Edebiyatta mimarlık

YEM Yayın’ın yeni kitabı Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık, başta mimarlar olmak üzere kültür ve edebiyata ilgi duyan tüm okuyucuların beğenisine sunuldu.
Edebiyatta mimarlık

Yayınladığı kitaplarla mimarlık alanında önemli bir markaya dönüşen YEM Yayın’ın “Mimarlık ve Beslenme Alanları” dizisinin yeni kitabı Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık, mimarinin çağdaş dünya edebiyatıyla ilişkisini sorgulamak amacıyla başta mimarlar olmak üzere kültür ve edebiyata ilgi duyan tüm okuyucuların beğenisine sunuldu.

Hikmet Temel Akarsu, Nevnihal Erdoğan ve Türkiz Özbursalı’nın editörlüğünde hazırlanan kitapta, çağdaş dünya edebiyatından seçilen, mimarlığa vurgu yapan 42 eser mimar, sanatçı, iletişimci, felsefeci ve akademisyenlerden oluşan 41 yetkin yazar tarafından irdelendi. Dünya çapında tanınan önemli yazarların kitaplarını yarattıkları mimari evrenle birlikte inceleyen çalışma, mimarlığın hayal gücünü tetiklemek, insanı ütopik ya da distopik düşüncelere sevk etmek, estetik ve sanatsal beğeniyi yükseltmek gayesinde.

Editörler, kitabın sunuş kısmında bu amaçlarını şöyle dile getiriyorlar:“Bu seçkide danışmalarımızı çok farklı alanlara doğru genişlettik. Yayıncılar, editörler, şairler, mimarlık entelijansiyası ve muhtelif edebiyat mahfillerinden görüşler aldık. Neticede objektif olmaya çalışarak seçtiğimiz eserler arasında okura hakikaten ‘mimarlıkla hiç alakası yokmuş gibi’ gelecek bazıları olacaktır. Bu seçimlerin neden yapıldığının açıklaması mimarlığın sadece yapı unsurlarından oluşmadığı algısından geçmektedir. Öyle ki bir kentin duygusu, kokusu, estetiği, kaosu, ruhu, rengi, çiçeği, dili, ritüelleri, mazisi, âdet ve gelenekleri bazen mimarlığın bileşeni olup, farklı ve tadına doyulmaz bir estetik yaratabilir. Bizler işte bu duyguyu yayan üslupçu yazarları özellikle seçkiye almaya dikkat ettik.”

Çalışmada yer verilen kitapların birçoğu, edebiyatla ve kültürle haşır neşir olanların hiç de yabancı olmadığı isimlere ait. Hermann Hesse’nin “Bozkırkurdu”ndan Paul Auster’ın “Sunset Parkı”na, Pascal Mercier’in “Lizbon’a Gece Treni”nden Douglas Adams’ın “Otostopçunun Galaksi Rehberi”ne kadar artık birer klasik kabul edilen romanlar mimariyle olan farklı ilişkileri üzerinden inceleniyor.

“Mimarlığa Referans Veren Eserler”, “Mimarlıktan İlham Alan / Mimarlığa İlham Veren Eserler”, “Mimarlık Sosyolojisine Dair Eserler”, “Bilimkurgu ve Distopyalar”, “Mimari Denemeler ve Seyahatnameler” ve “Mimarlık ve Sanat Kuramlarına Dair Eserler” başlıkları altında toplanan makaleleri kaleme alan zengin yazar kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor: Sennur Akansel, Hikmet Temel Akarsu, Ahmet Antmen, Dicle Aydın, Tuğçe Ayteş, Havva Alkan Bala, Z. Özlem Parlak Biçer, Esra Şahin Burat, Bilgehan Yılmaz Çakmak, Murat Darılmaz, Özlem Demirkan, Nevnihal Erdoğan, Gökhan Hüseyin Erkan, Raşit Gökçeli, Sema Göktaş, Jülide Ilıcak, Emre Karacaoğlu, Yalçın Karadaş, Ersan Koç, Serra Zerrin Korkmaz, Armağan Güleç Korumaz, Mustafa Korumaz, Gergő Máté Kovács, H. Hale Kozlu, Emine Köseoğlu, Handan Kurşun, Cemal Mutlu, Berna Çaçan Ongun, Türkiz Özbursalı, Özlem Özgür, Cansu Özge Özmen, Mustafa Özodaşık, Ayşe Sirel, Simlâ Sunay, Seda Pekşen, Özgür Tacer, Ayşegül Tereci, Oktay Turan, Selin Yıldız, Yurdanur Dülgeroğlu Yüksel, Halide Candan Zülfikar.

Kültüre katkısı kadar hayal gücünü kışkırtmasıyla da öne çıkan çalışma, mimarlığın salt “teknik” bir disiplin olmadığının altını bir kez daha çiziyor.

TURGAY BAKIRTAŞ