“Zaman Müzesi” ile geçmişe yolculuk

Konya'nın tarihi mahallesi Sille'deki "Zaman Müzesi", Osmanlı'dan Cumhuriyete zamanı ölçen ilginç aletlerle geçmişe yolculuğa çıkarıyor.
“Zaman Müzesi” ile geçmişe yolculuk

Konya’nın tarihi mahallesi Sille’deki “Zaman Müzesi”, Osmanlı’dan Cumhuriyete zamanı ölçen ilginç aletlerle geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

Selçuklu Belediyesi tarafından 2012 yılında restorasyonu tamamlanarak turizme kazandırılan Sille Şapeli “Zaman Müzesi’’ olarak turizme kazandırıldı. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait eserler ile Roma dönemine kadar uzanan zaman kavramı ile ilgili birçok eserin sergilendiği müze, Türkiye’de bir ilk.

Müzenin en çok ilgi çeken eserleri arasında Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait özel tasarım saatler, Osmanlı paşaları tarafından düzenlenen ruznameler, cep ve masa takvimleri ile resmi dairelerde kullanılan el yazma-baskı takvimler yer alıyor.

Ayrıca altın, gümüş köstekli cep saatleri, Türk Hava Kurumuna ait, illere göre coğrafik ve ekonomik verilerin bulunduğu cetvelli takvim, Roma dönemi arkeolojik güneş saati örneği ve halen Konya Hacı Hasan Camii kıble duvarında bulunan Osmanlı dönemi güneş saati reprodüksiyonu gibi birçok eser dikkati çekiyor.

Sille’nin yüzlerce yıl süren çok dinli ve çok kültürlü yapısını yansıtan müze, Müslüman ve Hristiyan mezarlıklarıyla yan yana ve iç içe bulunuyor.

Belediye tarafından restore edilerek müze haline dönüştürülen Zaman Müzesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” kapsamında “Süreklilik Ödülü” aldı.