Yürek burkan bu tablo Türkiye sayesinde değişti

Kamerun'da bakımsız ve eski bir okulda yerlere oturarak eğitim gören öğrencilerin yüzünü TİKA güldürdü.
Yürek burkan bu tablo Türkiye sayesinde değişti

Kamerun’un 7 bin nüfuslu Nyambaka kasabasındaki bakımsız ve eski bir okulda yerlere oturarak eğitim gören öğrencilerin yüzünü TİKA güldürdü. Kasabada bulunan kamuya ait tek okul, TİKA tarafından yenilendi ve 400 adet yeni sıra temin edildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamerun’da zor şartlar altında okuyan öğrencilerin eğitimine destek oldu.

Ülkenin Adamaoua bölgesindeki Nyambaka kasabasında kamuya ait sadece bir ilkokul bulunuyor. Geçimin tarım ve hayvancılıkla sağlandığı kasabada, ilkokul çağındaki çocuklar bakımsız ve eski bir okulda eğitim görüyordu. İmkansızlık nedeniyle sıraların eski ve yetersiz olduğu okulda bir çok öğrenci ders esnasında yerlere oturmak zorunda kalıyordu.

Nyambaka Belediyesi’nden okulun tadilatı için gelen talebe ülkedeki TİKA yetkilileri duyarsız kalmadı. Zor şartlarda eğitim gören öğrencilere destek olmak amacıyla harekete geçen TİKA, Nyambaka İlkokulu binasını yeniledi. Sınıf şartları da iyileştirilerek okula 400 adet yeni sıra temin edildi.

Tadilat çalışmaları tamamlanan Nyambaka İlkokulu, düzenlenen törenle eğitime açıldı. Okulu gezen belediye yetkilileri, kasabadaki okulun eksikliklerini kısa zamanda temin ettiği için TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür etti.

TİKA Yaounde Koordinatörü İzzet Ahmet Bozbey ise Nyambaka Belediyesinin talebi üzerine harekete geçtiklerini ifade ederek, ülkede eğitimli ve kalifiye eleman eksikliğinin ciddi biçimde hissedildiğine değindi.

Bozbey, yapılan destek ile eğitim kalitesinin artırılması ve okul altyapısının iyileştirilmesini hedeflediklerini söyledi.

Bölgedeki sivil toplum kuruluşu Nyambaka Kalkındırma Derneği CODENY Başkanı Bia Houdou da öğrencilere hitaben, “Çalışmanın sonucu her zaman başarıdır. Bu okul binasını ve sıralarını iyi kullanın. Sizlere güveniyoruz” diye konuştu.