Modulor ve Le Corbusier

“Modulor ve Le Corbusier’nin Kulübesi”, Fransız mimarı Charles-Édouard Jeanneret’nin kendisi için tasarladığı “Le Cabanon” adlı kulübesini anlatıyor.
Modulor ve Le Corbusier

YEM Yayın etiketi ve Prof. Dr. Genco Berkin imzasıyla okurla buluşturulan “Modulor ve Le Corbusier’nin Kulübesi”, Fransız mimarı Charles-Édouard Jeanneret’nin kendisi için tasarladığı “Le Cabanon” adlı kulübesini anlatıyor.

“Le Corbusier” mahlasıyla mimarlık tarihine damga vuran İsviçre kökenli Fransız mimar Charles-Édouard Jeanneret’nin alanında bir başyapıt kabul edilen, hakkında sayısız tez, kitap, makale yayımlanarak uzun yıllar uluslararası düzeyde tartışmalara konu olan bir kitabı var: Modulor.

I. Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa şehirlerini sarıp sarmalayan yeniden inşa sürecine ve Amerika’nın başını çektiği modern sanayileşme hamlesine paralel olarak ortaya çıkan Modulor, çağın acil ihtiyaç duyduğu hızlı ve seri üretim için standartlaşmayı, dolayısıyla tüm ülkeler ve toplumlar için standart bir ölçü sistemini önerir. Le Corbusier, mimarlıkta ve yapı endüstrisinde prefabrik yapı elemanlarının seri üretimini kolaylaştırmayı ve evrenselleştirerek tüm dünyada uygulanabilir kılmayı hedefler böylece.

Le Corbusier’nin “Modulor” adını verdiği sistem; metre, inç, foot gibi ölçüleri yok sayarak yepyeni bir model ortaya koyar. Ünlü mimar, bu modelle insan bedeninin boyutlarına ve altın oran hesabına dayanarak, “kolunu kaldırmış bir adam” boyu kabul edilen 226 cm ve onun belirli bir mantıkla geliştirilen sayı dizilerinden bütünlüklü ve tutarlı bir ölçü sistemi inşa eder.

YEM Yayın etiketi ve Prof. Dr. Genco Berkin imzasıyla okurla buluşturulan “Modulor ve Le Corbusier’nin Kulübesi”, işte bu devrim niteliğindeki ölçü sistemini ve Fransız mimarın bu yöntemle kendisi için tasarladığı “Le Cabanon” adlı kulübesini anlatıyor. Bu kolay okunur, kolay anlaşılır, kolay taşınır mini kitabı, her mimarın yanından ayırmadığı pergel, kalem, cetvel gibi ceplerde bir tasarım düsturu olarak taşınması amacıyla kaleme aldığını söyleyen Genco Berkin, eserinin girişinde dikkate değer bir iddiada bulunuyor: “Şayet Le Corbusier hiç yaşamamış olsaydı, bugün içinde yaşadığımız evlerimiz, iş yerlerimiz ve okullarımız iki katından daha fazla bir maliyetle yapılacak; halkın büyük çoğunluğu nitelikli konutlardan mahrum kalacak, öğrencilerin bir kısmı da belki eğitim alamayacaktı. Üstelik bu yapıların hiçbirinde tasarım ve üretim açısından bir standart anlayış bulunmayacağından dolayı inşaat malzemelerinde sürdürülebilir bir üretim olamayacak ve bu ürünlere erişimde de sıkıntılar yaşanacaktı.”

“Le Corbusier ve Mimarlık”, “Doğu Seyahati”, “Alexander Klein ve Le Corbusier Etkileşimi”, “Modulor’ün Doğuşu ve Kuruluşu”, “Kulübenin (Le Cabanon) Doğuşu”, “Eileen Gray ve Le Corbusier Etkileşimi”, “Le Cabanon’un Ölçüleri”, “Le Cabanon’un Mobilyaları” ve “Le Cabanon’un Çağdaş Mimarlığa Yansımaları” başlıklı dokuz bölümden oluşan bu mini kitap, çağdaş mimaride insan-konut uyumunun mükemmelleştirilmesi düşüncelerine ilham kaynağı olmuş bir ismin belki de en büyük eserini anlamak adına yapılmış çok başarılı bir çalışma. Aynı zamanda kapak tasarımında imzası bulunan Sedef Sav’ın çizimleri de Le Corbusier’nin sistemini anlamak adına okura büyük kolaylık sağlıyor.

TURGAY BAKIRTAŞ