diğer sektörlerle birleştirilmesi, birbiriyle bağlantılı bu sektörlerin 2020 yılını daha güçlü bir şekilde kapatmalarını sağlayacaktır” diye konuştu.

MOBSAD BAŞKANI GÜRCAN: YERLİ ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ AÇISINDAN İYİ BİR ADIM

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, pandemi sürecinde çarkları hiç durdurmayıp sürekli çalışan sektörlerden biri olduklarını kaydetti. Süreci stok çalışarak desteklediklerini ifade eden Gürcan, Hükümetin sağladığı kolaylıklara ve bankalara yapılan açık çağrılara rağmen finansman konusundaki sıkıntıların ancak geçtiğimiz günlerde çözülmeye başladığını anımsattı. Gürcan, şunları söyledi: “Bugün açıklanan kredi paketinin 2019 yılını 3,5 milyar dolar ihracat ile kapatan ve sadece 500 milyon dolarlık bir ithalat gerçekleştiren mobilya sektörü için önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. MDF, cila, sünger gibi ana hammadde de yüzde 30’lara yakın bir ithalatımız söz konusuydu. Pandemi süreci bize gösterdi ki, bu tarz salgın dönemlerinde yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu ki ithalatımız birçok sektöre göre az olmasına rağmen tamamen yerli üretime dönmeliyiz. Bu yüzden açıklanan “sosyal hayatı destek kredi paketi” yerli üretimin desteklenmesi açısından iyi bir adım oldu. Özellikle bunun yapı sektörüyle desteklenmesi, yerli üretimin bir bütün olarak ele alınmasını sağlayacaktır. Düşük faiz oranı ve ilk 6 ay ödemesiz olması, birçok firmayı bu krediyi kullanmaya sevk edecektir.”

YENİ PAKETTE ÖDEME TABLOSU NASIL OLACAK?

Yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Çevre Ajansının hedefi dışarıdan gelecek atıkların ortadan kaldırılmasıdır”

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Çevre Ajansının kurulmasıyla dışarıdan gelecek atıkların tamamen ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi.
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Çevre Ajansının kurulmasıyla dışarıdan gelecek atıkların tamamen ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi. Komisyon Başkanı Balta, Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Balta, Türkiye Çevre Ajansının, çevre kirliliğini önlemek ve yeşil alanların korunmasına, iyileştirilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlamak, ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına, işletilmesine, izlenmesine ve denetimine yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmasını amaçladıklarını belirterek, çevre etiket sisteminin oluşturulması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hariç çevre etiketi adı altında herhangi bir faaliyetin yürütülmemesinin amaçlandığını ifade etti. Poşetlerin ücretli hale gelmesiyle Türkiye’de poşet kullanımının yüzde 80 azaldığını kaydeden Balta, hedeflerine ulaşmak için Depozito Yönetim Sistemi ile birlikte, plastikleri atıktan çıkarıp ekonomiye kazandırmak ve çevre kirliliğini azaltmak için Türkiye Çevre Ajansını kuracaklarını dile getirdi. “Plastik ve ambalaj atıklarının çevresel kirliliğin oluşmasını engelleyeceğiz, diğer taraftan da ekonomiye kazandırıp çevresel sorunları çözmüş olacağız” diyen Balta, yerel yönetimlere de bir kolaylık sağlanacağının altını çizdi. Türkiye Çevre Ajansının yönetim kurulu üyelerinin konusunda uzman 4 yıllık fakülte mezunu kişilerden oluşacağını bildiren Balta, “Hem Sayıştay hem TBMM denetimine açık olacak” dedi. Çevre Ajansı Başkanının çift maaş alıp almayacağı yönündeki bir soruyu Balta, “Şu anda bir önerge var, düzeltiliyor. Tek maaş olacak. Çift görevi olan

Enerjide acele kamulaştırma kararları

Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.
Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Gürsögüt barajı ve hidroelektrik santralinin yapımı kapsamında Ankara’nın Beypazarı ve Poliatlı ilçeleri ile Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde belirlenen taşınmazların, tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi. Öte yandan Manisa ve Zonguldak’ta gerçekleştirilecek enerji nakil hatları için bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak. Bu kapsamda Manisa’daki Tırazlar Kök Çanakçı Kök Enerji Nakil Hattı, Paşatımarı-1 ve Paşatımarı-2 Kök Çevre Hatları İrtibatı Enerji Nakil Hatları, Ilgın Kök Çevre Hatları İrtibat Enerji Nakil Hattı ile Zonguldak’taki Karasu Kök-Sabunlar Köyü Branşmanı Enerji Nakil Hattı’nın yapımı amacıyla söz konusu güzergahlara isabet eden taşınmazlarda pilon ve trafo yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılması kararı alındı.

Rize-Artvin Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını açıkladı.
Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını açıkladı. Rize-Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Vali Çeber, yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar ve son durum hakkında bilgi aldı. Pandemi sürecinin her şey gibi havalimanı inşaatını da etkilediğini söyleyen Çeber, “Projede pek çok aşama bulunmakta ve bu aşamalar zincir halkaları şeklinde birbiri ile bağlantılı. Bu doğrultuda atılan her adım bir sonraki süreci de etkilemekte. Geldiğimiz noktada burada çalışan tüm arkadaşlarımız gerekli hassasiyeti göstererek projenin başarılı bir şekilde sorunsuzca ilerlemesini sağladılar” dedi. Rize-Artvin Havalimanı dolgusunda zaman zaman 27-28 metre derinlikte deniz dibi akıntılarıyla mücadele edilerek dolgu yapıldığına işaret eden Çeber, çok özel teknikler uygulanarak çalışmaların devam ettiğini aktardı. Çeber, pandemi sürecinde öncelikle insan sağlığı ve can güvenliğine önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “İnşaat sözleşmesi 2022 yılı sonu itibarıyla yapılmıştı ama biz bu yıl sonunda bitirmeyi hedeflemiştik. Yeni pandemi tedbirleri ile birlikte 2021 yılı temmuz ayında açmayı hedefliyoruz. Şu anda geldiğimiz aşama altyapı inşaatlarında yüzde 85’lerdeyiz. Havalimanı inşaatının yüzde 90’dan fazlası altyapı inşaatı. Bir anlamda dolgu inşaatı. Üzerindeki inşaatlar havalimanı inşaatımızın yüzde 10’unu oluşturuyor. Üstyapı anlamında da yüzde 15’lere geldik.” Havalimanında yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine ulaşmanın hedeflendiğini dile getiren Çeber, bu hedefe ulaşacaklarına inandığını kaydetti. Vali Çeber, son bir