Yerli tünel açma makinesi göreve hazır

Türk mühendisleri tarafından üretilen zemin denge basınçlı tünel açma makinesi üretim bandından indirildi.
Yerli tünel açma makinesi göreve hazır

Türk mühendisleri tarafından üretilen zemin denge basınçlı tünel açma makinesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle üretim bandından indirildi.

Yüzde 54 yerlilik oranına sahip tünel açma makinesinin ilk görevi, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yer alan Derin Deniz Deşarj Tüneli’ni açmak olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, E-Berk AŞ’nin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği Zemin Denge Basınçlı Tünel Açma Makinesi EPB TBM’nin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen törene katıldı.

Avrasya Tüneli ile kıtaların birleştirildiğini, Ovit Tüneli ile bölgeleri birbirine bağladıklarını anlatan Bakan Varank, bu tür yatırımların hayata geçmesinde en önemli rolün makine parkı olduğunu ifade etti. Bakan Varank, “Köstebek olarak da adlandırılan tünel açma makineleri çok önemli. Dünyada bu alanda üretim yapan, küresel rekabette ‘ben de varım’ diyen 8 ülkeden birisiyiz. Rakiplerin hepsi gelişmiş ülkeler” dedi.

YÜZDE 54 YERLİLİK

Bakan Varank, tasarımı Türk mühendislerince yapılan ve yüzde 54 yerlilik oranına sahip tünel açma makinesinin, TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle ortaya çıktığını kaydetti. Milli kabiliyetlerle geliştirilen bu tür ürünlerin çoğalmasını istediklerini belirten Varank, “Katma değer oluşturan, istihdam sağlayan ve üretmek isteyen herkesin yanındayız. Fikirden başlayıp ürünün piyasaya arz edilmesine varıncaya dek pek çok desteğimiz bulunuyor. E-Berk de sunduğumuz desteklerden en iyi şekilde faydalandı” şeklinde konuştu.

Bakan Varank, yerli üretimin özellikle kamu ihalelerinde önünün açılması konusunda sıkıntılar olduğunu belirterek, “Bu konuda ben de dertliyim. Şu anda yürürlükte yerli ürüne yüzde 15 fiyat avantajı uygulanmasıyla ilgili bir mevzuatımız var ama bazen idareler bunun arkasından dolanacak şekilde uygulamalar yapabiliyorlar. Biz bu konunun üzerine gitmekte kararlıyız. Yerli ürünlere uygulanacak fiyat avantajında iyi bir sistem oluşturmak ve yerli ürünlerin bu avantajdan faydalanması yolunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

KURDELE KESİLDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindekiler tarafından tünel açma makinesinin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla kurdele kesildi. E-Berk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, Bakan Varank’a makine ile ilgili bilgi verdi.