Samsun’da yeni yaşam alanı

TOKİ'nin Samsun Çay Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında kurduğu yeni yerleşim, sakinlerine kaliteli, sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunuyor.
Samsun’da yeni yaşam alanı

TOKİ’nin Samsun Çay Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında kurduğu yeni yerleşim, sakinlerine kaliteli, sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunuyor.

Şehirlerin kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alarak güvenli yapılar ve sağlıklı çevreler oluşturan TOKİ’nin Samsun Çay Mahallesi’nde dönüşüm kapsamında kurduğu yeni yerleşim güvenli yapıları ve kaliteli yaşam alanıyla bölge sakinlerinin beğenisini topluyor. Samsun sahile yürüme mesafesinde bulunan yerleşim 18 blok ve 422 konuttan oluşuyor.

“BURANIN İNSANIYIZ”

Tahsin Kol, Samsun Çay Mahallesi’nde doğup büyümüş. Çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği bölgeye yapılan TOKİ konutlarına taşınalı yaklaşık 7 ay olmuş. 148 metrekare büyüklüğündeki yeni evlerinden duyduğu memnuniyeti aktaran Tahsin Kol, “Buraya alışma gibi bir çabamız ya da bu durumdan kaynaklanan bir sorunumuz olmadı. Buranın insanıyız biz” diyor.

Konutların iç ve dış mekân düzenlemesinin insanların birbirlerine rahatsızlık vermeyecek şekilde, özel hayata saygılı şekilde tasarlandığını söyleyen Kol, “Komşularımız iyi insanlar. Havaların güzel olduğu günlerde bahçede birlikte oturuyor, sohbet ediyor, vakit geçiriyoruz” diyerek sosyal ortamdan mutlu olduğunu belirtiyor.

“GÜZEL DOSTLUKLAR KURDUK”

TOKİ konutlarının çevresi ve konumuyla güzel bir yerde olduğunu belirten Tahsin Kol’un oğlu iş makinesi operatörü Temel Kol, evlerinin kullanışlı, aileye yetecek büyüklükte ve donanımda olduğunu söylüyor. Çocukların güvenle oynayacağı ve arkadaşlarıyla vakit geçireceği alanlar bulunduğunu anlatan anne Fidan Kol, “Evler henüz çok yeni teslim edildi, bundan dolayı birtakım eksikler var tabii ama bunlar giderilecektir. Bulunduğumuz bölgenin konumunun iyi olması, pencereden dışarı baktığımızda güzel bir manzaranın olması işin güzel tarafları. Bir de ‘ev alma komşu al derler’, biz de güzel dostluklar kurduk” diyor.

“TOKİ BURADA GÜZEL BİR ORTAM OLUŞTURDU”

Çay Mahallesi Muhtarı Ramazan Çetin de TOKİ konutları sakinlerinden. 5 aydır yeni evlerinde oturan Çetin ailesi, “TOKİ burada güzel ve kaliteli bir yaşam oluşturdu” diyerek konut sakinlerine sağlanan imkânların hayatlarını kolaylaştırdığına dikkat çekiyor. 130 metrekare büyüklüğündeki yeni konutlarıyla ilgili memnuniyetini anlatan Çetin, “Daire sakinlerinin istek ve ihtiyaçlarıyla ilgilenen bir site yönetimimiz var. Yaşanan teknik ve benzeri sorunlarla özverili bir şekilde ilgileniyorlar” diyor. Yeni yaşam alanlarındaki komşuluk ilişkilerinden de memnun olduğunu belirten aile, komşularıyla keyifli vakit geçirdiklerini aktarıyor.

“BURADA YAŞAMAKTAN KEYİF ALIYORUM”

Çay Mahallesi’ndeki yeni yerleşimin çocuklar için oldukça güvenli olduğunu ifade eden Murat Sekmen, konut alanının bahçesindeki yeşil alanların, parkların ve oyun alanlarının çok iyi düşünüldüğünü, çocukların bu sayede kaliteli zaman geçirdiğini anlatıyor. Havalar güzel olduğunda çocuklarıyla parkta eğlendiğini söyleyen Sekmen, “Çocuklar parkta gönüllerince eğlenip oynarken ebeveynler gönül rahatlığıyla çocuklarını izliyor” diyor. Yeni yerleşimin konumu, mimarisi ve çevre düzenlemesinin de güvenli yaşama hizmet ettiğini belirten Sekmen, “Burada yaşamaktan keyif alıyorum” diye ekliyor.

“HİZMET KALİTESİNİ GELİŞTİRİMEYE DÖNÜK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

18 blok ve 422 daireden oluşan TOKİ konutlarında yedi personelle hizmet verdiklerini belirten Site Müdürü Selman Bayındır, hizmet kalitesini iyileştirmeye ve geliştirmeye dönük çalışmalar yaptıklarını anlatıyor. Güvenlik kameralı sistemin kurulması için çalıştıklarını belirten Bayındır, şöyle devam ediyor: “Site içerisinde hemen yakınımızda Söğütlübahçe Camisi aktif olarak kullanılıyor. Kreş ve okulumuz yok; fakat hemen yakınımızda Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı 24 derslikli ilkokul projesi var, 2 yıl içerisinde faaliyete geçecek. Henüz satışa çıkmayan üç bağımsız bölüm var. Bu alanlar muhtemelen market veya farklı dallarda hizmet verecek dükkânlar olacak.”